Skocz do zawartości
Gość marbert

Dobra praktyka pszczelarska

53 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Pszczółko mi bardzo nie chce się wierzyć że po pierwszym przeglądzie nie da się na 10 ramkowym wycofać ramek . To wtedy trzeba ścieśnić max. gniazdo w kwietniu 6 ramek .  Zostaw czerw + 2 osłonowe . Reszta za zatwór , tylko w 10 ramkowym 1 cm grubości . Resztę odsklepiać takim odsklepiaczem do wrzosowego. Po zabraniu miodu wycofać , u mnie z reguły zbiega się z kwitnieniem pierwszych owocowych . Poszerzasz węzą . W dadancie trzymasz silne rodziny i wymiana 30 % wystarczy .Jak słąbe wymienisz więcej = bardziej wtedy higienicznie .Wycofuj z pierzgą na wiosnę , masz pomoc lub pieniądze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość marbert

Kobieta zrozumiała,przepraszam,bardzo, daro nie.

Jakimi zatworami?

O czym szanowny kolega bredzi?

Napisałem,jasno i logicznie! W dadancie nie ma czegoś takiego jak układanie do zimowli. Nie ma czegoś takiego jak ścieśnianie wiosną, ( chyba że jakieś chore rodziny).

Mówimy o dadancie a nie chorych wyobrażeniach z tą ramką.

Wymiana 30 % gniazda wystarczała 30 lat temu i tu szanowny kolega się zatrzymał. To widać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znalazłeś dwa korpusy ?

Poczytaj choć Pszczelarstwo na Białostocczyżnie

Ja się zatrzymałem ? To było z 50 lat. Zabawne .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość marbert

Kolego Szanowny.

Standardem w ulu dadanta czy to 10 czy to 12 ramkowym jest dwie nadstawki 1/2. Czy wystarczy? Czasami tak, czasami nie.

Resztę kolegi inteligencja winna ogarnąć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kolego a co te Twoje wynurzenia mają do odbudowy węzy ?Ja Ci napisałem mam dadant 12 ramkowy . Nastawek sztuk 2 . Co to ma do tego co piszesz ? Znalazłeś swoje 2 korpusy ?

Moja gospodarka ni jak ma do gospodarki Ostrowskiej .Jej tezy co do wyższości jej ula bez problemu do skreślenia . Nie gospodaruję na 1/2 dadanta bo niczego to nie ułatwia .Ale mam bo składam z ulików weselnych  na zimę.  Ścieśniam bo 12 ramek na krainkę to trafi się 3 - 4 rodziny . Pozostawianie nieobsiadanych ramek głupota. Wyciągam raz do przetopu. Jak potrzebne pozostają za zatworem .Na wiosnę ścieśniam i zabieram ramki do wycofania to raz , odsklepiając ramki pobudzam to dwa . Obracając ramki z czerwiem znów dostają impuls . Dużo większy niż przestawienie korpusów 1/2 miejscami. 1/3 odbudowanych ramek dadanta mi wystarcza. Nie potrzebne mi 100 dodatkowych korpusów . Jak ma się 2 ule to można rożne rzeczy robić . Pszczoły mam zdrowe , wosku nie kupuję , Jak się zatrzymam to sprzedawać będę .

Nie jestem inteligentny .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość marbert

Po wpisach kolegi,wnoszę iż w 99% nie posiada ula dadanta. Jak już to jakieś wymysły na tej ramce.

Co kolega pisze nawet trudno komentować. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Daro odpuść bo zaczynasz schodzić do poziomu marberta , a chyba już zauważyłeś że nasz koleżka posiada wiedzę w każdym temacie niczym Wikipedia. Agatko nie czytaj tych bredni , zrób jak radzi Daro, a jak masz problem to chyba Ela pomoże Ci go rozwiązać , Co do nieukładania gniazda do zimowli w Dadanie , bardzo silna rodzina robi kłąb o średnicy 22,5 cm , to jest 8 ramek , tu kłania się ekonomia , i skamlenie kolegi dlaczego ma na wiosnę słabe rodziny .

ps. marbert proszę nie cytować moich wpisów w innych wątkach bo wtedy wypaczasz moje wpisy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z nauką u Eli jest ten problem, że ona ma ule 15 ramkowe to raz. A wymianą ramek jako taką przejmować się nie musi, bo sprzedaje odkłady. Odkłady są z 3 ramek, co przy zrobieniu dwóch załatwia temat wymiany.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość marbert

I tak praktyk, Szanownej Koleżance wyjaśnił meandry wymiany gniazda w ulu dadanta. Daro, choć wyjaśnił jak to zalecano 30 lat temu.

Jutro na pw wyślę Koleżance namiary na pszczelarza, dość blisko Koleżanki, który stosuje tez tą metodę. I to nie jest byle, pszczelarz.

Jak widzę, jedynie Kolega Karpacki zdradza swoje praktyki w pasiece.  Dyplomaci są na wyższym poziomie świadomości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość marbert

Daro odpuść bo zaczynasz schodzić do poziomu marberta , a chyba już zauważyłeś że nasz koleżka posiada wiedzę w każdym temacie niczym Wikipedia. Agatko nie czytaj tych bredni , zrób jak radzi Daro, a jak masz problem to chyba Ela pomoże Ci go rozwiązać , Co do nieukładania gniazda do zimowli w Dadanie , bardzo silna rodzina robi kłąb o średnicy 22,5 cm , to jest 8 ramek , tu kłania się ekonomia , i skamlenie kolegi dlaczego ma na wiosnę słabe rodziny .

ps. marbert proszę nie cytować moich wpisów w innych wątkach bo wtedy wypaczasz moje wpisy.

Hodowca pszczół buckfsat , które przypisane są do ula dadanta. Nie potrafi adeptowi w kilku słowach odpowiedzieć na pytanie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nightingale ja specjalnie .

Pszczółko  ja Ci prosto napisałem jak chcesz to pokażę . ;)

Zostaw jak mówiłem czerw i dwie ramki osłonowe po pierwszym przeglądzie . Z higieną tak już jest że nie trzeba przesadzać .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Marbertowi coś słabo te bakfasty dają...tylko 6 ramek dadanta czerwiu? Przeciez to ulik weselny .Dobra krainka na bazie bikfasta potrafi x 3 tyle co Marbertowe uliki weselne .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość marbert

Szanowny Kolego Daro.

Cenię sobie po stokroć bardziej uwagi Pani dr n.wet. Anny Gajdy oraz dr. Krzysztofa Olszewskiego niż kolegi opinie z lat 70 ubiegłego wieku.

Smuci mnie jedynie iż Kolega Nightingale, tym samym tropem podąża. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość marbert

Marbertowi coś słabo te bakfasty dają...tylko 6 ramek dadanta czerwiu? Przeciez to ulik weselny .Dobra krainka na bazie bikfasta potrafi x 3 tyle co Marbertowe uliki weselne .

Coś Szanowny Kolega zapomniał dodać o jakiej porze roku jest mowa. I to że posiadam mniejszą komórkę. Proszę przeliczyć ilość komórek i nie pitolić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Coś Szanowny Kolega zapomniał dodać o jakiej porze roku jest mowa. I to że posiadam mniejszą komórkę. Proszę przeliczyć ilość komórek i nie pitolić.

Gość jest laikiem jezeli chodzi o pszczoły, nie polecam nasladować,ale 200 takich w Bieszczadach na 2 korpusach nakarmionych dobrze pszczół to pierwsza czynność w połowie marca to z ciekawości i dla sportu otwarcie powałek i zamknięcie w celu oceny sytuacji i ewentualnych łączeń czy w przypadku słabszych  rodzin można nawet pszczół dołozyc z silnych rodzin.Zimowla 100% . Drugie wejście poczatkiem kwietnia w celu postawienia 3 korpusu .Do tego etapu Ty czy gość z filmiku nigdy nie dojdziecie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość marbert

Bardzo bym prosił aby o etapach mej gospodarki z pszczołami Szanowny Kolega się nie wypowiadał czyli pitolił. Popitolić może o swych pszczołach. O swoich, nutriach i innych pierdołach w obejściu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra praktyka pszczelarska . dr. Wolfang Ritter cena 55 zł można kupić za 48 zł z przesyłką.

W sklepie SMYK można odebrać po uprzednim zamówieniu online za 33,99 zł

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość marbert

Bardzo mnie to cieszy. Mi przyniósł Św. Mikołaj.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przypomniało mi się jeszcze, że popularnym było także "Łatwe pszczelarstwo" Gercharda Liebiga, napisane 2011, u nas od 2015. W sumie też Niemiec. Ale chyba ta jego praktyka, była nieco inna. Przez to pazerne czytanie to już nie pamiętam dokładnie. Może zerknę. Na pewno propaguje tu kwasy organiczne i nie jest zwolennikiem tymolu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość marbert

Nie opisuje swej gospodarki z tymolem. To wychodzi iż zwolennikiem nie jest.

Za to swe działania opisuje w sposób łatwy do ogarnięcia. 

Drugi sezon stosuję się, jestem bardzo zadowolony. Trochę odmiennie bo mam dadanty. Do tego jeszcze na mniejszej komórce i zwężonych odstępach z 35 do 32 min.

W 10 ramkowym dadancie wchodzi 11 takich ramek. Nie odbieram miodu z gniazda, chyba że spadź wystąpi. Ale jak wiosną uzupełnią zapas w rodni i wystąpi spadź to w gnieździe jest jej mało. To ułatwia sprawę.

Uważam że pszczoły winny mieć do zimowli pewną ilość naturalnego miodu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość marbert

W ubiegłym sezonie mieliśmy w Pszczelarstwie super artykuły Pani Dr Anny Gajdy.

Powiązanie w/w artykułów z Dobrą Praktyką Pszczelarską W.Rittera w jasny sposób sugeruje wymianę plastrów na węzę nawet w 100 % w sezonie.

Wymiana taka nie musi być powiązana ze stratą miodu w sezonie wiosennym. Może być powiązana z karmieniem pszczół.

Moje doświadczenie, skromne, sugeruje iż przekładając pszczoły na węzę w połowie lipca ( odbierając wszystkie ramki, jak rok warrozo sprzyjający zniszczyć ramki z czerwiem W.Ritter jak i inni. Lub utworzyć odkład zbiorczy lub odkłady i je przeleczyć) . Ramki z pokarmem zabrać do momentu nim pszczoły nie odbudują węzy. (jak ramki z pokarmem zostawimy, pszczoły te ramki zagospodarują, węzę niechętnie odbudowują). Podobne spostrzeżenia miał dr. Lipiński opisując stres w wykorzystaniu rodziny ztrutowiałej , w celu likwidacji trutówki i przesiedlenia na węzę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W ubiegłym sezonie mieliśmy w Pszczelarstwie super artykuły Pani Dr Anny Gajdy.

Wydaje mi się, że nawet wykładała to samo na spotkaniu Polanki w Puławach zeszłą wiosną. Właśnie zebrałam osypy do badań i wysyłam w poniedziałek. Mam jedną uwagę: podczas suszenia zimowego osypu na kaloryferze część pszczół się reaktywuje ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra praktyka pszczelarska . dr. Wolfang Ritter cena 55 zł można kupić za 48 zł z przesyłką.

Tego szukałem jakiś czas temu haha. Dzięki wielkie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kolego te rodziny z tego filmu na rzepaku stoja na 4 korpusach 12 ramkowych WP. I tyle w temacie... 

Gość jest laikiem jezeli chodzi o pszczoły, nie polecam nasladować,ale 200 takich w Bieszczadach na 2 korpusach nakarmionych dobrze pszczół to pierwsza czynność w połowie marca to z ciekawości i dla sportu otwarcie powałek i zamknięcie w celu oceny sytuacji i ewentualnych łączeń czy w przypadku słabszych  rodzin można nawet pszczół dołozyc z silnych rodzin.Zimowla 100% . Drugie wejście poczatkiem kwietnia w celu postawienia 3 korpusu .Do tego etapu Ty czy gość z filmiku nigdy nie dojdziecie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi