Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dobra praktyka pszczelarska

Dobra praktyka pszczelarska

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

#41 marbert

marbert

Bieszczady, okolice Soliny.

• Użytkownik
  • 1397 postów

Napisano 05 luty 2019 - 16:22

Bardzo bym prosił aby o etapach mej gospodarki z pszczołami Szanowny Kolega się nie wypowiadał czyli pitolił. Popitolić może o swych pszczołach. O swoich, nutriach i innych pierdołach w obejściu.

#42 zrafal

zrafal
  • Użytkownik
  • 52 postów
  • Lokalizacjapodkarpacie, pow. rzeszowski

Napisano 06 luty 2019 - 19:10

Dobra praktyka pszczelarska . dr. Wolfang Ritter cena 55 zł można kupić za 48 zł z przesyłką.

W sklepie SMYK można odebrać po uprzednim zamówieniu online za 33,99 zł

#43 marbert

marbert

• Użytkownik
  • 1397 postów

Napisano 06 luty 2019 - 19:16

Bardzo mnie to cieszy. Mi przyniósł Św. Mikołaj.

#44 Pszczółka Agata

Pszczółka Agata
  • Użytkownik
  • 189 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 luty 2019 - 21:44

Przypomniało mi się jeszcze, że popularnym było także "Łatwe pszczelarstwo" Gercharda Liebiga, napisane 2011, u nas od 2015. W sumie też Niemiec. Ale chyba ta jego praktyka, była nieco inna. Przez to pazerne czytanie to już nie pamiętam dokładnie. Może zerknę. Na pewno propaguje tu kwasy organiczne i nie jest zwolennikiem tymolu.

#45 marbert

marbert

• Użytkownik
  • 1397 postów

Napisano 09 luty 2019 - 15:31

Nie opisuje swej gospodarki z tymolem. To wychodzi iż zwolennikiem nie jest.

Za to swe działania opisuje w sposób łatwy do ogarnięcia. 

Drugi sezon stosuję się, jestem bardzo zadowolony. Trochę odmiennie bo mam dadanty. Do tego jeszcze na mniejszej komórce i zwężonych odstępach z 35 do 32 min.

W 10 ramkowym dadancie wchodzi 11 takich ramek. Nie odbieram miodu z gniazda, chyba że spadź wystąpi. Ale jak wiosną uzupełnią zapas w rodni i wystąpi spadź to w gnieździe jest jej mało. To ułatwia sprawę.

Uważam że pszczoły winny mieć do zimowli pewną ilość naturalnego miodu.

#46 marbert

marbert

• Użytkownik
  • 1397 postów

Napisano 09 luty 2019 - 16:52

W ubiegłym sezonie mieliśmy w Pszczelarstwie super artykuły Pani Dr Anny Gajdy.

Powiązanie w/w artykułów z Dobrą Praktyką Pszczelarską W.Rittera w jasny sposób sugeruje wymianę plastrów na węzę nawet w 100 % w sezonie.

Wymiana taka nie musi być powiązana ze stratą miodu w sezonie wiosennym. Może być powiązana z karmieniem pszczół.

Moje doświadczenie, skromne, sugeruje iż przekładając pszczoły na węzę w połowie lipca ( odbierając wszystkie ramki, jak rok warrozo sprzyjający zniszczyć ramki z czerwiem W.Ritter jak i inni. Lub utworzyć odkład zbiorczy lub odkłady i je przeleczyć) . Ramki z pokarmem zabrać do momentu nim pszczoły nie odbudują węzy. (jak ramki z pokarmem zostawimy, pszczoły te ramki zagospodarują, węzę niechętnie odbudowują). Podobne spostrzeżenia miał dr. Lipiński opisując stres w wykorzystaniu rodziny ztrutowiałej , w celu likwidacji trutówki i przesiedlenia na węzę.

#47 Pszczółka Agata

Pszczółka Agata
  • Użytkownik
  • 189 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 luty 2019 - 17:23

W ubiegłym sezonie mieliśmy w Pszczelarstwie super artykuły Pani Dr Anny Gajdy.

Wydaje mi się, że nawet wykładała to samo na spotkaniu Polanki w Puławach zeszłą wiosną. Właśnie zebrałam osypy do badań i wysyłam w poniedziałek. Mam jedną uwagę: podczas suszenia zimowego osypu na kaloryferze część pszczół się reaktywuje ;)

#48 marbert

marbert

• Użytkownik
  • 1397 postów

Napisano 15 kwiecień 2019 - 15:40

https://www.youtube....Gto19UljguThLIQ

#49 Emedy45

Emedy45
  • Użytkownik
  • 5 postów

Napisano 06 maj 2019 - 09:45

Dobra praktyka pszczelarska . dr. Wolfang Ritter cena 55 zł można kupić za 48 zł z przesyłką.

Tego szukałem jakiś czas temu haha. Dzięki wielkie.

Diabeł daje ci krewnych, dziękuj bogom, że nie przydziela ci też przyjaciół.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych