Skocz do zawartości

leon

Użytkownik
 • Liczba zawartości

  11
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

 • Przynależność
  TAK
 • Zgoda
  Tak

Ostatnie wizyty

464 wyświetleń profilu
 1. leon

  VitaeApis new

  Pszczółki na rzepak będą zabezpieczone. Jest już dostępny i można kupić. Firma Bio ACTiVE Tech dotrzymał słowa, Vitaeapis zaznaczony to pierwszy produkt z lini produkcyjnejđ
 2. leon

  VitaeApis new

  Podsumowanie całości zbioru miodu w 2017r po zastosowaniu preparatu VITAEAPIS: W tym roku badania zostaną powtórzone a wnioski po sezonie ubiegłym są następujące. Na rzepaku wydaje się, że nie ma wpływu tylko pamiętajcie, że te rodziny, które otrzymały VITAEAPIS były wcześniej znacznie słabsze niż kontrolne a miodu przyniosły tyle samo (Cytat z wcześniejszego wpisu: "Należy dodać, że te rodziny, które otrzymały VITAEAPIS były po nawłoci a kontrolne to odkłady. Odkłady po zimie wyszły na 8-10 ramkach a po nawłoci na 5-6. 2-3 ramki różnicy muchy na wiosnę to dużo. Na miód jak i rozwój rodzin miał wpływ brak pokolenia na początku wiosny, warunki atmosferyczne (niska temperatura) a mimo to rodziny które wyszły słabsze z zimy dorównały niemalże rodzinom kontrolnym. Ogółem 2017 rok dał z rzepaku 1/3 tego co było w roku ubiegłym"). Wniosek :- stosowanie VITAEAPISâu ma sens. Jakby tak policzyć to ogólnie uzyskałem około 30 kg miodu więcej z jednej rodziny pszczelej. Licząc średnio 30 zł za 1 kg miodu daje to 900 zł więcej z jednostki produkcyjnej. 900 zł x 20 (uli) = 18 000 zł więcej w portfelu. Koszt podania VITAEAPISâu wyniósł: 75 zł x 2=150 zł; 150 zł x 6 (razy podane) = 900 zł. Choćby tylko z tego powodu myślę, że warto zainwestować w VITAEAPIS . Przemyślenia (wnioski) pozostawiam koleżankom i kolegom pszczelarzom. Wkrótce podzielę się obserwacjami przezimowania rodzin i przeglądu na wiosnę.
 3. leon

  VitaeApis new

  Podsumowując zbiór miodu z wrzosu w 2017r: W przypadku rodzin kontrolnych ( w 20 ulach)miodu łącznie otrzymałem 93,4 kg, co daje średnio z rodziny pszczelej 4,67 kg. W przypadku, gdzie zastosowałem VITAEAPIS( w 20 ulach) miodu łącznie zebrałem 148,6 kg, co stanowi średnio z ula 7,43 kg. Jak można zauważyć po VITAEAPISâie w przypadku wrzosu zebrałem prawie 3 kg więcej z rodziny pszczelej, co stanowi ~37% więcej miodu w stosunku do kontrolnych (bez VITAEAPISâu).
 4. leon

  VitaeApis new

  Kontynuując opisywanie moich obserwacji po zastosowaniu VITAEAPISâu, podzielę się podsumowaniem całości zbioru miodu z gryki w pszczelarskim sezonie 20017r. W przypadku kontrolnych ( 20 uli) łączny zbiór miodu wyniósł 474,4 kg, co daje średnio z ula 23,7 kg. W rodzinach w których podano na początku czerwca VITAEAPIS ( 20 uli), łączny zbiór miodu wyniósł 758,2 kg, co daje śr. z ula 37,9 kg. Jak można zauważyć po zastosowaniu VITAEAPISâu w przypadku gryki (z tego samego pasieczyska) było 14,2 kg więcej miodu z rodziny pszczelej, co stanowi prawie o 60% więcej miodu w stosunku do kontrolnych (bez VITAEAPIS´u). ). Myślę, że warto zastosować VITAEAPIS w całej pasiece..
 5. leon

  VitaeApis new

  Na grykę pojechało 60 rodzin. Rodziny kontrolne 20 rodzin (odkłady przezimowane) łącznie 205,8 kg miodu. Co daje śr. z ula 10,3 kg. Natomiast po VitaeApis 20 rodzin (w ubiegłym roku rodziny te stały na nawłoci) łącznie 416 kg. Co daje śr. z ula 21,3 kg. (20 pozostałych rodzin nie uczestniczyło w porównywaniu) Warto zauważyć różnice i zadać pytanie : Czy jednokrotne zastosowanie VitaeApis np. na wiosnę zabezpiecza pszczoły na cały sezon? Stosowałem VitaeApis na wiosnę po oblotach, potem na rzepak następnie na malinę, na grykę, przed wrzosem i nawłocią. Tylko tak częste stosowanie preparatu ma sens. Rodziny pszczele z grupy kontrolnej z innej mojej pasieki, które zastąpiły po malinie znacząco podtrute rodziny wywożone na grykę: - również nie dostawały od wiosny VitaeApisâu. Nowy sezon (2018) będzie należał do VitaeApis new! To są wyniki z pierwszego wirowania gryki. Natomiast po drugim wirowaniuâŚ..
 6. leon

  VitaeApis new

  Dzisiaj na pytanie dotyczące spraw VitaeApis new wujek Google dał taka odpowiedź http://vitaeapis-new.pl/
 7. leon

  VitaeApis new

  Na malinie zawsze spodziewam się podtruć! W tym roku także były. Miodność, czyli konsekwencja podwyższonego wigoru, a dla mnie - ile miodu z ula: kontrola, czyli 20 rodzin bez VitaeApis, łącznie 0 kg! Rodziny nie nadają się do dalszej wędrówki!!! (całkowicie wytrute te co jeszcze żyły poruszały się wahadłowym drżącym krokiem i bezlitośnie padały - aż się chciało płakać). Natomiast po VitaeApis (20 rodzin) łącznie 233,8 kg miodu. Co daje śr. z ula 11,65 kg. Pszczoły w pełnej sile z minimalnymi oznakami podtrucia. Muszę dodać, że niestety pszczoły pojechały na malinę o tydzień za późno. Rodziny wytrute zostały zastąpione. VitaeApis naprawdę działa! cdn.
 8. leon

  VitaeApis new

  Moje pszczółki cały sezon dostają VitaeApis. Jak zwykle także i w tym roku wywiozłem 200 uli na pożytek: -rzepak ozimy. Stały w 340 ha łanie. Jedną z pasiek 60 uli (pasieka porównawcza) zabezpieczyłem w niej tylko 20 rodzin VitaeApis-em. Wiadomo, na rzepaku można spodziewać się podtruć. Ze względu na prawego gospodarza (uważa że pszczoły są bardzo pożądane na wielkotowarowej plantacji uprawowej) podtruć nie stwierdziłem. VitaeApis powoduje zwiększenie wigoru rodziny pszczelej, co chyba każdy kto zastosował ten preparat mógł zaobserwować. Konsekwencją zwiększenia wigoru jest podniesienie instynktu higienicznego - potwierdzam, zwiększenia czerwienia matki - potwierdzam (rodziny po VitaeApis są tak silne, że obserwuję wyleganie pszczół przed ul - tworzą tzw. brodyâŚ) oraz z obserwacji domniemywam, że konsekwencją jego stosowania to wpływ na przedłużenie życia poszczególnych osobników roju pszczelego. Mimo braku w tym roku jednego pokolenia pszczół (warunki pogodowe) rodziny po nawłoci (które dostały VitaeApis) po rzepaku dorównały siłą rodzinom kontrolnym. Jak wynika z powyższego: -wigor to ja interpretuję jako widoczny zadatek tempa rozwoju rodziny pszczelej poprzez podniesienie jej poziomu zdrowotności a zdrowa rodzina to również wydłużone życie poszczególnych jej członków(pszczół). Konsekwencją zwiększonego wigoru jest miodność. Na rzepaku uzyskałem średnio 14,01 kg z uli kontrolnych, oraz 12,83 kg z tych po zastosowaniu VitaeApis - niby praktycznie bez znaczenia. Należy dodać, że te rodziny, które otrzymały VitaeApis były po nawłoci a kontrolne to odkłady. Odkłady po zimie wyszły na 8-10 ramkach a po nawłoci na 5-6. 2-3 ramki różnicy muchy na wiosnę to dużo. Na miód jak i rozwój rodzin miał wpływ brak pokolenia na początku wiosny, warunki atmosferyczne (niska temperatura) a mimo to rodziny które wyszły słabsze z zimy dorównały niemalże rodzinom kontrolnym. Ogółem ten rok dał z rzepaku 1/3 tego co było w roku ubiegłym. Ale za to na malinie⌠Cdn.
 9. leon

  VitaeApis new

  Dowiedziałem się z pewnego źródła, że być może jeszcze w tym roku, a na pewno w przyszłym ukaże się Vitaeapis w nowej odsłonie. Dla mnie ważne jest aby Vitaeapis bez problemów był dostępny na rynku i aby był tańszy niż dotychczas. Ciąg dalszy moich spostrzeżeń: Zastosowałem VitaeApis na zimę 2016/2017 w 20 rodzinach. Ku mojemu zdziwieniu wszystkie rodziny w których zastosowałem VitaeApis przetrwały zimę. Żałuję, że nie zabezpieczyłem całej pasieki. Te rodziny, które dostały VitaeApis były wiosną bardzo silne (w witalnej kondycji). Nie zauważyłem objawów typowych dla nosemozy i osyp był zdecydowanie mniejszy. Dodam, że te rodziny były po pożytku z nawłoci i jako zazimowane były wówczas w słabszej kondycji niż inne. Rodziny, które nie otrzymały VitaeApisu (rodziny kontrolne) były zdecydowanie słabsze na wiosnę. Dokonałem przeglądu pasieki i bardzo szybko zabezpieczyłem pozostałą część rodzin (poza kontrolnymi) VitaeApisem. Rozpocząłem przygotowania do pożytku z rzepaku ozimego. Cdn.
 10. leon

  VitaeApis new

  Jak każdy miałem w tym roku upadki w pasiece, niestety. Generalnie uważa się, że upadki po zimowli to głównie wina pszczelarza - zazwyczaj z małym doświadczeniem. Ale, co wtedy gdy doświadczenie pszczelarskie się zwiększa, a upadków coraz więcej? Wielopokoleniowa wiedza w tej kwestii wydaje się być jakby niewystarczająca. Być może problem jest szerszy niż nam się wydaje. Nasza rzeczywistość jest właśnie taka jaka jest. Kiedyś pojawiła się idea: zmieńmy coś, zabrońmy stosowania chemii w rolnictwie! Jestem przekonany, że na obecnym etapie rozwoju rolnictwa jest to nierealne, ale jednocześnie trzeba propagować wiedzę o szkodliwości pestycydów dla pszczół. Również jako polankowicze próbowaliśmy zwracać uwagę na te aspekty podczas marszu w obronie pszczół w 2012 r. Pamiętam jak kiedyś Profesor Gagoś podczas jednej z rozmów z moim Tatą z głębokim smutkiem i zadumą powiedział coś, co wprawiło nas w wielką myślową refleksję: "Tak naprawdę jesteście sami" - dotyczyło to nas pszczelarzy. Co do mnie to pszczelarstwo jest moim głównym źródłem utrzymania. Jako pszczelarz od kilku pokoleń wierzę w moją rodzinę oraz tradycję, ale najbardziej w ciężką pracę - każdy zawodowy pszczelarz to zna. My pszczelarze potrzebujemy takich ludzi nauki jak Prof. Gagoś. Jego interdyscyplinarna wiedza przyrodnicza oraz pomysłowość ciągle mnie i mojego Tatę zaskakuje. Wielokrotnie inspiratorem problemów do rozwiązania jest mój Tata. Profesor powtarza: "to bezcenna inspiracja związana z problemami, o których dotychczas nie słyszałem, należy pomyśleć jak je rozwiązać". I podejmuje konkretne działania. Takie rozmowy umożliwiają pełną analizę problemu i prowadzą do tworzenia nowych rozwiązań. Aktualnie działamy w kilku kwestiach naprawdę ważnych dla pszczelarstwa (jeszcze o tym napiszę). Profesor ciągle zaprasza i włącza ludzi nauki dotychczas niezwiązanych z pszczelarstwem, aby pomagali nam rozwiązywać nasze problemy (więcej o tym napiszę). Tak sobie myślę, że skoro tacy ludzie są z nami, to - już nie jesteśmy sami. Powróćmy do VitaeApis. Jak zwykle tylko moje obserwacje. Kto chce dodać swą cząstkę spostrzeżeń niezależnie od tego czy są pozytywne czy nie - niech je doda. Każdy ma własne spostrzeżenia. Prawdziwa krytyka pozbawiona uprzedzeń osobistych da nam wszystkim nowe możliwości. Preparat VitaeApis można było kupić na jesieni ubiegłego roku - ale można go kupić i dziś. Zastosowałem VitaeApis na zimę 2016/2017. Cdn.
 11. leon

  VitaeApis new

  Wielu pszczelarzy słyszało na pewno o preparacie Vitaeapis. Pierwsze badania preparatu stworzonego przez profesora Mariusza Gagosia zostały rozpoczętena pszczołach w pasiece Józefa Jasiny - mojego Taty., W tych badaniach preparatu Vitaeapis od samego początku również czynnie uczestniczyłem. Wiele się od tamtego czasu wydarzyło - preparat znalazł się na rynku. Niewątpliwie to sukces wszystkich, którzy się do tego przyczynili, ale głównie sukces profesora Gagosia. Jako polankowicz muszę dodać, że jest to także chwała dla Stowarzyszenia Pszczelarzy Polanka, gdyż od początku czynnie wspieraliśmy Profesora, został przyjęty także w poczet Honorowych Członków SPP. Ci, którzy stosowali Vitaeapis na pewno mają własne spostrzeżenia - ja opowiem o swoich. W ubiegłym roku, kiedy to Vitaeapis został wprowadzony na rynek stosowałem preparat sporadycznie, ale na pewno uratował (w sezonie 2016 roku) moją pasiekę na pożytku plantacji maliny letniej. Inny pszczelarz, który postawił pasiekę u gospodarza na drugim końcu wsi zabrał ca 60 pustych uli (bez pszczół) do domu po totalnym wytruciu rodzin pszczelich. Natomiast ja przewiozłem na następny (gryczany) pożytek po zadawalającym miodobraniu z poprzedniego pożytku (plantacji maliny). Pszczoły - rodziny pszczele były delikatnie podtrute, ale zabrałem 100% uli wypełnionych pszczołami. Od samego początku zauważyłem zwiększony wigor i przypuszczam, że również nastąpiła wydłużona prawdopodobnie długowieczność poszczególnych osobników: - pszczół robotnic w rodzinach pszczelich, w których zastosowałem Vitaeapis. Te rodziny były silniejsze, bardziej liczne. Profesor Gagoś prosił, abyśmy zwracali uwagę na tak ciekawe efekty jak nasilenie zachowań higienicznych po zastosowaniu preparatu. Podejrzewam, że konsekwencją zastosowania Vitaeapisu jest oczyszczanie się wzajemnie przez pszczoły z dorosłych osobników warrozy. Na jesieni ubiegłego roku pokazywałem film wskazujący na osyp warrozy poprzez osiatkowaną dennicę (z wkładką do przechwytywania zanieczyszczeń i spadającej warrozy) po zastosowaniu preparatu Vitaeapis. Warroza była żywa, czyli Vitaeapis powodował, że Varroa spadała na dennicę (pszczoły w jakiś sposób ją zrzucały). Ciąg dalszy relacji z obserwacji działania preparatu Vitaeapis wkrótce nastąpi.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...