Skocz do zawartości
178 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Rozpoczynamy nowy rok choć sezon już zaczął się dawno ;) .

Na początek, drugi już oblot pszczół(edit; w tym roku ) z ulika obserwacyjnego ,czerw zasklepiony wielkości fi 8cm od około 10 dni .Teraz już więcej ,dlatego też pszczoły skupione na czerwiu .

Fakt że ulik umiejscowiony w mieszkaniu nad kaloryferem :D  ,wylotek wąż fi 3cm

Ciekawe co tam ulach ,też pewnie coś kombinują przy takiej pogodzie .

Więc stopień rozwoju - inwazji  warozy należy zacząć od teraz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny ulik, tez myślałem coś takiego postawić w salonie.

Zastanawia mnie tylko czy jak w mieszkaniu mamy 20st. a na zewnątrz na minusie czy to nie będzie kusiło pszczół na oblot ?

Kiedyś widziałem filmik z ulem pokazowym w domu, ul składał sie z kilku segmentów ale nie mogę go nigdzie teraz znaleźć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej pasiece parę dni temu uchyliłem powałki w kilku ulach. Pszczoły są nisko, zbite w kłąb a pokarmu dużo. Czy tak jest we wszystkich rodzinach? pewnie nie ale nie będę przecież zaglądał do każdej rodziny? Czekam cierpliwie na pierwsze, poważne obloty, które zbliżają się wielkimi krokami. Wtedy będę wiedział coś więcej. Natomiast po jesieni wiem, że wtórna inwazja warozy była w moim rejonie problemem i dobrze, że zareagowałem w sposób zdecydowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzychu - nie będą, dokładnie wyczuwają kiedy można wyjść na zewnątrz ,ja mam wylotek od południa  .

Ja też mam w tym pomieszczeniu 20st i są bezpośrednio nad kaloryferem .

Koniec listopada i początek grudnia bez czerwiu.

Było do sprzedania, ule i domena razem z marką .http://windowbee.com/start/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdziwą skale problemu powiedzą wiosną ceny odkładów i rodzin.

Obstawiam 700 za rodzine.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie przerysowane wyceny nakręcają złodziei. Prognozuję wiosną wzrost kradzieży uli. Kradzieży profesjonalnych, pod zamówienie, albo na własne potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

700zł za rodzinę nie będzie przerysowaniem jeżeli się potwierdzą doniesienia o stratach .

W "normalnym" roku 600zł to normalna cena i po tyle sprzedawałem 10 ramek,, z pszczołami ;) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sezonie odkłady pięcioramkowe są sprzedawane po 250 zł a nawet po 300 zł co daje 50-60 zł za ramkę z pszczołami. Jeśli w kwietniu sprzedaję rodzinę obsiadającą na czarno 10 ramek i z 6-7 ramkami czerwiu za 600 czy 700 zł, gdzie za kilka tygodni będę brał od niej miód i zrobię ze 2 odkłady to cena nie jest wygórowana. Mówię o wielkopolskich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiemy co pokaże pogoda. Ja się martwię taką zimą, bo zaczynają się zbierać rośliny coraz bardziej, a potem przychodzi niewielki mróz i szkody są duże. Tyle, że my z tym nic nie zrobimy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się bez bicia, podglądałam dziś panienki. Zajrzałam do 11 rodzin. Nigdzie nie zastałam dramatu - to już pewne pocieszenie. Rodziny siedzą w kłębach i delektują się powoli zapasami. Gdzieniegdzie przełożyłam ramkę od maty do ściany, bo mam ule poliuretanowe i zwykle lubią sobie tam siedzieć, bo jakoś im tam cieplej i raźniej.  Zapasy spore, osypy minimalne, choć trzeba pamiętać, że pewne porządki już robiły parę tygodni temu, jak było 15 stopni. Czy to była grupa reprezentatywna trudno dociekać, mam nadzieję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już jedynie Bogi wiedzą.

Dziś czytałem prognozę na luty, zapowiadany jest odchył od normy 4 stopnie in plus oraz wiele dni z temperaturą powyzej 10 st. i sucho...

U mnie do tej pory nie spadło więcej niż 15 cm śniegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przyszłym tygodniu znów prognozowane spore ocieplenie. Co tam słychać w pasiekach? Zagląda ktoś do uli? Będąc zapobiegliwą zamówiłam paletę ciasta, tego z prebiotykiem i ze względu na lenistwo - porcjowanego. Czy będzie potrzebne na przednówku - nie wiem, ale w moich ulach (poliuteranowy dadant 10r) ciężko wcisnąć zapas na łeb w razie wtopy. Ciasto jest zdecydowanie wygodniejsze, a wilgoci w ulach nie brakuje. Generalnie to ciasto pójdzie do odkładów, ale będzie też ubezpieczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o sezon 2020, to mamy opracowane już twarde dane. Z materiałów minrolu można wyczytać z jak opłacalnym biznesem mamy do czynienia.

 

"Jednostkowe koszty produkcji 1 kg miodu w pasiekach amatorskich, z uwagi na niewielką skalę

produkcji w 2019 roku, wyniosły ok. 23 zł, a w pasiekach towarowych ok. 16 zł."

 

Jak to będzie dalej...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem metodologii tych obliczeń.

Bo to przy wydajnosci 20 kg z ula daje 460 zł kosztów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrzy jesteśmy w handlu miodem, mamy dwie Polskie firmy, które mocno kręcą na rynku europejskim miodem, ale nie Polskim miodem tylko spolszczonym. Tak samo wiele firm ukraińskich, które mają siedzibę w Polsce i tu nadają pochodzenie polskie miodom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na innym forum jeden z kolegów zalinkował ogłoszenie/ ofertę sprzedaży rodzon za 1000 zł.

 

Może minister byłby zainteresowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usłyszałem,co prawda z ustnego przekazu iż naukowcy na Antypodach badają wirusa niszczącego warrozę. Czy ktoś coś słyszał na ten temat???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...