Skocz do zawartości
Piotr_S

Polanka TV - dlaczego warto z Polanką

54 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Dużo rozmawialiśmy na ostatnim spotkaniu o spojrzeniu SPP Polanka w przyszłość. Konkretnie w przyszłość organizacyjną. Wielu z nas podziela pogląd, że należy dążyć do pewnej konsolidacji przynależnościowej. O ile nigdy nie było naszym celem "ściąganie" do Polanki tzw. szabel o tyle jako środowisko potrzebujemy powalczyć z rosnącym wśród urzędników stereotypem, że pszczelarstwo jest podzielone i skłócone. Udowadniamy, że tak nie jest i mówimy jednym głosem tam, gdzie i tak mamy takie samo stanowisko. Przy tej okazji spróbujmy skupić wokół siebie pszczelarzy, którzy prezentują nasz punkt widzenia.

 

Stąd seria krótkich filmów, którą dziś tak zaczynam: http://spp-polanka.org/artykuly/aktualnosci/polanka-tv-dlaczego-warto-z-polanka-cz-1/

 

Proszę Was o uwagi i pytania. Jakie tematy powinienem poruszyć by dać zainteresowanym pełną odpowiedź na ich pytania i wątpliwości - być może nawet nie w pełni uświadomione?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmowa z kierowcą podczas jazdy co prawda zabroniona :rolleyes: , ale przedstawię dla dyskusji przeciwny punkt widzenia.

Nie byłem na ostatnim zjeździe Polanki, ale niepokoi mnie taka wizja organizacji, jaką prezentuje prezes. Uważam, że przy aktualnej formule Polanka po przekroczeniu pewnej ilości członków straci stabilność organizacyjną. Według mnie Polanka powinna samoograniczyć ilość członków stawiając na jakość, a nie ilość, tak by utrzymać wysoką funkcję opiniotwórczą i autorytet w środowisku. W organizacjach elitarnych praktykuje się potrzebę dwóch członków wprowadzających (opiniujących) kandydata. Tu nie chodzi o to, by organizacja się rozrosła do rozmiarów PZP, a prezes Polanki został jej prezydentem. To byłby najgorszy scenariusz, sabatyzacja prowadząca do samounicestwienia, a jednocześnie sprzeniewierzenie się ideom startowym Polanki. Niepokoi mnie tolerowanie w imię ponoć demokracji na ponoć pszczelarskim forum czasami knajackiego chamstwa, a także (wbrew statutowi)  fanatyzmów religijnych i politycznych niektórych Polankowiczów. Szczególnie irytuje mnie tolerowanie prostackiej pozornej religijności fasadowej nie prowadzącej do formowania moralnego i ideowego jednostki i nie mającej niczego wspólnego z prawdziwą wiarą ani z pszczelarstwem. Ostentacyjna religijność wykorzystywana instrumentalnie stała się początkiem kryzysu w PZP. Również wykorzystywanie organizacji do robienia kariery politycznej niektórych członków i działaczy. To zawsze prowadzi do uzależnienia organizacji od władz i utraty niezależności w działaniu organizacji. Po co to powtarzać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmowa z ...

 

Od początku czułem, że Twoja obecność w Polance pozwoli organizacji rozwinąć skrzydła, ale nie przeczuwałem, że swoje plany zaczniesz wprowadzać tak szybko i z takim ogniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za satysfakcja z kierowania podległymi służbowo ludźmi?

Nadawanie kierunku marszu ludziom dobrowolnie stowarzyszonym to dopiero wyzwanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

 

Nie byłem na ostatnim zjeździe Polanki, ale niepokoi mnie taka wizja organizacji, jaką prezentuje prezes. Uważam, że przy aktualnej formule Polanka po przekroczeniu pewnej ilości członków straci stabilność organizacyjną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robinhuud, ale taka wizja to jakby odebrać członkom PZP nadzieję na możliwość uzdrowienia sytuacji. Czy z samej skali wynikają te problemy? Na tym etapie na jakim jesteśmy, nie tylko ja, ale cały zarząd czuje solidne wsparcie od liderów obecnych klubów polankowych. To się o prostu sprawdza. No i wg mojej oceny sprawdza się właśnie dzięki demokracji.

 

Ścieranie się zdań jest nie tylko zdrowe i potrzebne. Ekstrakcję wielu substancji wykonuje się metodą flotacji czyli wybełtania np. złoża z wodą i środkiem spieniającym i stopniowe zbieranie piany z cenną zawartością. Trochę bym to porównał. To oczywiste, że gdyby doszło do rozdzielania wpływów i przywilejów, zamiast piany dostalibyśmy spokojne bagienko grup korzystających z przywilejów i nie dających od siebie nic, bo oczekiwana byłaby bierność i wierność. Myślę, że da się tego uniknąć właśnie dzięki oczekiwaniu aktywności i wspieraniu jej. 

 

A do elitarności nie mam zaufania. Tzn. ufam autorytetom i widzę elitarność autorytetów i ich grup ale taki system przyjmowania członków, z poręczeniami, także budzi moje obawy o to , że można się doczekać organizacji "samych swoich". Takich, którzy niczego nie chlapną i można po cichu robić swoje. Naprawdę elitarne grupy jak dla mnie nie przekraczają liczebności kilkunastu osób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem swój tekst dla myślących Polankowiczów. Moim celem było zintensyfikowanie procesu flotacji i usprawnienie zbierania pianki. Jeżeli ktoś myśli, że wbije klina miedzy mnie i prezesa, jest w błędzie. Specjalizuję się w rozbijaniu chorych organizacji z ich satrapami i kacykami :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Specjalizuję się w rozbijaniu chorych organizacji z ich satrapami i kacykami 

 

O to, to, to, właśnie o to chodzi i jeszcze o to "bagienko grup korzystających z przywilejów" o których wspomniał Prezes. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 W polemice Prezesa i Robina widzę różne punkty widzenia, widzenia perspektywicznego. Sądzę, że obydwaj  macie na uwadze dobro pszczelarstwa choć nieco odmienne drogi które do tego prowadzą. Od wielu lat widać że potężny eurokołchoz  prezydentem /jak to ładnie brzmi/ po prostu się nie sprawdza. Tendencje odśrodkowe są słabe a powodem jest głównie brak aktywności większości pszczelarzy jak i interesy nielicznych acz obrotnych "aktywistów."  Uważam, że zaprezentowane punkty widzenia mogą być dobrą podstawą do dalszej dyskusji w oparciu o złotą myśl tow. Gorbaczowa; Jak nie my to kto? Jak nie teraz, to kiedy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

Struktura organizacyjna - sposób formalnej organizacji firmy, zestaw elementów (komórek organizacyjnych: stanowisk , działów, części wyodrębnianych przez samą firmę ) i powiązań między nimi (przepływów informacji , formalnych podziałów obowiązków, przynależności itp.). Struktura organizacji jest sposobem na formalne określenie relacji i zależności między jej uczestnikami - pozwala w pewnym stopniu ograniczyć proces "ucierania się" pozycji, prestiżu itp. poprzez mozolne negocjacje i rozgrywki, tak jak następuje to w organizacjach nieformalnych (w których struktura jest płynna, często postrzegana różnie przez różnych uczestników, zależy wyłącznie od autorytetu osobistego), ułatwia obieg informacji itd. (D. Jemielniak i in. 2015, s. 89)

Struktura organizacji dostarcza odpowiedzi na pytania (A.Koźmiński, D. Jemielniak 2011, s. 69):

  • kto z kim może i powinien kontaktować się i współpracować, a jakie związki są zakazane
  • kto, o czym i o kim decyduje i kto, komu w jakiej sprawie i jak podlega
  • kto, za co i za kogo odpowiada i w jaki sposób
  • kto, co i od kogo wie i jak ma tę wiedzę wykorzystać
  • jaki jest podział korzyści i przywilejów (materialnych, prestiżowych i innych) między członków organizacji

 

 

A rozwalić to rozwaliłeś chyba głowę. Poczytaj statut Polanki. teraz jest 1000 osób  i już jest zadyszka . Ilu jest członków a nie beneficjentów programów pomocowych  ?

