Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sparceta siewna.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 KrystynaS.

KrystynaS.
  • Moderator
  • 32 postów

Napisano 06 sierpień 2019 - 21:37

Czy ktoś z przeglądających forum ma jakieś doświadczeni ze sparcetą jako pożytkiem pszczelim. Jeżeli tak, bardzo proszę o podzielenie 

się swoimi spostrzeżeniami.

Mam do zagospodarowania 5 ha. Jak dotąd wysiewałam facelię, nostrzyk i grykę. Mam ochotę coś zmienić.

#2 danek

danek
  • Użytkownik
  • 18 postów

Napisano 06 sierpień 2019 - 21:53

zbliża się termin siewu

proponuje posiać w mieszance z innymi motylkowymi, koniczyna biała i komonica ładnie z tym rosną, jeśli po kwitnieniu skosisz /nim zawiąże nasiona/ ponowi kwitnienie

#3 daro

daro
  • Użytkownik
  • 1656 postów

Napisano 08 sierpień 2019 - 11:30

espacerta siewna.

#4 robinhuud

robinhuud
  • Użytkownik
  • 2820 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 08 sierpień 2019 - 19:17

sparceta = dzięcielina co pała różowym rumieńcem (przy gryce jak śnieg białej i świerzopie)

Prezydent pięciu pni.

#5 tarczewski

tarczewski
  • Użytkownik
  • 250 postów

Napisano 09 sierpień 2019 - 19:56

Miód ,,sparzetowy” niedawno widziałem  na targu w śród  ,,miodów ukraińskich” ,ale niestety nie dane mi było spróbować. Jestem skonsternowany, takimi handlami. Ponoć to popularny miód na tamtych terenach. Próbowałem wysiać kilka arów sparcety siewnej z mizernym rezultatem. Może dla tego ,że siałem bez rośliny ochronnej. Kilka lat temu zakupiłem od ogrodnika Morawskiego. Tak, że do wysiewu należy się dobrze przygotować.

Ponoć dziko rośnie w okolicach góry Św. Anny. :)

...........................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

#6 Jondrek K

Jondrek K
  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 12 sierpień 2019 - 14:41

Kilka lat temu miałem plantacje nasienną esparcety siewnej odmiany "Taja"  ,która jest wyhodowana w Małopolskiej Hodowli Roślin.

Wysiewałem 45 kg/ha + 180 kg/ha jęczmienia jarego. Nasiona zbierałem przez następne dwa lata.Ze względu na zachwaszczenie i przerzedzenie w drugim roku plantacja została zlikwidowana. Pamiętam z dzieciństwa że stare odmiany były użytkowane przez okres nawet do pięciu lat.

Plon nasion od 1 tony do 1,6 tony tylko były problemy z siłą kiełkowania nasiona nie wytrzymywały normy być może były za suche i pękały strąki.

Pszczoły bardzo chętnie ją oblatują jednak czystego miodu odmianowego nie uzyskałem.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych