Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaką suszarkę do pyłku polecacie?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kamil

Kamil
  • Użytkownik
  • 196 postów
  • LokalizacjaWarmia

Napisano 12 październik 2019 - 17:57

Planuję kupić suszarkę do pyłku. Dotychczasowa własnej roboty przestała być wydajna.

Do wyboru mam pasieka-barc oraz konigin. Macie doświadczenia z tymi suszarkami?

#2 lech

lech
  • Użytkownik
  • 92 postów

Napisano 12 październik 2019 - 18:20

Mimo wszystko modernizować własną.

#3 daro

daro
  • Użytkownik
  • 1593 postów

Napisano 12 październik 2019 - 20:09

Konigin sprzedaje cudze ale druga firma z pytania  jest niepoważna . Pan na moje zapytanie nie raczył odpowiedzieć nawet - zjeżdżaj dziadu. Pan z 1 firmy -realizacja 14 dni po zamówieniu . Bez problemu . Firma co produkuje oferuje za tę samą cenę ale  i  odsyła do Konigina .

Ponadto  w opcji dekrystalizatora szyba do podglądu bezcenna . Kto nie ma umiejętności - nie warto .

#4 vega

vega
  • Użytkownik
  • 98 postów

Napisano 12 październik 2019 - 23:25

Mam suszarkę Konigin 15 kg. Sprawuje się bardzo dobrze. Podobnie jest z jakością. Gdybym miał kupować jeszcze raz to wybrał bym tą samą, może trochę większą ale niekoniecznie.

#5 Kamil

Kamil
  • Użytkownik
  • 196 postów
  • LokalizacjaWarmia

Napisano 13 październik 2019 - 10:55

Daro, słyszałem od Roberta, że barc tak się zachowuje. Dekrystalizować nie zamierzam, ale fakt szyba do tego na plus. Jakich umiejętności - dekrystalizacji?

Na "abrozcji" jeden forumowicz pisał że mu ta mniejsza od barc nie suszyła.

Vega dzięki za opinię. Skłaniam się ku większej ze względu na większą powierzchnię suszenia = czas suszenia.

Lech idę w profesjonalny sprzęt, własny zawsze będzie niedoróbką i przy X rodzinach i poławiaczach traci się moce przerobowe. Przy dofinansowaniu zwróci się.

Pytanie kolejne czy dopłacać ok 500zł /1000 a po dofinansowaniu ok 500/ za nierdzewne wnętrze. Tańsze mają aluminiowe wnętrze, które nie korzystnie wpływa na żywność/zdrowie. Niby pyłek nie ma bezpośredniego kontaktu z aluminiowymi ściankami, ale zawsze opary suszonego /według mnie kwaśnego odczynu pyłku/ krążą.

#6 daro

daro
  • Użytkownik
  • 1593 postów

Napisano 13 październik 2019 - 11:43

Lech idę w profesjonalny sprzęt, własny zawsze będzie niedoróbką i przy X rodzinach i poławiaczach traci się moce przerobowe. Przy dofinansowaniu zwróci się.

To dla tego moje - trzeba mieć umiejętności .

Niby pyłek nie ma bezpośredniego kontaktu z aluminiowymi ściankami, ale zawsze opary suszonego /według mnie kwaśnego odczynu pyłku/ krążą.

To i felgi ameliniowe wyrzuć . Opary nie krążą a są usuwane wylotami . Zresztą , kto bogatemu zabroni ? :D

#7 czarg

czarg

konto wygaszane

• Użytkownik
  • 886 postów
  • Lokalizacjakujawsko-pomorskie

Napisano 13 październik 2019 - 11:47

Potwierdzam dobrą opinię o suszarce z firmy Koenigin (wkład 15 kg 10 szuflad) działa bezawaryjnie 3 sezon,

używam też do dekrystalizacji hoboków 33l (z miodem). 

#8 Kamil

Kamil
  • Użytkownik
  • 196 postów
  • LokalizacjaWarmia

Napisano 13 październik 2019 - 18:56

Czarg i Vega ile kg pyłku suszycie w tej 15 kilogramowej? Wchodzi 15 kg , czy żeby skutecznie w 2-3 dni wysuszyło trzeba mniejszą ilość wkładać?

Daro co mają felgi do suszarki. Argument, że opary są usuwane wylotami przemawia do mnie.

#9 vega

vega
  • Użytkownik
  • 98 postów

Napisano 14 październik 2019 - 00:33

Czarg i Vega ile kg pyłku suszycie w tej 15 kilogramowej? Wchodzi 15 kg , czy żeby skutecznie w 2-3 dni wysuszyło trzeba mniejszą ilość wkładać?

Daro co mają felgi do suszarki. Argument, że opary są usuwane wylotami przemawia do mnie.

Nigdy nie miałem 15 kilogramów z jednego zbioru. Zazwyczaj to było ok. 5 kg więc robiłem właśnie w cyklach trzydniowych. Po dwóch dniach pyłek był już suchy jak pieprz a nawet po jednym dniu. Jednak miałem miejsce więc każda partia leżakowała 3 doby .

#10 czarg

czarg

konto wygaszane

• Użytkownik
  • 886 postów
  • Lokalizacjakujawsko-pomorskie

Napisano 14 październik 2019 - 12:07

Maszynka chodzi u mnie średnio kilka dni w tygodniu, ale pyłku suszę w niej mało (pozyskuję go tylko z przydomowej pasieki położonej w mieście, nie zbieram z upraw polowych) dlatego nigdy jej na full nie pakowałem.

Maksymalnie używałem 5 szuflad, a potem dosuszam jeszcze pyłek partiami przy okazji dekrystalizowania miodu, w maszynce Koenigin jednocześnie mieści się 33 l. hobok z miodem i 1 szuflada pyłku.

Robiłem też eksperymenty z podgrzewaniem/ dosuszaniem ramek przed wirowaniem, da się,

ale nie jest to najlepszy sposób, w każdym razie zmieści się tam korpus wielkopolski 10 ramkowy.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych