Skocz do zawartości

Bartek_K

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    39
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Bartek_K

  1. Bartek_K

    Dotacje 2023

    Preferencje rolników do 40 roku życia to żadna nowość. W zdecydowanej większości dotychczasowych programów rolniczych wyżej punktowani byli młodzi rolnicy.
  2. Nigdy nie korzystałem z zakupu inwertu w ramach Polanki. Jak to wygląda organizacyjnie? Czy jeśli nie wpisałem się do powyższej ankiety, to czy jest szansa na zakup w ramach stowarzyszenia czy raczej organizować sobie zakup samemu? Czy cena jest znana? Uważam że warto kupić już teraz na jesienne karmienie, bo ceny pójdą na pewno do góry. Rolnicy mają podwyższone stawki kontraktacyjne za buraki z 28 euro/t do 34 euro/t, dodając do tego wzrost pozostałych kosztów produkcji to z pewnością jesienią będzie znacznie drożej.
  3. Czy faktury na zakup sprzętu mogą być opłacone kartą? Czy pozostaje wyłącznie przelew?
  4. Bartek_K

    Dopłata do ula

    Pomocna wyszukiwarka aby sprawdzić czy otrzymaliśmy jakąś pomoc de minimis https://srpp.minrol.gov.pl/index.php?act=report Wystarczy wpisać swój PESEL.
  5. Bartek_K

    Kącik majsterkowicza.

    Wtapiarka do węzy, na bazie zasilacza do oświetlenia Led przy meblach. Ważne, że wszystkie przewody są na stałe przykręcone i wystarczy ramkę z drutem i węzą przyłożyć do styczników. Kilka sekund i wtopione. Praca idzie bardzo sprawnie i nie mam już iskrzących przewodów prostownika.
  6. Rozpoczął się nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie i tym samym o dopłaty rolnosrodowiskowe. Zachęcam wszystkich pszczelarzy wysiewających rośliny miododajne do przystąpienia do programu rolnośrodowiskowego. Dzięki temu przy uprawie nostrzyka białego lub gryki można uzyskać dodatkowe dopłaty w kwocie 750zł/ha. O zasadach można przeczytać w moim artykule https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/171-pasieka-1-2019/1884-dodatkowe-wsparcie-dla-pszczelarzy W tym roku jest o tyle dobra sytuacja, że podejmowane zobowiązanie nie będzie 5 letnie, a tylko 2 letnie, więc jeśli komuś się nie spodoba to po 2 latach zrezygnuje bez konsekwencji. Oferuję pomoc przy sporzedzeniu niezbędnej dokumentacji. Osoby zainteresowane zapraszam do kontaktu bartekkolacz@onet.eu
  7. Sama dopłata nie jest atrakcyjna ale należy mieć na uwadze że rolnicy posiadający powyżej 15 ha gruntów ornych muszą spełnić tzw obowiązek zazielenienie. Jednym ze sposobów jest Wysiew mieszanki miododajnej. Za sam fakt zasiania tej mieszanki Rolnik nie dostanie dodatkowych dopłat. Nie mylmy tego z dodatkową dopłata która przysługuje np do roślin wysokobiałkowych.
  8. Może zarejestrować RHD pod warunkiem że w razie kontroli udowodni że ma odrębne gospodarstwo rolne. Najlepiej założyć odrębny numer producenta w arimr i niech żona też składa wniosek o dopłaty. Ja osobiście jestem na VAT a żona na ryczałcie. Mamy dwa odrębne gospodarstwa. Dodam że nie mamy rozdzielności majątkowej. W przeciwnym razie obroty dokonywane w ramach RHD będą musiały przejść przez rachunkowość VAT męża.
  9. Bartek_K

    Kącik majsterkowicza.

    Witajcie, wrzucam moją skrzynkę narzędziową, może kogoś zainspiruję. Jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia, ponieważ czopy wykonywałem pierwszy raz w życiu i w całości dłutem, ale ostatecznie wyszło znośnie. Wrzucam też kilka wymiarów, może komuś się przyda.
  10. Osobiście jestem za spotkaniem w formie webinarium. Pracuję na co dzień w publicznym doradztwie rolnym i rocznie przeprowadzamy kilkadziesiąt szkoleń. W tym roku przestawiliśmy się na szkolenia internetowe. Obawy były spore, ale okazało się to dużym sukcesem. Zarówno uczestnicy jak i organizatorzy są zadowoleni. Należy mieć na uwadze, że nie każdy może się wyrwać z domu na takie spotkanie osobiście albo ze względów czasowych albo finansowych albo jednych i drugich. Może być też taka sytuacja że zainteresuje mnie tylko 1 wykład więc po co miałbym robić wyprawę przez pół Polski żeby posłuchać 45 min wykładu? Wtedy loguję się u siebie w fotelu i słucham tylko tego co mnie interesuje. Podstawą jest wybór odpowiedniej platformy internetowej aby szkolenie przebiegało bez zakłóceń technicznych oraz aby była możliwość sprawnego zadawania pytań. Podsumowując, jestem zdecydowanie na TAK za formą szkolenia online.
  11. Bartek_K

    Refundacje 2019/2020

    Czy orientuje się ktoś czy refundacji podlegają same stojaki pod ule? Firma produkuje wyłącznie stojaki, nie produkuje uli i innego sprzętu pszczelarskiego.
  12. Bartek_K

    Refundacje 2019/2020

    Aktualny katalog Łysonia to katalog 2019 https://lyson.com.pl/content/55-pobierz-materialy
  13. Bartek_K

    Czy to dobra baza?

    To zależy jakiej wielkości ma być ta pasieka, jeśli chcesz mieć 3 ule na własne potrzeby to śmiało zakładaj, ale jeśli planujesz 20-30 to ja bym się na to nie porywał.
  14. Gdyby ktoś miał pytania to można pisać bartekkolacz@onet.eu Można również pisać pytania na forum to od razu będę mógł odpowiedzieć dla szerszej grupy pszczelarzy. Przyznam się że sam namówiłem kilku rolników w okolicy którzy uprawiali pola "tylko dla dopłat"
  15. Na co dzień pracuję w doradztwie rolnym i posiadam uprawnienia doradcy rolnośrodowiskowego co daje mi możliwość tworzenia planów rolnośrodowiskowych. Część pszczelarzy wysiewa dla pszczół grykę lub nostrzyk biały lecz nie wszyscy wiedzą że można otrzymać do nich dodatkowe dopłaty. Więcej szczegółów opisałem w artykule. https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/171-pasieka-1-2019/1884-dodatkowe-wsparcie-dla-pszczelarzy Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu, odpowiem na pytania, mogę również wykonać niezbędną dokumentację do takiego wniosku.
  16. Bartek_K

    Kiedy wolno pryskać?

    To jest martwe prawo, dotychczas nie słyszałem nigdy o takim przypadku a obracam się w tej tematyce na co dzień. A jeśli chodzi o lokalne odziały ARIMR to szkoda waszego czasu, oni w niczym się nie orientują. Mają przydzielone konkretne zadanie i nie robią nic ponadto. W obecnym stanie prawnym jedyny możliwy sposób ukarania to zgłoszenie do PIORIN, i jeśli będą mieli wolnych pracowników to wyślą i złapią na gorącym uczynku. Ale zawsze będę podkreślał że podstawa to jest spokojna rozmowa. Ja upomniałem kulturalnie kilku rolników i pooprosiłem aby oprysk robili wieczorem i ci bez nerwów zjechali z pola.
  17. Bartek_K

    Kiedy wolno pryskać?

    Rejestru przeszkolonych rolników nigdzie nie znajdziesz. Zaświadczenie posiada rolnik i dodatkowo jest ono zarejestrowane w prywatnych archiwach jednostki która wydawała takie zaświadczenie, prawdopodobnie taka jednostka przesyła również cały wykaz do PIORIN. Jeśli chodzi o opryskiwacze to również zaświadczenie posiada rolnik, ponadto ma obowiązek nakleić na opryskiwaczu naklejkę o przeprowadzonej legalizacji opryskiwacza ( sprawa wygląda podobnie jak z legalizacją gaśnic). Niestety karę na nieprawidłowo wykonany oprysk może nałożyć wyłącznie PIORIN.
  18. Bartek_K

    Kiedy wolno pryskać?

    Na podstawie fotografii nikt na niego kary nie nałoży, nawet policja nie posiada takiej władzy. Karę może nałożyć na rolnika wyłącznie PIORIN i w dodatku tylko wtedy gdy złapie go na gorącym uczynku.
  19. Bartek_K

    Parada blagierów?

    Co do wyglądu to nie ma czego bardzo się czepić, bo jest napisane miód z głogiem, jeżyną. Gdyby była sama informacja że to miód malinowy lub głogowy, który posiada taką barwę to już inna sprawa. Jeśli chodzi o możliwość legalnej sprzedaży to wiele osób próbuje na siłę udowodnić że można, inspekcja weterynaryjna widzi to jednak inaczej.
  20. Bartek_K

    Nowa perspektywa finansowa

    Tkwij sobie w swojej beznadziejności. Ja już nie będę z Tobą dyskutował. Skoro jesteś takim dobrze zorientowanym we wszystkim, to nie wyciągaj ręki po dofinansowanie i sfinansuj sobie rozwój pasieki z tych swoich wielokierunkowych działalności, które wykluczają Cię z finansowania z PROW. A ja dalej w spokoju będę korzystał z tego wszystkiego co mi przysługuje i chętnie pomogę wszystkim tym którzy też by chcieli z czegoś skorzystać. Ale to już nie na forum bo widzę że nie wszyscy dorośli jeszcze do dzisiejszego stanu rzeczy i nadal przyjmują wyłącznie postawę roszczeniową bez jakiegokolwiek wkładu własnego.
  21. Bartek_K

    Nowa perspektywa finansowa

    Sam się traktujesz jako gorszy sort. Ja nigdy nie miałem takiego zdania o sobie. Ja nie podejmuję się współpracy z osobami z takim nastawieniem. Czy Ty myślisz że nic nie mając ktoś Ci da za darmo pasiekę? Zarejestruj działy specjalne produkcji rolnej i już wniosek możesz złożyć. Sądzisz że dostaniesz przelew coroczny z z KOWR tylko dlatego że posiadasz pszczoły? Wybacz ale za fakt posiadania nikt nie płaci.
  22. Bartek_K

    Nowa perspektywa finansowa

    Pracuję w doradztwie rolnym i wykonuję takie wnioski. Na razie nie miałem żadnej negatywnej decyzji a pozytywnych już kilka, wciąż trwa rozpatrywanie. W każdym naborze są nieco inne zasady. W majowym naborze będzie bez KRUSU. Nie krzycz tak głośno skoro nie jesteś na bieżąco z przepisami. Jest wiele programów z których mogą korzystać pszczelarze a ale nie wiedzą o nich lub nie chcą w to wchodzić. Ilu pszczelarzy bierze dodatkowe wsparcier rolnośrodowiskowe do uprawy gryki i nostrzyka białego?
  23. Bartek_K

    Nowa perspektywa finansowa

    Każdy program i instytucja po swojemu nadaje status rolnika. Do restrukturyzacji wystarczy kawałek własnej ziemi do prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej. W tym roku nawet nie trzeba być ubezpieczonym w KRUS (nabór w maju). Czy tego chcecie czy nie to pszczelarstwo nadal jest gałęzią rolnictwa.
  24. Bartek_K

    Nowa perspektywa finansowa

    Jaka kasa się skończyła, na restrukturyzację? Na restrukturyzację nie wykorzystaliśmy nawet połowy kasy z PROW 2014-20. I niestety już jej nie wykorzystamy w całości.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...