Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dopłaty do roślin miododajnych


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

#21 tarczewski

tarczewski
 • Użytkownik
 • 255 postów

Napisano 04 grudzień 2018 - 14:05

Temat łąk kwietnych spróbuję rozgryźć w ARiMR, także w kontekście zamiany łąki zwykłej na kwietną, czy np. tu też jest wymagane pozwolenie, co jakby nie brzmiało absurdalnie, to na pewno jest możliwe w tym kraju.

 

By było miło.Latem, dowiedziałem się przypadkiem od rolnika, że można otrzymać również , dopłatę za odłogowaną siedliskową eko część pola, ale pod warunkiem, że rolnik ma więcej niż 10h.Ja mam niecałe 2, więc to mnie nie zainteresowało, ale po znalezieniu  http://www.zwiazekps...-rozporzadzenie  przypomniałem sobie, może pszczelarze by coś zrobili dla swoich pszczółek . Stąd ten post. Raczej na, żaden konkret nie liczyłem, ale że jestem niepoprawnym optymistą i ciągle wierzę w ludzi to napisałem. Chociaż, jak słyszę o różnych decydentach w organizacjach pszczelarskich, ile się bidule, piawki,  muszą napracować, żeby ich członkowie nie mieli nic z tego członkostwa to staję się coraz ostrożniejszy.

Nie długo, będę miał trochę więcej czasu to może napiszę o konkretach co na to ARiMR, .

...............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa#22 Pszczółka Agata

Pszczółka Agata
 • Użytkownik
 • 246 postów
 • LokalizacjaMazowsze

Napisano 13 grudzień 2018 - 18:13

Fajnie by było jakby rolnikowi przysługiwała chociaż odrobinę wyższa dopłata za taką łąkę niż za ugór czy powiedzmy to pole odłogowane. Wtedy może miałoby to wyższy wymiar niż teoretyczny, bo wiadomo, pszczelarz chętnie sobie posieje, ale raczej już nikt inny. Chociaż i tu nie mam pewności, czy nie prościej zasiać pole facelii czy gryki.

#23 Gość_marbert_*

Gość_marbert_*
 • Gość

Napisano 13 grudzień 2018 - 18:22

Są takie możliwości. O konkrety trzeba pytać w Agencji.#24 robinhuud

robinhuud
 • Użytkownik
 • 2883 postów
 • LokalizacjaPoznań

Napisano 14 grudzień 2018 - 10:42

Czy ktoś obdarowany może podać skład rozdawanych przez m. in Syngentę i innych mieszanin nasion wysiewanych na łąki kwietne i ugory pod kątem: rośliny jednoroczne, dwuletnie, byliny?

Taka analiza, jak również analiza wymagań glebowych tych roślin może wiele wyjaśnić odnośnie kompetencji i intencji darczyńców.


Prezydent pięciu pni.

#25 Atena

Atena
 • Użytkownik
 • 1981 postów

Napisano 14 grudzień 2018 - 18:28

Czy ktoś obdarowany może podać skład rozdawanych przez m. in Syngentę i innych mieszanin nasion wysiewanych na łąki kwietne i ugory pod kątem: rośliny jednoroczne, dwuletnie, byliny?

Taka analiza, jak również analiza wymagań glebowych tych roślin może wiele wyjaśnić odnośnie kompetencji i intencji darczyńców.

Widziałem kiedyś taki "zestaw/mieszankę" nasion. Szczegółowo nie pamiętam ale potraktowałem TO jako zwykłą ściemę... Może ktoś precyzyjniej opisze?#26 danek

danek
 • Użytkownik
 • 18 postów

Napisano 21 grudzień 2018 - 15:14

Syngenta zrobiła 'masę' w swojej mieszance dużymi nasionami, gryka, słonecznik, facelia, roślin wieloletnich w niej nie było


od siebie mogę polecić takie coś, w mieszance jest 10% wagowo nasion kwiatów, 40gatunków, dobranych tak że zakwita jeden po drugim, pierwsze po 3tyg. od wysiania, na zdjęciu mamy stan 5-6 tyg od posiania, mieszanka kosztuje w detalu około 450zł/10kg

Załączone miniatury

 • etykieta0001.jpg
 • IMAG0079.jpg


#27 robinhuud

robinhuud
 • Użytkownik
 • 2883 postów
 • LokalizacjaPoznań

Napisano 23 grudzień 2018 - 02:07

Na ten przykład w Krakowie poszło podobno 6 baniek na łąki kwietne. Po wczytaniu się w szczególy - chyba tak naprawdę, to tylko 100  tysiaków (479 głosów), 3 lata temu i niepotrzebnie mnie epatują dużymi cyframi https://www.bo.malop...wyniki/1-edycja

 

https://www.bo.malop...tne-dla-krakowa

 

jeden hektar zieleni pochłania od półtora do nawet pięciu tysięcy pyłów rocznie, wytwarzając jednocześnie prawie 300 kg tlenu

Pytanie pomocnicze : ile waży tysiąc pyłów krakowskich?

Teraz skład: na 16 roślin tylko 3 jednoroczne. W mieście OK., ale taka mieszanka zupełnie nie pasuje do rolniczych łąk kwietnych przyjaznym zapylaczom (wymagane ugorowanie na kilka lat)

Mam nadzieję, że niekompetencją błysnął dziennikarz/arka z własnej inicjatywy, a nie z inspiracji biologów projektantów (artykuł ten jak wszystkie sukcesy, jest anonimowy). Oraz, że Syngenta nie zaopatrywała się w mieszankę nasion z tego samego źródła.

 

Wyka ptasia (Vicia cracca) - bylina

 Złocień zwyczajny (Leucanthemum vulgare) - bylina

 Komonica zwyczajna (Lotus cornicalutus) – bylina (powinno być corniculatus)

 Firletka poszarpana (Lychnis flos cuculis) – bylina (powinno być flos cuculi)

 Kozibród wschodni (Tragoponon orientalis) – bylina (powinno być tragopogon)

 Świerzbnica polna (Knautia arvensis) - bylina

 Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis) - bylina

 Jaskier ostry (Ranunculus acris) - bylina

Krwawnik pospolity (Achillea millefonium) – bylina (powinno być millefolium)

 Chaber łąkowy (Centaurea jacea) - bylina

Marchew zwyczajna (Daucus carrota) – roślina dwuletnia (powinno być carota)

Bukwica pospolita (Stachys officinalis) - bylina

Kąkol polny (Agrostemma githgao) – jednoroczny, powinno być githago)

 Mak polny (Papaver rhoeas) - jednoroczny

Złocień polny (Chysantemum segetum) – bylina, powinno być Chrysanthemum)

Chaber bławatek (Centaurea cyanus) – jednoroczna.

Trzeba się naprawdę postarać, by walnąć tyle błędów, starając się zaimponować elokwencją biologiczną czytelnikom. Stawiam na blondynę :D.


Prezydent pięciu pni.

#28 Atena

Atena
 • Użytkownik
 • 1981 postów

Napisano 23 grudzień 2018 - 10:42

Uważam, że te wszystkie akcje /mam na myśli rośliny miododajne/ to tylko temat zastępczy. Owszem propagandowo nośny ale jeśli chodzi o faktyczną efektywność to marginalny. Temat jak wiele innych winien być przedmiotem dyskusji przede wszystkim pszczelarzy ale "wpięty" do realizacji przez decydentów. Niestety, często, jak jakiś decydent chce zaistnieć to wynajduje odpowiedniego "wspólnika temat"  robi duży raban i... wielu się później pyta: "po co nam to było" i to jeszcze za takie pieniądze /często nasze/.  #29 Beton

Beton
 • Użytkownik
 • 249 postów

Napisano 23 grudzień 2018 - 12:11

Jako zwykły pszczelarz uważam że dopłaty jak w temacie są zbędne-poprawiają samopoczucie decydentom, którzy dają nam ochłapy.

Uważam że porzebujemy:

 

1.Nie trucia pszczół przez rolników śor,

2.Skutecznych środków do zwalczania nosemozy-tak jak w innnych krajach UE

3.Skutecznych środków do ograniczania populacji warrozy-tak jak w innych krajach UE

4.Corocznych wizyt lek.wet. w pasiekach -połączonych z badaniem klinicznym pasiek i pomocą lekarską jeżeli jest wskazanie.