Klub to tylko jeden . Propozycja klubów i  podłączanie ich w strukturę Polanki to kolejne PZP. To nie budowanie struktury organizacyjnej a odsuwanie od siebie podstawowej pracy za reprezentację , nie tracąc przy tym kasy. Przeczytaj statut istniejącego klubu.

Nie będę nawet pisał o pomysłach rodem z PZŁ bo z ,,elitami,, jak w nim raczej słabo. Flotacja prosta -rezygnacja z KPWP i piana odpłynie. Tyle że nie ma wielu chętnych do roboty za darmo   . Powstaje problem skąd kasa , to po to te mezalianse z handlarzami . Jak by skleroza Ci dała przypalić to z Polanką szedł Kasztelewicz i spory udział jego w finansowaniu.Jakie Twoje było oburzenie , przeszło ?  Dla tego ja patrzyłem z balkonu podobnie jak na ostatni ,,protest,, pod minrolem . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

długi post, ale za to zdanie jest dla mnie "Gościem", 

 

"Flotacja prosta -rezygnacja z KPWP i piana odpłynie".

 

(oczywiście przy założeniu, że w metodzie flotacji prostej do piany przyczepiają się elementy nieporządane. :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

 

Uważam, że zaprezentowane punkty widzenia mogą być dobrą podstawą do dalszej dyskusji w oparciu o złotą myśl tow. Gorbaczowa; Jak nie my to kto? Jak nie teraz, to kiedy?

Tak na marginesie rozwali CCCP i zdaniem wielu powinien wisieć , zresztą nie mieszka w Rosji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 A ja myślę, że słowa Gorbaczowa przywołane przez Atenę, antyklerykalne i liberalne tezy Robina z wpisu #5,

a także to co robi Piotr_S od poczatku istnienia SPP, to są elementy wzajemnie się dopełniające i świetnie do siebie pasujące jak puzzle z jednego pudełka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

Robin , Atena jedne pokolenie . Rozbawiło mnie to co powiedział Prezes o poglądach politycznych w Polance . Nie interesują mnie poglądy polityczne , tych na początku zwłaszcza, jako że ja swoich nie propaguje . Jestem Katolikiem i nie mam nie dość że zamiaru tego się wstydzić ale i mam obowiązek obrony swojej religii. Ci co tak szafują słowami - kultura i chamstwo to powinni ,  spojrzeć na siebie.

Nie będzie człowiek typu Urbana pouczał jak mam realizować swoje religijne nakazy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

daro

W co wierzysz, komu się kłaniasz. Mnie to zupełnie nie interesuje.

Abyś był uczciwym pszczelarzem, tyle mnie interesuje. Skoro na forum piszesz.

 

Kolega czarg widzę rozpoczął kampanie przedwyborczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

Jacek nie należy do Polanki . Choć zawsze może . Mnie też nie interesuje, tłumacz to tym co tego nie rozumieją .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że najwięcej do powiedzenia o Polance mają Ci, co w Polance nie są.

Panie Prezesie. Proszę działać dla dobra naszego Stowarzyszenia. Zapewniam, że Kluby zawsze będą wspierać tych którzy chcą pracować dla dobra nas wszystkich.

W oczekiwaniu na kolejny odcinek filmu :)...

