Skocz do zawartości

Zdjęcie

Program poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej - po marszałkowsku

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
527 odpowiedzi w tym temacie

#41 marbert

marbert

Bieszczady, okolice Soliny.

• Użytkownik
  • 1409 postów

Napisano 04 grudzień 2018 - 15:34

Wedug mnie rozważanie sfinansowania badań nie bardzo ma sens. Problemem jest wiarygodność pobranych próbek. Ja nie jestem w stanie tego zabezpieczyć na niemożliwym do podważenia poziomie i w odpowiedniej ilości. Pewnie węza jest już u pszczelarzy, a jeżeli nawet coś pozostało w magazynach WZP/RZP, to nie po to, by to udostępnić powolnym organom kontrolnym.  Próbki muszą pobrać przeznaczone do tego i uruchomione w taki sposób organa, by nie było dziś i jutro możliwości zamiecenia tego pod dywan. I tu jest realna władza. Reszta to już rola opinii publicznej, czyli was koledzy. Jest nadzieja w pszczelarzach beneficjentach wielkopolskich, że duża część z nich ma u siebie nierozpakowane paczki z węzą z różnych partii i nie rozpakuje ich do wiosny. Tu moja prośba do nich właśnie o to.

Niektórzy podjęli decyzję o pozbyciu się węzy na portalach handlowych, co dla mnie znaczy zacieranie śladów. Ale czy organa będą zainteresowane pozyskaniem takich próbek z różnych partii produkcyjnych? W Kamiannej moje próbki miodu nikogo nie interesowały. Organa pobrały po tygodniu swoje próbki i moje zarzuty potwierdziły się tylko częściowo, a w zasadzie w tak małym stopniu, że nie można ich było potraktować poważnie. Dano sprzedawcy czas na posprzątanie w magazynie przed „niespodziewaną” kontrolą. Miałem szczęście, że zgromadzone próbki miodu (które trzymam do dziś) nie pozwoliły nikomu na pomysł, by oskarżyć mnie o pomówienie.

Innym problemem jest to, że przetarg na węzę ogłoszono na bazie nieobowiązującej polskiej normy. Oprócz sformułowania, że węza ma być z wosku pszczelego, nie ma w niej precyzyjnie sformułowanego wymogu odnośnie dopuszczalnych zanieczyszczeń węzy parafiną, stearyną, cerezyną, łojem itp. A więc co nie jest zabronione – jest dozwolone. Ja za taki stan, że dziś nie obowiązuja żadna PN na miód, wosk, węzę i inne produkty związane z pszczołami obwiniam władze PZP i dwóch panów z Rady Dialogu Społecznego przy minrolu. Do badania zresztą wysyłam węzę produkcji jednego z tych panów, więc to chyba tłumaczy powód mętnej wody w pszczelarskiej sadzawce. Poza tym mieliśmy wybitnie impotentnego pod tym względem prezydenta – legislatora sejmowego.

Czyli wypasioni prawnicy pewnej firmy działają?

#42 robinhuud

robinhuud
  • Użytkownik
  • 2794 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 04 grudzień 2018 - 16:50

Dzisiejszy dzionek spędzilem na wizycie w Wojewódzkim Inspektoriacie Wet.  w Poznaniu, ul. Grunwaldzka 250 ze względu na zasięg zmartwienia (Chodzież, Konin, Kalisz, Leszno i Poznań). Przyjął mnie z-ca WLW.

Zabrałem ze sobą wynik badania jednej próbki węzy Łysonia w Puławach, standardowy certyfikat o sterylności węzy tegoż producenta oraz swoje próbki wosku uzyskanego z węz Łysonia, Pasieki i z własnej topiarki słonecznej.

Celem mojej wizyty było uzyskanie wiedzy na temat jak mam postąpić skutecznie w zaistniałej sytuacji, by wyjaśnić co stanęło na przeszkodzie, by rzeczywiście pomoc wielkopolskim pszczołom była skuteczna.

Mojego rozmówcę poinformowałem szczegółowo o problemie, pokazałem woski w probówkach, certyfikat, badanie puławskie zupełnie go nie zainteresowało.

Zostałem poinformowany, że WLW nie interesuje węza, bo nie ma ona wpływu na przydatność do spożycia miodu przez ludzi. Prosilem o wskazówki proceduralne co dalej z problemem. Dowiedziałem się, że problem nie leży nijak w gestii WLW, powinienem zwrócić się do prawnika, wstąpić na drogę cywilno – prawną, ewentualnie zgłosić do organów podejrzenie popełnienia przestępstwa. Ewentualnie pomóc mi może Sanepid. Czyli wycieczka nie na temat, bez sensu i widoków na przyszłość. Wszechogarniająca beznadzieja. Po cichu liczyłem na uruchomienie jakichś sił i środków z urzędu, bo przecież na sugerowanej drodze cywilno prawnej jestem zupełnie bez szans. Nikt nie potraktuje w sądzie poważnie mych próbek i ich wyników badania w Puławach, zresztą nie stać mnie na taki koszt. No chyba, że wspomógł by mnie pro publiko bono mecenas Głuchowski z Gdańska :D .

Wyszedłem z budynku WIW w Poznaniu, ul. Grunwaldzka 250 z obrzydzeniem i więcej tam raczej nie powrócę, bo nie lubię ludziom przeszkadzać w bohaterskiej pracy dla dobra Ojczyzny. Klimat zupełnie inny niż w Kielcach u Pana WLW Bogdana Konopki (łza się kręci na wspomnienie – serdecznie pozdrawiam).

Na wizytę u powiatowego LW (ten sam budynek na parterze) zabrakło czasu i motywacji.

Jutro wybieram się z analogiczną misją (otrzymania rad odnośnie optymalnych procedur postępowania w takim przypadku) do Urzędu Marszałkowskiego. Ciekawe co oni na to.

Zdjęcie próbek wosku z węz wkleję na forum dziś po obróbce foto.

Druga próbka węzy (toruńska Pasieka) jest już w Puławach. Dziś zostałem poinformowany tlf, że będzie przebadana po Nowym Roku. Są zawaleni robotą.

Prezydent pięciu pni.

#43 marbert

marbert

• Użytkownik
  • 1409 postów

Napisano 04 grudzień 2018 - 17:03

"Zostałem poinformowany, że WLW nie interesuje węza, bo nie ma ona wpływu na przydatność do spożycia miodu przez ludzi"

Ten argument już się tyczy sprawy sądowej o nieuctwo WLW.

#44 kaczkow

kaczkow
  • Użytkownik
  • 46 postów

Napisano 04 grudzień 2018 - 17:23

Najlepiej to pokazywać swoje wojaże po świecie na fb i te miliony , motać szaraków i ściągać kolejnych jeleni do pszczelarstwa- jeden zostawi 5 koła inny 30 koła ,a węza to ja nie pamiętam kiedy była z wosku. Kiedyś kupiłem szarą jak papier pięknie śmierdziała zakupy na 4 klocki ,później może i była z wyglądu fajniejsza ale z drutów zjeżdzała ,a zasklepy świeciły na niebiesko kolejne 5 klocków . Tym razem miała być piękna i fajna  ,a okazuje się znowu klapa? :D:D:D ...

#45 marbert

marbert

• Użytkownik
  • 1409 postów

Napisano 04 grudzień 2018 - 17:45

"Zostałem poinformowany, że WLW nie interesuje węza, bo nie ma ona wpływu na przydatność do spożycia miodu przez ludzi"

Wypada zwrócić się o podstawę prawną takiej odpowiedzi.

#46 robinhuud

robinhuud
  • Użytkownik
  • 2794 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 04 grudzień 2018 - 17:49

Nie jestem chemikiem, ale chciałbym rady od speców, jak w domowych warunkach sprawdzić jakość wosku. Próbowałem tak – pokazuję mizerny efekt – może można lepiej. W dużym garnku pełnym wody umieściłem szklankę z druciakiem do zmywania garów (wymuszenie pionu probówek) . Roztopiłem w probówkach wosk z trzech próbek (węza Łysoń – żółty pasek, węza Pasieka – czerwony pasek, wosk z mej topiarki słonecznej – bez paska). Wosk wygrzewałem w tych probowkach przez około 2 godziny, probówki prawie całkowicie zanurzone w wodzie na granicy wrzenia (duży akumulator ciepła), po czym wyłączyłem gaz i garnek przykryłem na noc kołdrą.  Rano wosk był skrystalizowny. Trzy próbki przeszły tą samą drogę. W dwóch słupek wosku przerwał się na skutek prawdopodobnie skurczu odlewniczego, w trzeciej nie. Widoczna u góry obrączka zerwania kontaktu z wewnętrzną ścianką probówki. To może świadczyć o innych składnikach mieszaniny wosków w trzeciej probówce. Nie widać śladów rozwarstwienia, ale jutro zrobie jeszcze zdjęcie przy świetle dziennym. Widoczny na dole probówek czarny osad, to być może propolis. Kolor wosku jaki jest – każdy widzi. Kolega alchemik doradził mi powtórzenie doświadczenia w naczyniu nie wąsko wysokim, a nisko szerokim. Że niby inny stosunek sił napięcia powierzchniowego, inny kierunek działania sił skurczu, lepsze warunki sedymentacji itp. ble ble ble. Spróbuję doświadczenia z poprawkami – zobaczymy efekt. Może uda się opracować jakąś domową metodykę wykrywania zafałszowań wosku zafriko, uwerturę do badania profi za kasę w Puławach. Domowych chemików zaprawionych w ekstrahowaniu kumafosu i nasączaniu desek klartanem zapraszam do konstruktywnej zabawy :D .

Może ktoś zna lakmus na parafinę, stearynę, cerezynę, łój i inne dodatki uszlachetniające do węzy? Może uda się choć trochę odciążyć Puławy?

62667716036060613608.jpg

58353055977420790610.jpg

60647488364467366734.jpg

Prezydent pięciu pni.

#47 Karpacki

Karpacki
  • Moderator
  • 1526 postów
  • LokalizacjaBerest

Napisano 04 grudzień 2018 - 18:08

Najlepiej to pokazywać swoje wojaże po świecie na fb i te miliony , motać szaraków i ściągać kolejnych jeleni do pszczelarstwa- jeden zostawi 5 koła inny 30 koła ,a węza to ja nie pamiętam kiedy była z wosku. Kiedyś kupiłem szarą jak papier pięknie śmierdziała zakupy na 4 klocki ,później może i była z wyglądu fajniejsza ale z drutów zjeżdzała ,a zasklepy świeciły na niebiesko kolejne 5 klocków 

Po kilku miesiącach , znów kolega zaszczycił swoją obecnością nasze forum.  Podobnie jak poprzednio nie bardzo idzie zrozumieć o co chodzi w tych zacytowanych dwóch linijkach wpisu. O węzę , klocki, piękny smród, czy wojaże po świecie?  Zanim ktoś zechce to wyjaśnić , chcę przypomnieć, że ma on zaległy wpis nr. 135 w temacie "co cię dzieje w pasiece", z 24 sierpnia tego roku. Zadałem tam koledze kilka pytań, na które nie raczył odpowiedzieć. I jakby nigdy nic .. pisze kolejny niezbyt zrozumiały wpis.

#48 filip

filip
  • Użytkownik
  • 179 postów

Napisano 04 grudzień 2018 - 18:36

jak pszczelarz  sprawdził jakość zakupionej węzy,   https://youtu.be/doSdsnv9lKY  wygląda na to że ta darowana jest bardzo subtelnie zafałszowana.

#49 TobiarzD

TobiarzD
  • Użytkownik
  • 8 postów

Napisano 04 grudzień 2018 - 19:05

jak pszczelarz  sprawdził jakość zakupionej węzy,   https://youtu.be/doSdsnv9lKY  wygląda na to że ta darowana jest bardzo subtelnie zafałszowana.

Haha film z prawdziwej polskiej pasieki ;)

#50 filip

filip
  • Użytkownik
  • 179 postów

Napisano 04 grudzień 2018 - 19:46

w przedstawionym w poście 7 sprawozdania z badań próbki  węzy wynika że   zafałszowanie  wynosi 2 gramy  w 100 gramach węzy  tj. 2%.  Dla mnie  w tym sprawozdaniu bardzo istotna jest informacja oznaczona  dwoma *, ale ta oznaczona  jedną * jest też ważna .  Kiedy i jak Woś i pozostali przeprowadzili badania wosku i jak ustalili jego parametry , jaki był margines błędu, zaznaczam wosku.  Metodą własną laboratorium przeprowadziło badania próbki węzy  i wyniki  porównało z badaniami wosku, to są inne produkty, na które brak jest oficjalnych zatwierdzonych urzędowo parametrów. Dla jasności nie jestem obrońcą wszelkiej maści kombinatorów, ale w tym wypadku nie ma co się spinać bo nic z tego nie wyjdzie co już kolego w pierwszym podejściu u WLW doświadczyłeś. Moim osobistym zdaniem szkoda czasu , nerwów i co tam jeszcze, bo ta sprawa nie ma żadnych szans pod względem prawnym. Moralnie została  nagłośniona i ewentualni potencjalni kombinatorzy  zwiększą czujność. W podanym wyżej linku pszczelarz  sam ustalił  ordynarne zafałszowanie węzy , ale w treści nie podał nazwy producenta tego  g.....a

#51 filip

filip
  • Użytkownik
  • 179 postów

Napisano 04 grudzień 2018 - 19:52

Haha film z prawdziwej polskiej pasieki ;)

nie bardzo rozumiem  skąd tyle radości-  "ruska" to  gorszy sort  czy co?

#52 jokaz

jokaz
  • Użytkownik
  • 418 postów
  • LokalizacjaWałbrzych

Napisano 04 grudzień 2018 - 20:14

filip napisał: "Moim osobistym zdaniem szkoda czasu , nerwów i co tam jeszcze, bo ta sprawa nie ma żadnych szans pod względem prawnym. Moralnie została nagłośniona i ewentualni potencjalni kombinatorzy zwiększą czujność"

Tu się zgadzam z Tobą. Trzeba zacząć od prawa. Normy na węzę są ale nie aktywne. Gdyby normy były i były by przestrzegane nikt nie odważył by się trefnej węzy wprowadzać na rynek.
Bo wiedział by, że mogą mu za ten syf nie zapłacić. I po korytarzach sadowych musiał by biegać.
To co Robinhuud doświadczył u WLW i ja kiedyś doświadczyłem. Oni działają na podstawie prawa i czubka nosa dalej nie wystawią. Proszę na to nie liczyć.
Pszczelarze wielkopolscy liczyli na węzę a otrzymali produkt węzopochodny.

#53 baru

baru
  • Użytkownik
  • 449 postów
  • LokalizacjaRzepiennik Biskupi

Napisano 04 grudzień 2018 - 20:34

Link do filmu nie działa

Jestem Polakiem i jestem z tego dumny .
Dążyć do ideału nie znaczy nim być .
http://pasiekabajorek.pl

#54 filip

filip
  • Użytkownik
  • 179 postów

Napisano 04 grudzień 2018 - 21:15

Link do filmu nie działa 

nie mam pojęcia co się porobiło, ale zaznacz link  ctrl c  i na you tube ctrl v 

• TobiarzD lubi to

#55 adamski

adamski
  • Użytkownik
  • 437 postów

Napisano 04 grudzień 2018 - 21:21

w przedstawionym w poście 7 sprawozdania z badań próbki węzy wynika że zafałszowanie wynosi 2 gramy w 100 gramach węzy tj. 2%. Dla mnie w tym sprawozdaniu bardzo istotna jest informacja oznaczona dwoma *, ale ta oznaczona jedną * jest też ważna . Kiedy i jak Woś i pozostali przeprowadzili badania wosku i jak ustalili jego parametry , jaki był margines błędu, zaznaczam wosku. Metodą własną laboratorium przeprowadziło badania próbki węzy i wyniki porównało z badaniami wosku, to są inne produkty, na które brak jest oficjalnych zatwierdzonych urzędowo parametrów. Dla jasności nie jestem obrońcą wszelkiej maści kombinatorów, ale w tym wypadku nie ma co się spinać bo nic z tego nie wyjdzie co już kolego w pierwszym podejściu u WLW doświadczyłeś. Moim osobistym zdaniem szkoda czasu , nerwów i co tam jeszcze, bo ta sprawa nie ma żadnych szans pod względem prawnym. Moralnie została nagłośniona i ewentualni potencjalni kombinatorzy zwiększą czujność. W podanym wyżej linku pszczelarz sam ustalił ordynarne zafałszowanie węzy , ale w treści nie podał nazwy producenta tego g.....a

Jeżeli był przekręt w postaci niedotrzymania warunków przetargu i umowy na którą się zgodził przystępujący do niej podmiot to trzeba to wyjaśnić. Nikt nikogo nie zmuszał do przystąpienia do przetargu. W umowie jest zagwarantowane prawo do kontroli jakości dostarczonego towaru. W tym wypadku jeżeli widać, że są wątpliwości to zarządy związków które brały udział w projekcie powinny dokonać takich czynności aby wyjaśnić wątpliwości. Zapewne jeżeli tego nie uczynią a zrobi się większy hałas koło tego projektu, to na przyszłość żaden urzędnik się nie podpisze pod współpracą z pszczelarzami. A namawianie jak w poście zacytowanym powyżej wskazuje nakłanianie do wyciszenia sprawy, co będzie skutkowało tym, że pszczelarze zawsze będą traktowani jak jelenie i bici po rogach.

#56 TobiarzD

TobiarzD
  • Użytkownik
  • 8 postów

Napisano 04 grudzień 2018 - 21:29

nie bardzo rozumiem skąd tyle radości- "ruska" to gorszy sort czy co?

To tak jak Ukraiński miód ;) tez jest gorszy sort ?

#57 robinhuud

robinhuud
  • Użytkownik
  • 2794 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 04 grudzień 2018 - 21:33

Linki do filmu (ukraińskiego) podane na forum - działający i nie:

https://youtu.be/doSdsnv9lKY%C2%A0

• TobiarzD lubi to
Prezydent pięciu pni.

#58 baru

baru
  • Użytkownik
  • 449 postów
  • LokalizacjaRzepiennik Biskupi

Napisano 04 grudzień 2018 - 21:39

Całkiem podobny krążek pokazywał mi znajomy ,też mówił że przetopił samą węzę .

Innym razem wyszedł mu krążek w duch kolorach .

20160725_165313-300x225.jpg

Ale żeby takie jaja wyszły to już musi  być strasznie zamieszane ,

Jestem Polakiem i jestem z tego dumny .
Dążyć do ideału nie znaczy nim być .
http://pasiekabajorek.pl

#59 Krzyżak

Krzyżak
  • Użytkownik
  • 52 postów

Napisano 04 grudzień 2018 - 21:39

To co Robinhuud doświadczył u WLW i ja kiedyś doświadczyłem. Oni działają na podstawie prawa i czubka nosa dalej nie wystawią. Proszę na to nie liczyć.

I bardzo dobrze. Urzędnik jest od tego aby przestrzegał prawa i tylko i wyłącznie w jego ramach się poruszał.
Nic więcej, nie powinno być miejsca na samowolę urzędową.

#60 TobiarzD

TobiarzD
  • Użytkownik
  • 8 postów

Napisano 04 grudzień 2018 - 21:40

Linki do filmu (ukraińskiego) podane na forum - działający i nie:
https://youtu.be/doSdsnv9lKY%C2%A0
https://www.youtube....eature=youtu.be

Ciekawi mnie sprawa jak wyszły badania odnośnie prafny z filmu który udostępniacie bo mnie maksymalnie śmieszy ;D to jest podobnie jak Polak pije z kieliszka a Rusek z wiadra :) a obaj się podobnie upiją :) ewidentna manipulacja.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych