Skocz do zawartości

cayose

Użytkownik
 • Liczba zawartości

  48
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie ustawione
 • Przynależność
  TAK
 • Zgoda
  Nie
 1. cayose

  A tymczasem w PZP...

  Bardzo dobrze, że odpowiedź negatywna. Skoro pszczelarz ma problem ze sfinansowaniem kosztu pokarmu dla swoich pszczół - nawet w kryzysowym roku to może warto się zastanowić nad sensem dalszej działalności ? Powiedzmy, że pokarm kosztował pszczelarza 50 zł na ul (równowartość około 20 kg cukru) to jest to kwota o równowartości 1,5 kg miodu.
 2. cayose

  Spotkanie jesienne 2020

  Jestem za formą ONLINE jak to pisze kolega Robin. Jest ku temu kilka powodów: - wirusa się nie boję, ale kwarantanny i owszem, - poczynimy rezerwacje, po czym tydzień przed mogą zostać wydane zakazy uniemożliwiające spotkanie: nie musze opisywać z jakimi problemami i pracą włożoną na marne to się wiąże, - problem lokalizacji, który dla wielu jest problemem przestanie istnieć, - jest okazja przetestować nową formę i się zauroczyć nią lub zawieść i nabyć tym samym doświadczenie.
 3. cayose

  Sezon 2020

  Z moich obserwacji i rozmów z pszczelarzami nawłoć na lekkiej suchej ziemi nie nektaruje. Najlepsze są stanowiska wręcz podmokłe. A o takich teraz można pomarzyć.
 4. Prowadzę pasiekę w mieście (Poznań). Zarówno w zeszłym roku jak i w tym, gdy na pod poznańskich terenach (pasieki stacjonarne) nadstawki puste, ja dokładam kolejne bo brakuje miejsca. Wyniki sumaryczne średnio kilkukrotnie wyższe po sezonie aniżeli we wspomnianych pasiekach. Pobudzanie do czerwienia późnoletnie - u mnie naturalne, nie daje mililitra syropu - pszczoły same sobie noszą i musze tylko uważać by matka miała gdzie czerwić. Stąd wiem, że najprawdopodobniej nie przepszczelam okolicy moją pasieką. Porównanie miasta do rzepaku nie jest dobrym odzwierciedleniem - olbrzymie pole rzepaku jest świetne w czasie kiedy kwitnie (kilka tygodni w roku), kiedy sprzyja pogoda w tym czasie a rolnik roztropnie podchodzi do tematu chemizacji. Po tym czasie to ogromna pustynia pszczela. Miasto charakteryzuje się dużą różnorodnością i trwałością pożytków przez cały sezon: leszczyny, wierzby, mniszki, drzewa owocowe, akacje, lipy, kasztany, nawłoć, i inne dziesiątki kwiatków i kwiateczków. Z jednej strony kontrola rozmieszczenia takich pasiek i jakości utrzymywania rodzin pszczelich jest moim marzeniem. Z drugiej obawiam się, że by się to skończyło jak w postkomunistycznym łowiectwie polskim. Jest obwód, którym zarządza koło łowieckie, wiele z nich robi sobie z tego swój prywatny folwark i o reszcie nie muszę pisać... Czy znamy jakieś państwo, które ma lepsze przepisy w tej materii od naszych?
 5. cayose

  Pszczelarstwo w czasie pandemii

  Uważam, że prowadzenie pasieki - nawet mniejszej niż taka wymagająca KRUSu jest prowadzeniem jakiejś formy działalności rolnej. Wożę przy sobie zaświadczenie o zarejestrowanej pasiece pod określonym adresem i jeszcze dodatkowo pismo o zarejestrowanym RHD. Skoro mam zarejestrowany Rolniczy Handel Detaliczny to jakimś tam rolnikiem chyba jestem 😅 W mojej opinii to wystarczy. Na dzień dzisiejszy rozporządzenie o zakazie przemieszczania się jest na tyle ogólnikowe i nieuszczegółowione tak samo jak moje wytłumaczenie powyżej.. Robinhuud - jeśli będziesz potrzebował pomocy w pasiece - daj znać, przyjadę i pomogę. W ramach wolontariatu związanego z koronawirusem mogę się poruszać. A to byłby taki wolontariat Świat jest w tarapatach, amerykańska giełda nie wie co się dzieje, nie sądzę by ktoś znalazł czas na myślenie o starszych pszczelarzach w rządzie czy innych organizacjach. Dlatego oferuję swoją pomoc
 6. cayose

  Woskomat WAXO

  Drżyjcie pseudo walcarze. Koniec biznesu.
 7. cayose

  Poznań przyjazny pszczołom

  Nie ma takiego zakazu już.
 8. Poznań przyjazny pszczołom, lokalni włodarze chcą otwierać pasieki. Uzyskałem informacje z samego źródła, że podpisano porozumienie z Wielkopolskim Związkiem Pszczelarzy na prowadzenie tych pasiek. Ciekawe na jakich zasadach się to odbędzie... https://epoznan.pl/news-news-101267-poznan_zadba_o_pszczoly_na_terenie_miasta_powstana_nowe_pasieki?fbclid=IwAR1ONLXEttQmKexFfpkxVIypXi9p6271_kZjZx_d557RC_qWqx9TyptS0lg
 9. cayose

  List otwarty

  Wielu z nas ma swoje strony internetowe, profile na Facebook, Instagram. Może warto stworzyć grafikę "plakat" z kilkoma zdaniami na temat tego co się dzieje i jakąś wymowną ilustracją? Każdy zainteresowany (a wierze, że jesteśmy nimi wszyscy) mógłby to zamieścić na swojej stronie. Działanie na poziomie rządu - w postaci pisma, którego dotyczy ten temat. Działanie na poziomie zwykłych zjadaczy chleba - w postaci jaką przedstawiłem. A może nawet i ta forma przekazu dotrze do kogoś ważnego i wpływowego.
 10. cayose

  Kolejna zła wiadomość

  Smutna wiadomość. Jeszcze na zagajniku i starym forum Polanki - gdy funkcjonowałem pod nickiem _barti_ wymieniłem z nim kilkaset prywatnych wiadomości. Ja - wtedy dzieciak mający kilkanaście lat i DRUH dający mi wiele cennych rad i opowieści - nie tylko o pszczelarstwie, ale o życiu, wojnie, wspomnieniach z młodości. Wybitny człowiek o niesłychanej kulturze, wiedzy i obyciu oraz ciekawej historii. Świeć Panie nad jego duszą.. !
 11. cayose

  Kawiarenka pytli

  Pytla, where are you ?
 12. cayose

  Kawiarenka pytli

  A Elżbiety..brak
 13. cayose

  ULmonitor

  W jakiej konfiguracji ula je zostawisz po tym udoju? Gniazdo wlkp 1/1 i jakaś nadstawka by miały luz?
×
×
 • Dodaj nową pozycję...