Skocz do zawartości
Beata i Andrzej

I konferencja pszczelarska "Pszczoła włoska w Polsce - Pasieka Cegiełko"

Rekomendowane odpowiedzi

I konferencja pszczelarska 
"Pszczoła włoska w Polsce - Pasieka Cegiełko"

 

30 maja 2018 roku. Data ważna dla nas i naszej pracy hodowlanej związanej z hodowlą pszczół włoskich w Polsce.
Od kilku lat  realizujemy program hodowlany, jako pasieka hodowlana genetycznego doskonalenia pszczół rasy włoskiej a. mellifera ligustica linii Regine. Okres ten poświęcony był wyszukiwaniu materiału genetycznego w całej Europie i odpowiedniego dobierania par rodzicielskich w celu uzyskania linii hodowlanej  pszczół włoskich zgodnej ze wzorcem rasy. W tym czasie przeprowadziliśmy szereg obserwacji tych pszczół w naszej pasiece, jak i w pasiekach innych pszczelarzy. 
Ocena stacjonarna prowadzona była zgodnie z metodyką dla wszystkich pszczół rasowych i poszerzona o behawior higieniczności pszczół. 
Bardzo żmudne badanie wykonane na zasadzie pin testu, ale bardzo ważne. Ważne dla nas hodowców jako wrodzona odporność pszczół na choroby i czynniki chorobotwórcze. Właśnie ta cecha umieszczona w metodyce oceny pszczół hodowanych , decyduje i ma bezpośredni wpływ na selekcję matek pszczelich przeznaczonych do dalszej hodowli. W trzystopniowej skali oceny, rodziny pszczele nigdy nie otrzymały 1 punktu, który jednocześnie odrzucał je z dalszej hodowli. 2 i 3 punkty dostawały rodziny pszczele w zależności od czasu potrzebnego na oczyszczenie 100 kontrolnych komórek w przeciągu 12 i 24 godzin. To oznacza że nawet nieselekcjonowane na tą cechę pszczoły, wykazują wysoką higieniczność. A co za tym idzie minimalizuje się prawdopodobieństwo wystąpienia chorób w rodzinie pszczelej i całej pasiece. 
Nie tylko te ciekawe cechy zostały przez nas zauważone. Dużo innych i ciekawych zachowań tych pszczół powodowały liczne telefony i dyskusje z pszczelarzami mającymi nasze a.m.ligRegine w swoich pasiekach. Dzięki podzieleniu naszej pasieki na 5 pasieczysk, w różnych warunkach terenowych i pożytkowych mogliśmy przez kilka lat zaobserwować różne reakcje pszczół włoskich na różne bodźce zewnętrzne. Mogliśmy wprowadzić różne sposoby gospodarki pasiecznej i dzięki temu odkryć dużo ciekawych cech indywidualnych dla tej rasy. 
Dlatego też po namowie wielu pszczelarzy postanowiliśmy zorganizować konferencję pszczelarską. Na której będziemy chcieli przekazać własne obserwacje i spostrzeżenia pszczelarzom zainteresowanym wykorzystaniem w swojej pasiece towarowej wszystkich cech pszczół włoskich, w celu podniesienia produkcji miodu , wosku i mleczka pszczelego. 
Konferencja ta ma też na celu obalenie mitów krążących w świecie pszczelarskim wokół pszczół włoskich, których do tej pory w rzeczywistości nie było w Polsce. A nawet jeżeli były, to nie wiadomo było czy są to rzeczywiście pszczoły włoskie.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji która odbędzie się 09 grudnia w 2018 roku w miejscowości Czarnolas położonej pomiędzy Puławami i Zwoleniem https://www.google.pl/maps/place/Pod+Lip%C4%85.+Bar+gastronomiczny.+Filipiak+M./@51.4313203,21.6971769,15z/data=!4m13!1m7!3m6!1s0x471886afce03d939:0xd132686d28c33dfc!2s26-720+Czarnolas!3b1!8m2!3d51.4313212!4d21.7059317!3m4!1s0x0:0x62c6a9e4183a2bf0!8m2!3d51.4294809!4d21.7035744?hl=pl  


 

post-23-0-44852100-1541513830_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Przetestowałem Państwa matki.

KB i włoszkę. W mych warunkach nie ma czym zawracać sobie głowy. Te stworzenia w me warunki totalnie się nie nadają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Andrzeju 44, napisałeś:

 

Od kilku lat  realizujemy program hodowlany, jako pasieka hodowlana genetycznego doskonalenia pszczół rasy włoskiej a. mellifera ligustica linii Regine. Okres ten poświęcony był wyszukiwaniu materiału genetycznego w całej Europie i odpowiedniego dobierania par rodzicielskich w celu uzyskania linii hodowlanej  pszczół włoskich zgodnej ze wzorcem rasy.

 

Mógłbys coś bliżej napisać o tych poszukiwaniach materiału genetycznego po całej Europie? Czy z kimś to było uzgadniane? Czy to jest legalne i ja tez mogę tym się zająć? Czy przewoziliście spermę pszczelą dronami?

Czy planujesz sprowadzenie do Polski (tak przy okazji) małego żuczka ulowego? Rozumiem, że PZP porzucił hodowlę pszczół, zostawiono to KCHZ (wydział hodowli zwierząt futerkowych i w wolnych chwilach pszczół) i czy zamierzasz dublować tą instytucję? A może z nią współpracujesz? Jakoś nie ma tam ciebie w sprawozdaniu za 2017 rok, może pojawisz się w sprawozdaniu za 2018?

 

https://www.kchz.agro.pl/wp-content/uploads/pliki/2015/08/pszczoly_publikacja_2018.pdf

 

 Jeżeli tego nie zrobileś, to zgłoś się do nich, bo przykro patrzeć jak taka poważna praca hodowlana idzie w gwizdek. Z tego co oni piszą, nie zdaja sobie sprawy, że w Polsce istnieje wasza pszczoła włoska i jej hodowla na tak wysokim levelu genetycznym!

 

https://www.kchz.agro.pl/blog/wydzial-hodowli-zwierzat-futerkowych-i-pszczol/

 

 

 behawior higieniczności pszczół. - co to jest? Ja do ciebie pryncypialnie, a ty do mnie w tym kontekście???

 

 

Konferencja ta ma też na celu obalenie mitów krążących w świecie pszczelarskim wokół pszczół włoskich, których do tej pory w rzeczywistości nie było w Polsce. A nawet jeżeli były, to nie wiadomo było czy są to rzeczywiście pszczoły włoskie.

 

Od kiedy w Polsce są pszczoły włoskie i czy opowieści o księdzu Dzierżonie są konfabulacją? Skąd wiesz, że twoje pszczoły są włoskie?

Jak to jest w rzeczywistości z tymi pszczołami włoskimi w Polsce? Masz na nie monopol?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...