Skocz do zawartości

Bartek_K

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    39
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez Bartek_K


  1. Nigdy nie korzystałem z zakupu inwertu w ramach Polanki. Jak to wygląda organizacyjnie? Czy jeśli nie wpisałem się do powyższej ankiety, to czy jest szansa na zakup w ramach stowarzyszenia czy raczej organizować sobie zakup samemu? Czy cena jest znana? Uważam że warto kupić już teraz na jesienne karmienie, bo ceny pójdą na pewno do góry. Rolnicy mają podwyższone stawki kontraktacyjne za buraki z 28 euro/t do 34 euro/t, dodając do tego wzrost pozostałych kosztów produkcji to z pewnością jesienią będzie znacznie drożej.


  2. Wtapiarka do węzy, na bazie zasilacza do oświetlenia Led przy meblach. Ważne, że wszystkie przewody są na stałe przykręcone i wystarczy ramkę z drutem i węzą przyłożyć do styczników. Kilka sekund i wtopione. Praca idzie bardzo sprawnie i nie mam już iskrzących przewodów prostownika. 

    IMG_20210321_203731.jpg

    IMG_20210321_203656.jpg

    IMG_20210321_203711.jpg

    16163559890383080903674805360962.jpg


  3. Rozpoczął się nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie i tym samym o dopłaty rolnosrodowiskowe. Zachęcam wszystkich pszczelarzy wysiewających rośliny miododajne do przystąpienia do programu rolnośrodowiskowego. Dzięki temu przy uprawie nostrzyka białego lub gryki można uzyskać dodatkowe dopłaty w kwocie 750zł/ha. O zasadach można przeczytać w moim artykule https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/171-pasieka-1-2019/1884-dodatkowe-wsparcie-dla-pszczelarzy

    W tym roku jest o tyle dobra sytuacja, że podejmowane zobowiązanie nie będzie 5 letnie, a tylko 2 letnie, więc jeśli komuś się nie spodoba to po 2 latach zrezygnuje bez konsekwencji. Oferuję pomoc przy sporzedzeniu niezbędnej dokumentacji. Osoby zainteresowane zapraszam do kontaktu bartekkolacz@onet.eu 


  4. Sama dopłata nie jest atrakcyjna ale należy mieć na uwadze że rolnicy posiadający powyżej 15 ha gruntów ornych muszą spełnić tzw obowiązek zazielenienie. Jednym ze sposobów jest Wysiew mieszanki miododajnej. Za sam fakt zasiania tej mieszanki Rolnik nie dostanie dodatkowych dopłat. Nie mylmy tego z dodatkową dopłata która przysługuje np do roślin wysokobiałkowych. 


  5. Może zarejestrować RHD pod warunkiem że w razie kontroli udowodni że ma odrębne gospodarstwo rolne. Najlepiej założyć odrębny numer producenta w arimr i niech żona też składa wniosek o dopłaty. Ja osobiście jestem na VAT a żona na ryczałcie. Mamy dwa odrębne gospodarstwa. Dodam że nie mamy rozdzielności majątkowej. W przeciwnym razie obroty dokonywane w ramach RHD będą musiały przejść przez rachunkowość VAT męża. 


  6. Witajcie, wrzucam moją skrzynkę narzędziową, może kogoś zainspiruję. Jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia, ponieważ czopy wykonywałem pierwszy raz w życiu i w całości dłutem, ale ostatecznie wyszło znośnie. Wrzucam też kilka wymiarów, może komuś się przyda.

    IMG_20210107_143230.jpg

    IMG_20210107_193950.jpg

    IMG_20210107_194125.jpg

    IMG_20210107_194103.jpg

    IMG_20210107_194034.jpg

    IMG_20210107_143215.jpg

    IMG_20210107_143448.jpg


  7. Osobiście jestem za spotkaniem w formie webinarium. Pracuję na co dzień w publicznym doradztwie rolnym i rocznie przeprowadzamy kilkadziesiąt szkoleń. W tym roku przestawiliśmy się na szkolenia internetowe. Obawy były spore, ale okazało się to dużym sukcesem. Zarówno uczestnicy jak i organizatorzy są zadowoleni. Należy mieć na uwadze, że nie każdy może się wyrwać z domu na takie spotkanie osobiście albo ze względów czasowych albo finansowych albo jednych i drugich. Może być też taka sytuacja że zainteresuje mnie tylko 1 wykład więc po co miałbym robić wyprawę przez pół Polski żeby posłuchać 45 min wykładu? Wtedy loguję się u siebie w fotelu i słucham tylko tego co mnie interesuje.

    Podstawą jest wybór odpowiedniej platformy internetowej aby szkolenie przebiegało bez zakłóceń technicznych oraz aby była możliwość sprawnego zadawania pytań.

    Podsumowując, jestem zdecydowanie na TAK za formą szkolenia online.


  8. Na co dzień pracuję w doradztwie rolnym i posiadam uprawnienia doradcy rolnośrodowiskowego co daje mi możliwość tworzenia planów rolnośrodowiskowych. Część pszczelarzy wysiewa dla pszczół grykę lub nostrzyk biały lecz nie wszyscy wiedzą że można otrzymać do nich dodatkowe dopłaty. Więcej szczegółów opisałem w artykule. https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/171-pasieka-1-2019/1884-dodatkowe-wsparcie-dla-pszczelarzy

    Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu, odpowiem na pytania, mogę również wykonać niezbędną dokumentację do takiego wniosku.


  9. Przy okazji kontroli działek u sąsiada(dopłaty do koszenia), porozmawiałem z zespołem kontrolnym z ARiMR.

    Poinformowali mnie że mają możliwości wstrzymania lub zmniejszenia dopłat dla rolnika, który wykonuje opryski na kwitnące rośliny w godzinach lotu pszczół.

     

    Zgłoszenie musi być udokumentowane najlepiej notatką policyjną(oprysk) lub straży pożarnej(w przypadku wypalania traw).

    O szczegóły proponuję zapytać w lokalnych oddziałach ARiMR.

    To jest martwe prawo, dotychczas nie słyszałem nigdy o takim przypadku a obracam się w tej tematyce na co dzień. A jeśli chodzi o lokalne odziały ARIMR to szkoda waszego czasu, oni w niczym się nie orientują. Mają przydzielone konkretne zadanie i nie robią nic ponadto.

    W obecnym stanie prawnym jedyny możliwy sposób ukarania to zgłoszenie do PIORIN, i jeśli będą mieli wolnych pracowników to wyślą i złapią na gorącym uczynku.

    Ale zawsze będę podkreślał że podstawa to jest spokojna rozmowa. Ja upomniałem kulturalnie kilku rolników i pooprosiłem aby oprysk robili wieczorem i ci bez nerwów zjechali z pola.


  10. Rozterki pszczelarza przed zakwitnięciem rzepaku.

     

    https://www.portalwrc.pl/wagrowiec/aktualnosci-z-powiatu/11008-rolniku-nie-plac-mandatow-zrob-kurs-na-opryskiwacz

    Czy istnieje gdzieś oficjalny rejest wyszkolonych w opryskach rolników? W tym rejestr aktualności badań opryskiwaczy? Czy opryskiwacze są jakoś numerowane, by określić ich legalność? Czy wiedza na ten temat jest egzekwowalna, czy to prawo abstrakcyjne? Jak wygląda program szkolenia dwudniowego na opryskiwacz i jednodniowy program wznowieniowy? Czy można taki kwit kupić na Allegro?

    Jak wygląda książka zabiegów, co i kiedy musi tam być wpisane?

    Kto oprócz PIORIN może sprawdzić rolnika i wyegzekwować potrzebne dane? Policja? Straż gminna?

    Kto jeszcze może panu rolnikowi naskoczyć. Pan rolnik nie rura, nie pęka :D

    Czy rolnik który zrefunduje pszczelarzowi Vitaeapis może pryskać w południe i czy potrzebna jest w tej sprawie stosowna umowa na piśmie by nie płacić mandatu? To byłoby taniej niż mandat (za 5 stówek -  na co najmniej 100 rodzin)

    Oj, będę musiał w wolnych chwilach podzwonićâŚdo Gdańska. Do słynnego bractwa adwokackiego handlującego ksantohumolem i wspomagającego prawnie biednych pszczelarzy. W Kielcach padły obietnice...

    Rejestru przeszkolonych rolników nigdzie nie znajdziesz. Zaświadczenie posiada rolnik i dodatkowo jest ono zarejestrowane w prywatnych archiwach jednostki która wydawała takie zaświadczenie, prawdopodobnie taka jednostka przesyła również cały wykaz do PIORIN. Jeśli chodzi o opryskiwacze to również zaświadczenie posiada rolnik, ponadto ma obowiązek nakleić na opryskiwaczu naklejkę o przeprowadzonej legalizacji opryskiwacza ( sprawa wygląda podobnie jak z legalizacją gaśnic).

    Niestety karę na nieprawidłowo wykonany oprysk może nałożyć wyłącznie PIORIN.


  11. Jak sfotografujemy rolnika dokonującego oprysku w południe to co mu zrobią? Jak już to 500 złotych. Nic więcej. Tacy co pryskają w południe liczą się z tym i mają drobne w kieszeni.

    Na podstawie fotografii nikt na niego kary nie nałoży, nawet policja nie posiada takiej władzy. Karę może nałożyć na rolnika wyłącznie PIORIN i w dodatku tylko wtedy gdy złapie go na gorącym uczynku. :(


  12. Co do wyglądu to nie ma czego bardzo się czepić, bo jest napisane miód z głogiem, jeżyną. Gdyby była sama informacja że to miód malinowy lub głogowy, który posiada taką barwę to już inna sprawa. Jeśli chodzi o możliwość legalnej sprzedaży to wiele osób próbuje na siłę udowodnić że można, inspekcja weterynaryjna widzi to jednak inaczej.


  13. Chłopie ogarnij się . Ja pasiekę mam , a jak bym nie miał to co ? Pomoc mi się nie należy ? Żaden fundusz pomocowy nie daje 100 % wkładu. Koniec końców to pomoc nie darowizna . Ty pszczelarzom nie pomagasz a rolnikom zmienić się w pszczelarzy . Jak ktoś zechce powiększyć pasiekę z 10 do 300 uli to co ? Nie dostanie bo nie płacił KRUS i nie posiada działu specjalnego ? Ma kasę a pomocy nie otrzyma ot co . Ja dałem propozycję jak widać wiesz że się nie da. Klient to Pan Klient . Nie kaprysi się i nie grymasi . To nasz chlebodawca i ma prawo mieć kaprysy bo ma PORTFEL.

    Tkwij sobie w swojej beznadziejności. Ja już nie będę z Tobą dyskutował. Skoro jesteś takim dobrze zorientowanym we wszystkim, to nie wyciągaj ręki po dofinansowanie i sfinansuj sobie rozwój pasieki z tych swoich wielokierunkowych działalności, które wykluczają Cię z finansowania z PROW. A ja dalej w spokoju będę korzystał z tego wszystkiego co mi przysługuje i chętnie pomogę wszystkim tym którzy też by chcieli z czegoś skorzystać. Ale to już nie na forum bo widzę że nie wszyscy dorośli jeszcze do dzisiejszego stanu rzeczy i nadal przyjmują wyłącznie postawę roszczeniową bez jakiegokolwiek wkładu własnego.


  14. Bartek , po pierwsze nie krzyczę a przepisy czytam . Nie można być tylko pszczelarzem aby coś dostać . Napisz mi wniosek ja Ci zapłacę jak dostanę . Jak nie zwrócisz mi podwójną taksę .

    To na czerwono to ja , gorszy sort . Nie biorę zasiłków i dla tego nikt mi nie pomaga . Nie płaczę.

    Sam się traktujesz jako gorszy sort. Ja nigdy nie miałem takiego zdania o sobie. Ja nie podejmuję się współpracy z osobami z takim nastawieniem. Czy Ty myślisz że nic nie mając ktoś Ci da za darmo pasiekę? Zarejestruj działy specjalne produkcji rolnej i już wniosek możesz złożyć. Sądzisz że dostaniesz przelew coroczny z z KOWR tylko dlatego że posiadasz pszczoły? Wybacz ale za fakt posiadania nikt nie płaci.


  15. Bartek składałeś ? Dostałeś ? Nabór wniosków jest bodaj do końca marca złóż i pogadamy.Trzeba być płatnikiem KRUS i ja nie dostanę . Gorszy sort ze mnie ?

    Tu mowa o pomocy dla wszystkich pszczelarzy ze względu na posiadanie pszczół . Gdzie dostanę fundusze na modernizację pasieki ?

    Pracuję w doradztwie rolnym i wykonuję takie wnioski. Na razie nie miałem żadnej negatywnej decyzji a pozytywnych już kilka, wciąż trwa rozpatrywanie.  W każdym naborze są nieco inne zasady. W majowym naborze będzie bez KRUSU. Nie krzycz tak głośno skoro nie jesteś na bieżąco z przepisami.  Jest wiele programów z których mogą korzystać pszczelarze a ale nie wiedzą o nich lub nie chcą w to wchodzić. Ilu pszczelarzy bierze dodatkowe wsparcier rolnośrodowiskowe do uprawy gryki i nostrzyka białego?


  16. Halo kosmos  tu ziemia  !

    Jak ktoś nie jest rolnikiem tzn. nie posiada gospodarstwa rolnego nie dostanie kasy z tych programów .

    Czyli znów - lepsi i gorsi .

    Każdy program i instytucja po swojemu nadaje status rolnika. Do restrukturyzacji wystarczy kawałek własnej ziemi do prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej. W tym roku nawet nie trzeba być ubezpieczonym w KRUS (nabór w maju). Czy tego chcecie czy nie to pszczelarstwo nadal jest gałęzią rolnictwa.


  17. Halo kosmos  tu ziemia  !

    Jak ktoś nie jest rolnikiem tzn. nie posiada gospodarstwa rolnego nie dostanie kasy z tych programów .

    Czyli znów - lepsi i gorsi . Pomijam chłopie fakt że kasa skończyła się w parę  dni.

    Jaka kasa się skończyła, na restrukturyzację? Na restrukturyzację nie wykorzystaliśmy nawet połowy kasy z PROW 2014-20. I niestety już jej nie wykorzystamy w całości.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...