5. Uzależnić wsparcie w ramach KPWP od dostarczenia przez pszczelarza świadectwa zdrowia pasieki do KOWR-na identycznych jak dostarczają je hodowcy i producenci pakietów.

 

Wszystko inne jest zbędne i świadczy o rozrzutności decydentów.


 • tarczewski lubi to

#30 Atena

Atena
 • Użytkownik
 • 1981 postów

Napisano 23 grudzień 2018 - 13:01

Dwie rzeczy które  mają największy wpływ /moim zdaniem/  na efektywność pszczelarzenia w naszym kraju; zdrowie pszczół i pożytki. Wypunktowałeś sprawy związane ze zdrowiemA co mają nosić do ula, nawet najzdrowsze pszczoły  jeżeli nie będzie pożytków. Są tereny gdzie oprócz paru lip, ogródków działkowych, jak okiem sięgnąć kukurydza, pszenica, często buraki i, czasem rzepak. W takim krajobrazie jest jeszcze miejsce dla pszczelarzenia? A to jednak środowisko w którym żyjemy. Oczywiście pszczelarz z Bieszczad  nie dostrzeże tego problemu. W tym roku milion ton jabłek zgniło pod drzewami, o ile hektarów sadów  mamy za dużo???  To są problemy do rozwiązania tak dla pszczelarzy jak i sadowników, rolników, leśników... To są problemy nas wszystkich.   #31 Beton

Beton
 • Użytkownik
 • 249 postów

Napisano 23 grudzień 2018 - 13:16

Autorytet Ateny do mnie przemawia.To fakt nigdy nie zetknąłem się z totalnym brakiem pożytku, ale też nigdy nie założyłem pasieczyska w terenie niesprzyjającym w zawodowym prowadzeniu gospodarki pasiecznej, stąd niedostrzeganie że są rejony pozbawione pożytków#32 an500

an500
 • Użytkownik
 • 198 postów

Napisano 23 grudzień 2018 - 16:37

Wojtku, ten pkt.5 to  tak po prawdzie ? czy z z nicosci?

 Ateno,  to system winien  rozwiazac ten problem, a moze za duzo wymagam -y?, a czy Oni sa zainteresowani?#33 Atena

Atena
 • Użytkownik
 • 1981 postów

Napisano 23 grudzień 2018 - 17:04

Wojtku, ten pkt.5 to  tak po prawdzie ? czy z z nicosci?

 Ateno,  to system winien  rozwiazac ten problem, a moze za duzo wymagam -y?, a czy Oni sa zainteresowani?

ONI czyli KTO? 

   Działając wspólnie i konsekwentnie jakieś formy można wynegocjować z rządzącymi  albo z samorządami. Jak widać hojnym okazał się Wielkopolski samorząd i... jak wynika z zamieszczanych tu wpisów rozdał prawdopodobnie niepełnowartościową(???)  węzę. Czyli nie można  i można a skoro można to aby rozsądnie aby CBŚ/ABW/POLICJA/IZBA SKARBOWA nie miały zastrzeżeń a pszczelarze nie mieli krytycznych uwag.#34 robinhuud

robinhuud
 • Użytkownik
 • 2883 postów
 • LokalizacjaPoznań

Napisano 23 grudzień 2018 - 18:04

Autorytet Ateny do mnie przemawia.To fakt nigdy nie zetknąłem się z totalnym brakiem pożytku, ale też nigdy nie założyłem pasieczyska w terenie niesprzyjającym w zawodowym prowadzeniu gospodarki pasiecznej, stąd niedostrzeganie że są rejony pozbawione pożytków

 

A może tak mapa Polski z zaznaczonymi pustyniami owadzimi i rejonami limitowanego napszczelenia? Również rejonami niedopszczelenia. W gminach nie było nigdy przedtem tylu speców od rolnictwa co obecnie.

Taka mapa mogłaby regulować logikę pszczelarzenia wędrownego. Oczywiście na tej mapie aktualne ogniska zgnilca.

Mi się to wydaje jakimś minimum cywilizcyjnym w XXI wieku. Ale widocznie nie możemy tego żądać, bo nie płacimy podatku :( .

Ponieważ sami nie wiemy ilu nas jest, władza może udawać, że nas nie ma. Ta sama władza upiera się przy dopłatach do upraw jabłoni, mimo że jabłka gniją, bo ich Władimir Władimirowicz nie lubi.


Prezydent pięciu pni.

#35 Atena

Atena
 • Użytkownik
 • 1981 postów

Napisano 23 grudzień 2018 - 18:39

Z moich analiz wynika że w naszej Najjaśniejszej jest ok. 30 ludzi z tytułem dr i wyżej, zajmujących się tematyką pszczelarską. I CO???  A no nie wiem CO?  Jestem przekonany / ja jako ja / że NIE MA  TEMATU który byłby ROZPRACOWANY na tyle że pszczelarze byliby w miarę usatysfakcjonowani. Och, mamy jeszcze Instytut i średnią szkołę kształcącą stacjonarnie pszczelarzy.  #36 Beton

Beton
 • Użytkownik
 • 249 postów

Napisano 23 grudzień 2018 - 19:48

Wojtku, ten pkt.5 to  tak po prawdzie ? czy z z nicosci?

 

Dla równego traktowania wszystkich uczestników KPWP, bo w czym jestem gorszy jako zwykły pszczelarz od hodowcy lub producenta odkładów?

Chcę mieć takie same prawa i obowiązki jak każdy.#37 Gość_marbert_*

Gość_marbert_*
 • Gość

Napisano 25 grudzień 2018 - 21:50

Dla równego traktowania wszystkich uczestników KPWP, bo w czym jestem gorszy jako zwykły pszczelarz od hodowcy lub producenta odkładów?

Chcę mieć takie same prawa i obowiązki jak każdy.

Szanowny kolega nie rozumie chyba podstawowych zasad współżycia społecznego.

Posiadacz uprawnień do kierowania motorowerem nie może i nie powinien kierować tirem z ładunkiem ( 40 ton) a tym bardziej siedzieć za sterami samolotu z setką pasażerów.

To jest chyba logiczne i zrozumiałe dla Szanownego Kolegi?

 

Stanowisko Kolegi w tym świetle jasno wyraża utrzymywanie przez Kolegę pszczół włoskich, amm, i car. To taki tygiel, niby buckfast. 

Ciekawa interpretacja.

Tym bardziej iż Kolega zawsze powtarzał iż pszczoły buckfast na spadz się nie nadają. ( przypomnę wpisy na forum podkarpackie).#38 Beton

Beton
 • Użytkownik
 • 249 postów

Napisano 26 grudzień 2018 - 08:53

Drogi marbercie, czytaj  ze zrozumieniem i jeżeli już musisz" pić do mnie" to pisz ta temat, nie wyrywając zdań z kontekstu.

Jakkolwiek to zabrzmi, to chyba administracja forum zgodzi się że dział reklamy to nie ten temat?#39 Gość_marbert_*

Gość_marbert_*
 • Gość

Napisano 28 grudzień 2018 - 21:25

Drogi Kolego Wojciechu.

Posiadając miód w zadowalających ilościach w swym terenie.( czystym ekologicznie i bez rolnictwa intensywnego).  Mniemam iż Kolega poprze Kolegów z innych terenów kraju,celem ochrony ich pszczół przez chemizacją rolnictwa.#40 Marabut

Marabut
 • Użytkownik
 • 27 postów
 • LokalizacjaZagórz

Napisano 29 grudzień 2018 - 10:33

Drogi Kolego Wojciechu.

Posiadając miód w zadowalających ilościach w swym terenie.( czystym ekologicznie i bez rolnictwa intensywnego).  Mniemam iż Kolega poprze Kolegów z innych terenów kraju,celem ochrony ich pszczół przez chemizacją rolnictwa.

Jeżeli oczekujemy pomocy od kogokolwiek to prosimy o nią jawnie nie anonimowo. Wojciech nie będzie ustalał twoich danych , chociaż może to zrobić,ale nie na tym to polega.

Napisz list, podpisz się z imienia i nazwiska, podaj telefon kontaktowy bo może mieć pytania.Wtedy oczekuj pomocy.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych