Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dobra praktyka pszczelarska

Dobra praktyka pszczelarska

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

#21 Pszczółka Agata

Pszczółka Agata
  • Użytkownik
  • 191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 luty 2019 - 14:49

No nie wiem, ale na spód można spokojnie dać po prostu dwie nadstawki i nie trzeba dodatkowego korpusu gniazdowego. Czy rodziny się pomieszczą, to inna kwestia. Myślę, że można spokojnie dać na spód mniej ramek, a na górę więcej. Mój problem z wymianą ramek jest taki, że na wiosnę w środku mam czerw, czyli przeczerwione ramki z nowym czerwiem, a po bokach więcej zapasu z pierzgą pod spodem. Więc te ramki zewnętrzne przesuwam bliżej czerwiu i zwykle zostaje ewentualnie jakaś pojedyncza ramka do usunięcia. A na jesieni niektóre mają czerw na 7-8 ramkach przy zakrmianiu, a pierzgę na ostatnich 2-3. No i nie mogę niczego im świsnąć. Myślę, że faktycznie jakbym nawet część zaczerwionych ramek zostawiła na dole, to wiosną pszczoły pójdą w górę, matka ich już nie zaczerwi i od razu są ścisnięte, a opuszczone stare ramki łatwo usunąć. Jedyny problem jaki widzę, to jak zrobić, żeby dać np. 6 ramek na dół i 7 na górę w 10 ramkowym ulu...?

#22 Pszczółka Agata

Pszczółka Agata
  • Użytkownik
  • 191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 luty 2019 - 14:59

Taka sytuacja nie bierze się oczywiście znikąd. Wywożę rodziny na nawłoć i stąd ten problem. Ale myślę poważnie nad gospodarką rotacyjną, a wtedy miałabym też skąd wziąć te brakujące ramki na górę.

#23 daro

daro
  • Użytkownik
  • 1574 postów

Napisano 03 luty 2019 - 15:10

Sprawa prosta  -odkłady i masz odrobione. Na jesieni łączysz z rodzinami.Dla tego mam 12 ramkowy.

#24 marbert

marbert

Bieszczady, okolice Soliny.

• Użytkownik
  • 1409 postów

Napisano 03 luty 2019 - 16:20

Marbet nie potrafisz odpowiedzieć na proste pytanie ?

Ja prościej nie mogę - 100 korpusów po 85 pln po co ? Tu nie mówimy o zimowaniu a odbudowie ramek gniazdowych . Tej jesieni było wyjątkowo ciepło i budowały węzę . Nie jest to norma a wyjątkowy zbieg okoliczności - pożytek + ciepła bardzo jesień.

Taka gospodarka to nie rozmowa o szybkim sposobie odnowy gniazda .

Na 10 ramkowym dadancie bywają silne rodziny które się nie mieszczą .Marbet pisze o zatworach i bocznych kominach . CO TO MA DO WYMIANY PLASTRÓW W GNIEŹDZIE. ?

Coś Szanowny Kolega ściemnia.

Gdzie ja piszę zatworach? I o jakiś dodatkowych korpusach?

Szanowny kolega może i ma ramkę zwaną dadant. Ale o gospodarce w takim ulu nie ma zielonego pojęcia. Mniemam iż ma "dadanty' przystosowane dla klasy robotniczo -chłopskiej, przez profesora L. Bornusa. To kłóci się z ohydnym,kapitalistycznym podejściem. I szanowny kolega do dziś bredzi, wplątując do śmieszniej niby dadanowskiej gospodarki, wątki narodowo- religijne.

#25 daro

daro
  • Użytkownik
  • 1574 postów

Napisano 03 luty 2019 - 16:37

Najłatwiejszy to, po zakarmieniu ustawienie na dwóch korpusach, ramki z czerwiem zostają na dole, 5 lub 6, ramki z pokarmem do górnego korpusu,(czy 2, 1/2) kominy po bokach. Wiosną dolny korpus wycofujemy.

Kobieta się pyta jak odbudować w dadancie jak najwięcej ramek.

Jak wyżej Twoje  dwa korpusy . Komin po bokach robi się zamykając gniazda w korpusach zatworami :Jak ten komin robisz Ty. .Napisałem o jakim dadancie mówię . Nauka przjeła określanie ula typem ramki ja podałem swoją oryginalną Charlesa Dadanta i ich liczbę w ulu.Jaki masz Ty ? To tyle w sprawach pszczelarstwa to nie grzech mieć pszczoły rok , nie grzech próbować ze mnie robić idiotę ,grzechem jest pisanie bredni komuś kto podobnie jak Ty marbet dopiero zaczyna.

#26 daro

daro
  • Użytkownik
  • 1574 postów

Napisano 03 luty 2019 - 16:47

Pszczółko mi bardzo nie chce się wierzyć że po pierwszym przeglądzie nie da się na 10 ramkowym wycofać ramek . To wtedy trzeba ścieśnić max. gniazdo w kwietniu 6 ramek .  Zostaw czerw + 2 osłonowe . Reszta za zatwór , tylko w 10 ramkowym 1 cm grubości . Resztę odsklepiać takim odsklepiaczem do wrzosowego. Po zabraniu miodu wycofać , u mnie z reguły zbiega się z kwitnieniem pierwszych owocowych . Poszerzasz węzą . W dadancie trzymasz silne rodziny i wymiana 30 % wystarczy .Jak słąbe wymienisz więcej = bardziej wtedy higienicznie .Wycofuj z pierzgą na wiosnę , masz pomoc lub pieniądze.

#27 marbert

marbert

• Użytkownik
  • 1409 postów

Napisano 03 luty 2019 - 17:05

Kobieta zrozumiała,przepraszam,bardzo, daro nie.

Jakimi zatworami?

O czym szanowny kolega bredzi?

Napisałem,jasno i logicznie! W dadancie nie ma czegoś takiego jak układanie do zimowli. Nie ma czegoś takiego jak ścieśnianie wiosną, ( chyba że jakieś chore rodziny).

Mówimy o dadancie a nie chorych wyobrażeniach z tą ramką.

Wymiana 30 % gniazda wystarczała 30 lat temu i tu szanowny kolega się zatrzymał. To widać.

#28 daro

daro
  • Użytkownik
  • 1574 postów

Napisano 03 luty 2019 - 17:38

Znalazłeś dwa korpusy ?

Poczytaj choć Pszczelarstwo na Białostocczyżnie

Ja się zatrzymałem ? To było z 50 lat. Zabawne .

#29 marbert

marbert

• Użytkownik
  • 1409 postów

Napisano 03 luty 2019 - 17:47

Kolego Szanowny.

Standardem w ulu dadanta czy to 10 czy to 12 ramkowym jest dwie nadstawki 1/2. Czy wystarczy? Czasami tak, czasami nie.

Resztę kolegi inteligencja winna ogarnąć.

#30 daro

daro
  • Użytkownik
  • 1574 postów

Napisano 03 luty 2019 - 18:15

Kolego a co te Twoje wynurzenia mają do odbudowy węzy ?Ja Ci napisałem mam dadant 12 ramkowy . Nastawek sztuk 2 . Co to ma do tego co piszesz ? Znalazłeś swoje 2 korpusy ?

Moja gospodarka ni jak ma do gospodarki Ostrowskiej .Jej tezy co do wyższości jej ula bez problemu do skreślenia . Nie gospodaruję na 1/2 dadanta bo niczego to nie ułatwia .Ale mam bo składam z ulików weselnych  na zimę.  Ścieśniam bo 12 ramek na krainkę to trafi się 3 - 4 rodziny . Pozostawianie nieobsiadanych ramek głupota. Wyciągam raz do przetopu. Jak potrzebne pozostają za zatworem .Na wiosnę ścieśniam i zabieram ramki do wycofania to raz , odsklepiając ramki pobudzam to dwa . Obracając ramki z czerwiem znów dostają impuls . Dużo większy niż przestawienie korpusów 1/2 miejscami. 1/3 odbudowanych ramek dadanta mi wystarcza. Nie potrzebne mi 100 dodatkowych korpusów . Jak ma się 2 ule to można rożne rzeczy robić . Pszczoły mam zdrowe , wosku nie kupuję , Jak się zatrzymam to sprzedawać będę .

Nie jestem inteligentny .

#31 marbert

marbert

• Użytkownik
  • 1409 postów

Napisano 03 luty 2019 - 18:45

Po wpisach kolegi,wnoszę iż w 99% nie posiada ula dadanta. Jak już to jakieś wymysły na tej ramce.

Co kolega pisze nawet trudno komentować. 

#32 Nightingale

Nightingale
  • Użytkownik
  • 54 postów

Napisano 04 luty 2019 - 09:03

Daro odpuść bo zaczynasz schodzić do poziomu marberta , a chyba już zauważyłeś że nasz koleżka posiada wiedzę w każdym temacie niczym Wikipedia. Agatko nie czytaj tych bredni , zrób jak radzi Daro, a jak masz problem to chyba Ela pomoże Ci go rozwiązać , Co do nieukładania gniazda do zimowli w Dadanie , bardzo silna rodzina robi kłąb o średnicy 22,5 cm , to jest 8 ramek , tu kłania się ekonomia , i skamlenie kolegi dlaczego ma na wiosnę słabe rodziny .

ps. marbert proszę nie cytować moich wpisów w innych wątkach bo wtedy wypaczasz moje wpisy.

#33 Pszczółka Agata

Pszczółka Agata
  • Użytkownik
  • 191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 luty 2019 - 10:48

Z nauką u Eli jest ten problem, że ona ma ule 15 ramkowe to raz. A wymianą ramek jako taką przejmować się nie musi, bo sprzedaje odkłady. Odkłady są z 3 ramek, co przy zrobieniu dwóch załatwia temat wymiany.

#34 marbert

marbert

• Użytkownik
  • 1409 postów

Napisano 04 luty 2019 - 12:32

I tak praktyk, Szanownej Koleżance wyjaśnił meandry wymiany gniazda w ulu dadanta. Daro, choć wyjaśnił jak to zalecano 30 lat temu.

Jutro na pw wyślę Koleżance namiary na pszczelarza, dość blisko Koleżanki, który stosuje tez tą metodę. I to nie jest byle, pszczelarz.

Jak widzę, jedynie Kolega Karpacki zdradza swoje praktyki w pasiece.  Dyplomaci są na wyższym poziomie świadomości.

#35 marbert

marbert

• Użytkownik
  • 1409 postów

Napisano 04 luty 2019 - 14:04

Daro odpuść bo zaczynasz schodzić do poziomu marberta , a chyba już zauważyłeś że nasz koleżka posiada wiedzę w każdym temacie niczym Wikipedia. Agatko nie czytaj tych bredni , zrób jak radzi Daro, a jak masz problem to chyba Ela pomoże Ci go rozwiązać , Co do nieukładania gniazda do zimowli w Dadanie , bardzo silna rodzina robi kłąb o średnicy 22,5 cm , to jest 8 ramek , tu kłania się ekonomia , i skamlenie kolegi dlaczego ma na wiosnę słabe rodziny .

ps. marbert proszę nie cytować moich wpisów w innych wątkach bo wtedy wypaczasz moje wpisy.

Hodowca pszczół buckfsat , które przypisane są do ula dadanta. Nie potrafi adeptowi w kilku słowach odpowiedzieć na pytanie?

#36 daro

daro
  • Użytkownik
  • 1574 postów

Napisano 04 luty 2019 - 21:22

Nightingale ja specjalnie .

Pszczółko  ja Ci prosto napisałem jak chcesz to pokażę . ;)

Zostaw jak mówiłem czerw i dwie ramki osłonowe po pierwszym przeglądzie . Z higieną tak już jest że nie trzeba przesadzać .

#37 kaczkow

kaczkow
  • Użytkownik
  • 46 postów

Napisano 05 luty 2019 - 15:34

Marbertowi coś słabo te bakfasty dają...tylko 6 ramek dadanta czerwiu? Przeciez to ulik weselny .Dobra krainka na bazie bikfasta potrafi x 3 tyle co Marbertowe uliki weselne .

#38 marbert

marbert

• Użytkownik
  • 1409 postów

Napisano 05 luty 2019 - 15:36

Szanowny Kolego Daro.

Cenię sobie po stokroć bardziej uwagi Pani dr n.wet. Anny Gajdy oraz dr. Krzysztofa Olszewskiego niż kolegi opinie z lat 70 ubiegłego wieku.

Smuci mnie jedynie iż Kolega Nightingale, tym samym tropem podąża. 

#39 marbert

marbert

• Użytkownik
  • 1409 postów

Napisano 05 luty 2019 - 15:38

Marbertowi coś słabo te bakfasty dają...tylko 6 ramek dadanta czerwiu? Przeciez to ulik weselny .Dobra krainka na bazie bikfasta potrafi x 3 tyle co Marbertowe uliki weselne .

Coś Szanowny Kolega zapomniał dodać o jakiej porze roku jest mowa. I to że posiadam mniejszą komórkę. Proszę przeliczyć ilość komórek i nie pitolić.

#40 kaczkow

kaczkow
  • Użytkownik
  • 46 postów

Napisano 05 luty 2019 - 16:13

Coś Szanowny Kolega zapomniał dodać o jakiej porze roku jest mowa. I to że posiadam mniejszą komórkę. Proszę przeliczyć ilość komórek i nie pitolić.

Gość jest laikiem jezeli chodzi o pszczoły, nie polecam nasladować,ale 200 takich w Bieszczadach na 2 korpusach nakarmionych dobrze pszczół to pierwsza czynność w połowie marca to z ciekawości i dla sportu otwarcie powałek i zamknięcie w celu oceny sytuacji i ewentualnych łączeń czy w przypadku słabszych  rodzin można nawet pszczół dołozyc z silnych rodzin.Zimowla 100% . Drugie wejście poczatkiem kwietnia w celu postawienia 3 korpusu .Do tego etapu Ty czy gość z filmiku nigdy nie dojdziecie.

• baru lubi to

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych