Skocz do zawartości

Borden

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    134
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

O Borden

  • Urodziny 8 Maja

Informacje o profilu

  • Płeć
    M
  • Przynależność
    NIE
  • Zgoda
    Tak

Ostatnie wizyty

609 wyświetleń profilu
  1. Borden

    Dolnośląskie piekiełko

    Polanka nieobecna? Bo PZP ma swojego reprezentanta. https://suski.dlawas.info/polityka-i-samorzad/itv-sejm-parlamentarny-zespol-ds-wspierania-pszczelarstwa-prezentacja-projektu-aplikacji-epszczola-dyskusja-nad-propozycja/cid,33338,a
  2. Borden

    Dolnośląskie piekiełko

    Zapraszają jedynie Dolnośląski Związek Pszczelarzy we Wrocławiu. Wiemy dlaczego. Inni się nie liczą bo przypadkiem się okaże, że coś więcej wiedzą, powiedzą ........
  3. Borden

    Dolnośląskie piekiełko

    Zaproszenie czy informację ?
  4. Borden

    Dolnośląskie piekiełko

    W dniu 03 kwietnia odbyło posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Uczestniczyłem w tym spotkaniu które daje podstawy do stwierdzenia, że w woj. dolnośląskim pszczelarze nie maja co liczyć na wsparcie. O czym przykro mi informować entuzjastów którzy dają poczcie, że w dolnośląskim piekiełku wszystko się układa jak najlepiej. W porządku obrad posiedzenia komisji znalazł się punkt - Informacja Marszałka Województwa Dolnośląskiego o udzielonej pomocy dla pszczelarzy dolnośląskich w 2022 roku i zamierzenia na 2023 rok. Była to bardzo krótka prezentacja. Która zawierała następujące informacje: W ramach konkursu nr 6/2022 dla partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, Dolnośląski Ośrodek Wsparcia Rolnictwa we Wrocławiu zrealizował projekt pn. „Innowacje w gospodarstwach pasiecznych”. W ramach projektu odbyło się szkolenie dla 100 osób, wydano publikację oraz przeprowadzono konkurs na najbardziej innowacyjna pasiekę , koszt 34 947,16 zł. Wsparcie finansowe miały również dwie imprezy pszczelarskie organizowane w Przemkowie oraz we Wrocławiu. W roku bieżącym nic się nie zmieni, powtórka z roku ubiegłego: szkolenie, publikacje, impreza. Gmina Radków złożyła wniosek o organizacje szkoleń i warsztatów dla mieszkańców. Dwa szkolenia będą na temat pszczelarstwa. Wnioskowana kwota dofinansowania 24015,75, w tym 8733,00 na szkolenia dotyczące tematyki pszczelarskiej. O ile wsparciem pszczelarstwa jest niekontrolowane nasadzenia drzew to też trochę ich będzie. Pan Waldemar Kudła wygłosił przemowę o potrzebach pszczelarzy podając przykłady innych województw gdzie rozdawana jest węza lub pokarm dla pszczół. Odpowiedź była bardzo przychylna, województwo bardzo chętnie wesprze pszczelarzy ale w kolejnej odsłonie Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego ponieważ w obecnej nie ma takich założeń. Tak więc kochani pszczelarze radźcie sobie sami, uczestniczcie w imprezach fundowanych, czytajcie broszury z których dowiecie się, że fumagilina jest lekiem na nosemozę.
  5. Borden

    Dolnośląskie piekiełko

    Mają swoich pszczelarzy
  6. Borden

    Dolnośląskie piekiełko

    Znam ich współpracę. Jest ona z zasady jednostronna. Ty dla nich pracujesz, a jak coś potrzebujesz nic z tego nie wychodzi. I mowa jest o DODR
  7. Niech to też będzie ostrzeżeniem dla pszczelarzy i pouczeniem niektórych wykładowców którzy z uporem twierdzą, że parafiną można bezpiecznie odkażać ule.
  8. No to super - władze wybrano
  9. Istnieje tylko jedna "słuszna droga" jest to droga wytyczona przez PZP i Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych.
  10. Borden

    Produkcja węzy

    Rozumiem, że próbka partii wosku przeznaczonego do produkcji jest badana, a nie 2 kg przesłane przez "Kowalskiego" ?
  11. Może się zmienić tylko wtedy gdy ci którzy twierdzą, że są orędownikami pszczelarstwa, pszczół czy też zapylaczy, przestaną na takich spotkaniach zespołu parlamentarnego jak wczoraj lub innych promować siebie. Zaczną mówić o problemie.
  12. Zmiany są obecnie na poziomie Unijnym. W Polsce dopiero do zmian dojdzie. Ale zalecenia dla PLW już są.
  13. Borden

    Polski wosk i polska węza

    To pismo otrzymały organizacje pszczelarskie. Nie tylko POLANKA. Pewnie próbują zmobilizować pszczelarzy aby wzięli sprawy w swoje ręce.
  14. Borden

    Polski wosk i polska węza

    Dlaczego 4,9 ? Pytam z ciekawości. Każdy w jakiś sposób sobie tłumaczy wybór.
  15. Borden

    Polski wosk i polska węza

    Sytuacja produkowania przez pszczelarzy węzy jest wymuszona z uwagi na towar jaki znajduje się na rynku. Inicjatywa produkcji węzy na własne potrzeby w chwili obecnej godna polecenia. Proszę jednak pamiętać, że nie chodzi tu jak mamy sobie radzić w dobie opanowania rynku węzy przez "oszustów", a jak doprowadzić do tego by ich wyeliminować z rynku. Kupowanie walców, produkcja na własne potrzeby to zamiennik który sprawdzi się w niewielkich grupach które będą w stanie się dogadać. Co raczej jest wątpliwym sposobem ograniczenia masowej produkcji węzy. Pszczelarze to dumna grupa ludzi, mająca własne doświadczenia, teorie i sposoby na wszystko. Świat idzie do przodu. Aby produkować miód trzeba ciężko pracować. Pasieki muszą się rozwijać nie tylko w ilości rodzin pszczelich. Musimy zdobywać wiedzę, doświadczenie, poznawać marketing i wiele wiele innych spraw o których nie mam zamiaru pisać. To powinniśmy robić w czasie kiedy pszczoły "śpią" . Dodajmy jeszcze do tego przygotowania do sezonu Wielkość produkcji pasieki zależna jest od wydolności producenta. Jednym pszczelarzom wydolność spadnie gdy sami będą musieli poświęcić czas na produkcję węzy, innym produkowanie węzy nie będzie się opłacało, kolejnych nie będzie stać na zakup sprzętu, a inni nie będą mieli zdolności "złotej rączki". Wyobraźmy sobie gospodarstwo / duże, z dużym obrotem finansowym/ zajmujące się produkcją roślinną gdzie rolnik sam produkuje surowce niezbędne do tej działalności. Owszem może to robić ale czy musi? Jeszcze raz dodam powinno wszystkim zależeć na tym aby : - wprowadzić regulacje do skupu wosku, produkcji i dystrybucji węzy, zgodnie z rekomendacjami przedstawionymi przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), w którym oceniono ryzyko związane z zafałszowaniami wosku dla pszczół oraz człowieka. / Ministerstwo nic na ten temat nie wie/ - Aby w końcu cokolwiek zrobiono dla pszczelarzy i pszczół bo ochłapy rzucane przez KOWR i ciągłe śmieszne akcję typu posadź kwiatka, adoptuj pszczołę itp.to raczej nie pomoc. Aby zauważono, że jesteśmy / my pszczelarze/ i chcemy coś zrobić nie tylko na swoim podwórku !
×
×
  • Dodaj nową pozycję...