 

Ps. Miałem w Klubie ostatnio spotkanie. Wszyscy zgadzali się, że trzeba działać w określonej sprawie a tu nagle klubowicz głośno mówi " Kto tu i ile zarobi na tym działaniu"

Ręce mi opadły :blink:  Poprosiłem innych by wdali się w dyskusję.

Zawsze znajdzie się ktoś, kto ma inne zapatrywanie i dobrze. Tylko, ażeby mądre argumenty przedstawił. A tu nic.

 

Najlepiej siedzieć i nic nie robić. A i jeszcze można sobie po narzekać. :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robinhuud

Czy to że jesteś fanatycznym ateistom ma mi nie przeszkadzać ??

To że dzielisz członków  na myślących i nie ,ma się mi podobać ?

Chyba się "odezwało "oficerskie ego  ;)   .

Może nie każdy detektyw nadaje się do kierowania inspektoratem ?.

 

Poza tym głównym problemem(w mojej ocenie ) jest to czy Polanka chce być likwidatorem PZP, czy samoistnym związkiem bez kompleksów .Jak dla mnie ta druga opcja jest bardziej bliska i ma szansę przyciągnąć ludzi po upadku dopłat ;) . Choć nie deklaruje się z wolnym czasem, jednak poparcie myślę ma też swój wydźwięk ,mało go tutaj widać na forum a na spotkaniu było :D.

Struktury takie czy takie muszą być, jak prezes mówi że na razie jest dobrze to trzeba mu wierzyć . :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Poza tym głównym problemem(w mojej ocenie ) jest to czy Polanka chce być likwidatorem PZP, czy samoistnym związkiem bez kompleksów .

Szanowni koledzy. Trochę dziwią mnie, takie wypowiedzi jak powyżej. Podczas spotkania w Puławach dyskutowaliśmy na temat ewentualności przyjęcia niektórych kolegów , czy to z PZP, czy innych nawet niezrzeszonych . Jednak trzeba przypomnieć, że my mieliśmy nasze spotkanie na krótko przed Nadzwyczajnym Zjazdem PZP.  Zjazd ten , jak ocenia wielu kolegów , spełnił wiele nadziei, jakie w nim pokładano, i teraz, tak jak już tu na forum apelowano, należy dać jakiś czas spokoju, w którym nowy Zarząd będzie mógł, przede wszystkim zapoznać się z zastaną sytuacją, i podjęciem pierwszych konkretnych kroków naprawczych.

Po co więc , i komu mają służyć tego typu wypowiedzi, o jakimś likwidatorze PZP?? Polanka nigdy nie miała spełniać takiej roli. Przynajmniej nic mi na ten temat nie wiadomo.  A  "samoistnym związkiem bez kompleksów" jest, i nie ma potrzeby tego po raz enty przypominać. 

Potencjalni "likwidatorzy PZP" znajdują się , wewnątrz tej organizacji, i prowadzona przez nich polityka dezinformacji i blokady rzetelnych informacji, prowadziła tą organizację właśnie w kierunku samolikwidacji.  My na tym forum, pomogliśmy w miarę posiadanej wiedzy, zidentyfikować to zagrożenie, a już delegaci na Zjeździe wykonali to co należało, aby proces naprawy w tym Związku mógł ruszyć we właściwym kierunku. 

Dajmy im więc ten potrzebny czas, i powstrzymajmy się od nieprzemyślanych wypowiedzi, które niczemu nie służą.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie chodziło o to że część członków Polanki nie obchodzi los PZP tak samo jak i innych Związków Pszczelarzy , to są niezależne organizacje i co by ktoś z Polanki powiedziałâŚ gdyby oni na swoim forum " martwili się o naszą przyszłość" ?

Mogę zrozumieć Wasze poczucie obowiązku do "wyprostowania " błędów swojego  byłego związku, jednak nie służy to (w mojej ocenie )

w żaden sposób Polance jako takiej . Stworzyć największy ,najlepszy związek pszczelarski a reszta się sama "rozwiąże "  ;)  .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...