
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał czasowe zezwolenie na stosowanie zapraw neonikotynoidowych do ochrony buraków cukrowych.
#281
Napisano 19 luty 2019 - 20:13
#282
Napisano 19 luty 2019 - 20:17
Ciekawe ,które organizacje pszczelarskie złożą wnioski odwrotne?
#283
Napisano 19 luty 2019 - 22:07
Zamiast soi GMO znikotynoidowany olej i pasza rzepakowa.
Być albo nie być, oto jest pytanie...
Ciekawe czym będą uzasadniać prośby o dalsze legalne neonikotynizowanie nasion buraka jego lobbujący ministra plantatorzy?
Słabym tegorocznym plonem buraków?
https://www.topagrar...zonie-20182019/
Niedoborem cukru na rynku?
https://www.fxmag.pl...-centow-za-funt
Pan minister w Więcborku stwierdził, że pszczelarze go rozumieją i rozumieją mniejsze zło: raz nikotynka w ziarnko, niż wiele razy w opryskiwacz. Ale bez nikotynki ani rusz. Ludzcy ci pszczelarze i doradca Pana Ministra, najmądrzejsi w Europie, która generalnie nie rozumie swych ministrów od rzepaku, buraków i neonikotynki.
Piękny rzepak bez pszczół:
Można?
Można!
#284
Napisano 19 luty 2019 - 22:10
I ten rzepak moze isc na francuski stol.
Tak dlugo nie bedzie.
#285
Napisano 20 luty 2019 - 11:43
W sumie to koledzy zachowujecie się dosyć wrednie. Ważne jest pozytywne przesłanie, a nie ciągła krytyka. Wystarczy się skupić na haśle "gratis". To jest podstawa myślenia w nowoczesnym marketingu.
Kujawski z pierwszego tłoczenia - gratis stymulacja receptorów acetylocholinowych.
Krówka z Milanówka zamiast papierosa (w domyśle papieros gratis).
Teraz, kiedy mamy szansę podbić rynek wołowiny, rzucanie kłód pod nogi producentom polskiej żywności zakrawa wręcz na ... nawet boję się pisać.
Ale w sumie to jakaś równowaga jest w gospodarce, mamy jogurt bez mikroorganizmów za to olej będziemy mieć z dodatkami. W sumie wyjdzie na zero.
Ponieważ nie chcę nadrabiać olejem idę odebrać bakterie jogurtu w proszku... co wszystkim polecam.
- pytla i marbert lubią to
#286
Napisano 24 luty 2019 - 20:54
Historia zna podobne przypadki odwieszania chemii przez polityków.
W Rumunii swego czasu też ktoś wbrew zaleceniom unijnym w drodze wyjątku i w trosce o cele nadrzędne odwiesił fipronil.
https://pszczoly.eu/...ol-pszczoly-eu/
https://www.dw.com/p...nii/av-40486177
#287
Napisano 25 luty 2019 - 17:43
Z dużym zaciekawieniem i wzruszeniem zapoznałem się z witryną PSOR. Wzruszyła mnie głęboko słuszna idea ochrony roślin przed ich wrogami metodą ich totalnego trucia (entomoholokaust). Najpierw miałem wątpliwość, czy stowarzyszenie to ma prawo nazywać się polskim, skoro zrzesza firmy zagraniczne i we władzach pojawia się jakieś obcobrzmiące nazwisko.
http://psor.pl/czlonkowie-psor/
http://psor.pl/infor...-o-psor/zarzad/
Następnie uspokojony wyjaśnieniem źródła utrzymania działaczy niezależnego i niezawisłego PSOR wzruszyłem się troską chemików krajobrazu o bioróżnorodność. Wcześniej myślałem, że takowa im wisi, ale okazuje się, że koledzy chemicy krajobrazu dokładnie wiedzą co szkodzi roślinom i co należy truć, a czego nie. Chemicy krajobrazu stosując owadzie trucizny totalne w kontekście zachowania bioróżnorodności przechwalają się, że rozwiązali problem namawiając panów rolników do wieczornych i nocnych zatruwajek opryskami z traktora. Ten fakt mąci mi wcześniejszy jednoznacznie pozytywny wizerunek chemików krajobrazu - karmicieli ludzkości marketowymi paszami , bo myślałem głupi, że chronią oni również rośliny kwitnące i zapylane nocą (maciejka, tytoń, wiesiołek i wiele innych).
http://psor.pl/srodo...ydy-a-pszczoly/
Studiując witrynę PSOR zdałem sobie sprawę ze swej niewiedzy o „lekarstwach” dla roślin. Z przerażeniem skonstatowałem, że tylko 0,5 – 1% upadków rodzin pszczelich to zasługa chemików rolnych. Najwięcej szkody robią pszczołom sami głupi pszczelarze (99 – 99,5% upadków) zabierając im zapas na zimę, głodząc i nie lecząc z warrozy. Mimo wszystko bohaterstwo i poświęcenie KOWR w zakresie refundacji odkładów zapewnia stały wzrost ilości rodzin pszczelich mimo głupoty samych pszczelarzy i rocznie przyrasta nam 3% rodzin. Jeszcze chwila i przepszczelimy ojczyste pastwisko pszczele, którego pojemność ocenia się na 1 800 000 rodzin (mamy aktualnie 1 500 000). Należy natychmiast wycofać refundację odkładów!!!
Ale pal 6 chemików krajobrazu. Najbardziej ucieszyłem się z faktu, że PSOR sam nie wymyśla swych mądrości pszczelarskich, a ściśle współpracuje z Zakładem Pszczelnictwa w Puławach, dzięki wsparciu merytorycznemu którego nakręcono miniserial o pszczołach. Ciekawe, kto personalnie z naszych przyjaciół w Puławach wspierał merytorycznie PSOR.
http://www.inhort.pl...rganizacyjne/zp
Myślę, że warto o to spytać viceprezydenta wszystkich pszczół, który w tym Zakładzie ma dużo do powiedzenia. Żeby wyjaśnił, dlaczego zadowolony minister odwiesił neoniko dla buraków, mimo wcześniejszych zapewnień, że nie zezwoli. Dlaczego odwiesił dopiero po konsultacjach z władzami pszczelarzy, po których był zadowolony i o ile wzrośnie pogłowie pszczół w Polsce w wyniku zmniejszenia się upadków rodzin z powodu neoniko, jeżeli do tej pory było tego tylko coś do około 1%?. Jaką skalą przepszczelenia zaskutkuje zamiana kilku oprysków jedną kapielą nasionek. Czy to jest jakiś problem i drę papę bez powodu jak szaleniec ekolog? Może warto nakręcić czwarty odcinek miniserialu z podaniem nazwisk konsultantów z Puław? Nalegałbym jednak na przemyślenie dwóch aspektów: do kogo adresowane (oprócz dzieci) mają być te filmy i co chce pan tajny reżyser uzyskać w wyniku ich projekcji? Czy tak mądre filmy nie powinny być objęte refundacją KOWR i być oglądane przez pszczelarzy z wypiekami na twarzy podczas ich szkoleń?
Może dajmy sobie siana z tym zawodzeniem nad losem pszczół, straszeniem ludzi olimpiadą Einsteina i przekażmy misję ochrony pszczoły i innych dzikich zapylaczy specjalistom z PSOR i INHORT, działającym w synergii i bardzo owocnie. Przynajmniej w zakresie ochrony rzepaku i buraków.
Ciekawe, czy konsultacje reżysera w INHORT były płatne?
#289
Napisano 25 październik 2019 - 08:52
Kilka nowych informacji w temacie zaczerpniętych z Forum Ambrozja
https://eur-lex.euro... ... 57&from=PL
https://forsal.pl/sw... ... ydami.html
https://www.greenpea... ... e-pszczol/
https://act.greenpea... ... ng.id=gppl
Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: neonikotynoidy
Forum ogólne Stowarzyszenia Polanka →
Forum →
V Konferencja Pszczelarska w KielcachNapisany przez Pszczółka Agata , 15 mar 2019 ![]() |
|
![]()
|
||
Forum ogólne Stowarzyszenia Polanka →
Forum →
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - zaprawy neonikotynoidowe w rzepaku ozimymNapisany przez krzysglo , 02 maj 2016 ![]() |
|
![]()
|
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0
0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych