Skocz do zawartości
Gość Wojciech_p

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał czasowe zezwolenie na stosowanie zapraw neonikotynoidowych do ochrony buraków cukrowych.

358 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

W moich okolicach gryki niedużo, ale zawsze jakieś kilkuhektarowe poletko udawało mi się znaleźć.

Nie zauważyłem, aby były tam przeprowadzane zabiegi desykacyjne w trakcie kwitnienia,

więc nektar powinien być "czysty".

Powszechnie jest lany glifosat na rzepak przed zbiorem, ale wtedy w łanie nic nie kwitnie tylko po obrzeżach pól trochę chabra - bławatka znaleźć można i na uprawy facelii - tutaj widzę realne zagrożenie dla zbieraczek - w uprawach facelii do końca zawsze jakieś kwiaty się znajdą.

 

Czy u Ciebie Ateno rolnicy leją glifosat na kwitnące kwiaty gryki?

  Tak, parę lat temu, poza tym ktoś kto miał facelię i opryskał ją w trakcie kwitnienia bo mu mijał termin kiedy musiał zaorać jako poplon. Co prawda osypu pszczół nie było, chyba zrobił to "głęboką nocą" ale potencjalny zbiór szlag trafił. Na rzepaku też zawsze coś kwitnie na roślinach które są na torach przejazdu technologicznego...

  A może nie ma sprawy bo nikt nie podejmuje tematu? No cóż będę ten wredny który ma ochotę nie odpuszczać..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  

  A może nie ma sprawy bo nikt nie podejmuje tematu? No cóż będę ten wredny który ma ochotę nie odpuszczać..

 Znów pan Atena powie że się go krytykuje, a jak mu się często zdarza, zadaje nie do końca logiczne pytania.  Dlaczego nie odpowiada pan, na zadane przez "Czarga" pytanie, "Czy u Ciebie Ateno rolnicy leją glifosat na kwitnące kwiaty gryki?"  Proszę na takie pytanie odpowiedzieć, bo wtedy wiadomo dokąd, pana skierować aby interweniować w tej sprawie.   Zamiast tego, pisze , "A może nie ma sprawy bo nikt nie podejmuje tematu?"  A kto ma podjąć ??  Pszczelarz który ewentualnie podwiezie pszczoły, wykorzysta pożytek i jedzie dalej ?  Przecież plantatorzy tu na forum nie siedzą , a gdyby nawet , to przecież na sygnał "Ateny" nie zaczną się tłumnie przyznawać , że zatruwają produkt , który pochodzi z ich plantacji,  Czy tak trudno zrozumieć , że takiej sprawy nie załatwi się  na tym forum?  Trzeba w pierwszym rzędzie trafić na taką osobę , następnie pobrać od niego produkt, który sprzedaje , i uzyskać badanie pokazujące, że np. ta kasza jest zatruta. Itd Itd.  

Obawiam się ,że na tym forum " nikt nie podejmie tematu", więc KOMU pan "ma ochotę nie odpuszczać"?   Jeśli nie chce się "odpuszczać", to należy zwrócić się do Inspekcji Kontroli Żywności z wnioskiem o zbadanie kaszy będącej w obrocie we wskazanym kierunku, i podjęcia środków , które uniemożliwiły by ten stan.  Bardzo chętnie poczytamy , jakie uzyskał pan efekty dzięki takiej interwencji?.

Znając jednak podejście pana , najpewniej poczuje się urażony , że przynajmniej kilkanaście osób nie potwierdziło, że podjęcie tego tematu to inicjatywa na wskroś słuszna, i trzeba coś z tym zrobić. Oczywiście bez wskazania kto, co , kiedy i gdzie. Ważne aby wszyscy wiedzieli że inicjatywa była pana "Ateny". 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie było by jednak lepiej zatrzymać te jakże ciekawe o wieloletniej tradycji przepychanki na hyde park ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie było by jednak lepiej zatrzymać te jakże ciekawe o wieloletniej tradycji przepychanki na hyde park ?

Tu jest miejsce pisania o sprawach związanych z produkcją pszczelarską. 

 Do Hyde Parku można zaprosić Romana Jagielińskiego, ma duże doświadczenie organizacyjne a jak pójdzie z torbami to może TU się uaktywni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie było by jednak lepiej zatrzymać te jakże ciekawe o wieloletniej tradycji przepychanki na hyde park ?

  Szkoda że w swoim wpisie nie stwierdził kolega , czy dotyczy on Ateny , czy mnie.?  Ja uważam , że odniosłem się do merytorycznej części wpisu , a szczególnie do zacytowanej części tego wpisu. Proszę zobaczyć jaki jest temat tego wątku, i czy dotyczy on jakości miodu i kaszy gryczanej ?

wpis 324 w tym wątku "czekam na następne wypowiedzi tych co zbierają i tych co spożywają miód gryczany". 

Czyżby doszło już do tego, że każda odpowiedź na wpis Ateny, nazywana będzie "przepychanką"?  O ile tak, to najlepiej było by podać przykład tej odpowiedzi , jak ona powinna wyglądać , aby nie była określona "przepychanką"?.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotyczy obu Panów ;) ," Wasze przepychanki to 3/4  forum .

Atena napisał zwięźle i wyraźnie ,jedyne co bym Mu zarzucił to "żal " po zaoranej nie swojej faceli  :D.

Sorry że się odezwałem, ale myślałem że jestem jedyny który " nie nadąża" za elokwencją niektórych wypowiedzi .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki kolego Baru , za podsumowanie mojej działalności na forum. Jak widać statystyka stała się ulubionym kolegi zajęciem.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, jutro jadę na obchód ,szanuje Pana osiągnięcia ,jednocześnie język konwersacji na forum jest taki ,jest taki  .... taki ...

Pszczelarstwo to jest pikuś na przeciw polityki  :(:D 

Sorry za wtrącenie się w dyskusję  ,pewnie nie dorastam do pięt ,ale to też trzeba (muszę )pojąć . :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla osób posiadających kanał telewizyjny Planete+ o godz 19.00 polecam reportaż  o szkodliwym działaniu pestycydów na zdrowie naszych dzieci. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.10.2018 o 18:25, adamski napisał:
W dniu 31.10.2018 o 17:31, Piotr_S napisał:

W cukrze i w inwercie nie będzie - zostało to sprawdzone. Będzie natomiast w płynie gutacyjnym (pszczoły będą tym karmić larwy) i potem w ziemi jeszcze do 7 lat.

Z tego co pamiętam sprawę pozostałości Neoniko w cukrze kiedyś męczył Tadeusz Kasztelan. Chyba coś tam w cukrze pozostawało.

Owszem, różnica była taka, że jeżeli są warunki do oblotu wcześnie, ale jednocześnie jest śnieg, to wiele pszczół ginie, mają zaburzoną orientację, są wolniejsze, krzepną na śniegu. Od lutego ten objaw jest mniej widoczny...  Tadeuszowi padły rodzine stojace na słońcu i zakarmione syropem cukrowym. Te, które stały w miejscu ocienionym, oraz zakarmione inwertem przeżyły. To tak w skrócie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne zezwolenia dopuszczające do obrotu neonikotynoidy w zaprawach nasion buraka cukrowego nowego ministra rolnictwa: (dwa środki, na 120 dni w ilości która pozwoli na obsianie 80 000 ha upraw tj. ok. 1/3 całkowitej powierzchni upraw buraka cukrowego w Polsce.)

"(...) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 9 listopada 2020 r. Krajowego Związku
Plantatorów Buraka Cukrowego, ul. Kopernika 34, 00-336 Warszawa, zezwalam na wprowadzanie do
obrotu, z przeznaczeniem do stosowania w uprawie buraka cukrowego w celu zwalczania skośnika
buraczaka w okresie od dnia 2 stycznia 2021 r. do dnia 1 maja 2021 r. środka ochrony roślin

Cruiser SB 600 FS produkcji Syngenta Crop Protection AG – Konfederacja Szwajcarska, zawierającego substancję czynną tiametoksam produkcji Syngenta Crop Protection AG –Konfederacja Szwajcarska."

"(...)po rozpatrzeniu wniosku z dnia 9 listopada 2020 r. Krajowego
Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, ul. Kopernika 34, 00-336 Warszawa, zezwalam na
wprowadzanie do obrotu, z przeznaczeniem do stosowania w uprawie buraka cukrowego w celu
zwalczania skośnika buraczaka w okresie od dnia 2 stycznia 2021 r. do dnia 1 maja 2021 r.
środka ochrony roślin
Montur Forte 230 FS produkcji Bayer AG - Republika Federalna Niemiec,
zawierającego substancje czynne:
imidachlopryd i beta-cyflutrynę produkcji Bayer AG -
Republika Federalna Niemiec."

 

"Zezwolenia wydane w trybie art. 53 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 1107/2009,  

dotyczące sytuacji nadzwyczajnej  w ochronie roślin.

Materiały

Cruiser SB 600 FS - zezwolenie R/j-4/2020
Cruiser_SB_600_FS_-_zezwolenie_R_j-4_2020.pdf 0.19MB

Cruiser SB 600 FS - etykieta 01-12-2020
Cruiser_SB_600_FS_-_etykieta_01-12-2020.docx 0.07MB

Montur Forte 230 FS - zezwolenie R/j-5/2020
Montur_Forte_230_FS_-_zezwolenie_R_j-5_2020.pdf 0.19MB

Montur Forte 230 FS - etykieta 01-12-2020
Montur_Forte_230_FS_-_etykieta_01-12-2020.docx 0.05MB
 "

Linki do pobrania na stronie:

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rejestr-rodkow-ochrony-roslin

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwrócili się burakowcy – dostali.

Zwrócą się rzepakowcy – dostaną.

Zwrócą się pszczelarze – nie zwrócą…

Czytając kwity dosłownie doszedłem do wniosku, że wspomnianą chemię można stosować tylko na uprawach – pułapkach do zabijania szkodników (1/3 areału). Nie ma mowy o stosowaniu tej ciężkiej chemii na plantacjach buraka przeznaczonego na cukier dla ludzi lub dla pszczół. Zresztą cukier nie jest paszą dla pszczół i możemy go stosować w pasiekach tylko na własną odpowiedzialność?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, robinhuud napisał:

Zwrócili się burakowcy – dostali.

Zwrócą się rzepakowcy – dostaną.

Zwrócą się pszczelarze – nie zwrócą…

 

Teraz to już "po ptokach" - jak wcześniej zauważył jokaz, trzeba zwracać się przed podjęciem decyzji

 albo chociaż odwołać się od niej w ustawowym terminie 14 dni tj. do 14 grudnia.

Dzisiaj możemy co najwyżej życzyć sobie wzajemnie dalszych sukcesów w nowym sezonie.

Bardziej wrażliwi już zwracają, tyle że indywidualnie w zaciszu domowym,

pozostali przełkną wszystko ... jak zwykle.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, czarg napisał:

Teraz to już "po ptokach" - jak wcześniej zauważył jokaz, trzeba zwracać się przed podjęciem decyzji

 albo chociaż odwołać się od niej w ustawowym terminie 14 dni tj. do 14 grudnia.

Dzisiaj możemy co najwyżej życzyć sobie wzajemnie dalszych sukcesów w nowym sezonie.

Bardziej wrażliwi już zwracają, tyle że indywidualnie w zaciszu domowym,

pozostali przełkną wszystko ... jak zwykle.  

To już wiecie, kto jest za te neonikotynoidy odpowiedzialny. Jak to dobrze, że macie takiego czarga, który mówi wam, jak jest. Gdyby nie to, jeszcze moglibyście pomyśleć, że to jednak minister...

Z zasady wszystkim dobrze życzę. Jeśli czarg nie życzy sobie moich życzeń, mogę jego osobę pominąć, bynajmniej nie życząc mu źle. Nikomu źle nie życzę, nawet wielbicielom neonikotynoidów a co dopiero czargowi, który jak wiemy, nim nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Panie Prezesie za życzenia serdecznie dziękuję i również życzę sukcesów w pracy społecznej dla dobra polskiego pszczelarstwa i naszej Ojczyzny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.12.2018 o 21:42, Gość Wojciech_p napisał:
W dniu 18.12.2018 o 19:46, lech napisał:

Wpadłem tu po dłuuuugiej nieobecności i przez przypadek (szukałem potwierdzenia pewnej info) i...czuję sie wywołany do tablicy. Co nie oznacza, że włączę się do Waszej walki z minrolem, choć zastrzegam że dysponuję dwoma nie wykonanymi do tej pory przez minrol wyrokami WSA ws.nieudostępnienia dokumentacji dopuszczeniowej neo. Ale mogę coś podpowiedzieć co chciałem przed laty zrobić, proponowałem ale niestety bez akceptacji. Trzeci proces, który WSA rozłożył na ok.365 oddzielnych procesów sądowych i niestety umorzył uzasadniając, że NIE JESTEM STRONĄ w postępowaniu administracyjnym. Ale zanim to nastapiło to odbyłem długą rozmowę z Panią Prezes WSA w Wa-wie ( przy okazji spotkania dot.Marszu) - otrzymałem dobrą lekcję w tym info że sędzia prowadzący prawdobodobnie zmierzać będzie do umorzenia i zapewnienie, że Jej asystent prześle mi wyciąg wszystkich aktów prawnych w tej materii - i tak też zrobiła. Pierwotny cel mojej rozmowy to sprawa ewentualnych kosztów tych postępowań 365 razy 100 zł każda - zapewnienie Jej że wpłace tylko nie wiem w obecności ilu stacji telewizyjnych? (w owym czasie miałem postanowienie sąd w innej sprawie prywatnej o zwolnienie mnie z kosztów sądowych -ważne w każdej innej sprawie sądowej  :-) i zapewne gdyby gdyby doszło do tego etapu to składałbym 365 kopi tego postanowienia)   Finał tych 365 postepowań to stos (trzy pełne torby) pism jakie minrol był zmuszony wysłać do WSA na wezwanie do uzupełnienie materiału procesowego (ja otrzymłem kopie). Zakończeniem mojego boju z minrolem to spotkanie z Kasią Jagiełło (specjalnie z Krakowa do mnie przyjechała)  i to Jej przekazałem ten plan i jak widze skutecznie go realizuje. Ale o tym później. Przywołam tu też akcję "dziesieciu kolegów" jaką przeprowadziłem w trakcie tych bojów. Mianowicie, poszło do minrolu od dziesieciu pszczelarzy wnioski o udostępnienie informacji publicznej (z ustawy o dostepie do informacji publicznej) o udostepnienie dokumentacji dopuszczeniowej jednego wybranego z wykazu wszystkich dopuszczonych śor (każdy pszczelarz pytał o inny).Wykaz jest długi a można pytać o dwa, trzy różne. Kombinacji wniosków jest b.dużo - cel jeden odpowiedź musi być idywidualna .  I co ? w trakcie jednego z pobytu w minrolu (w jakim celu to osobny temat ale ma związek z ówczesną komisją sawickiego i jej przewodniczącym) gdy pracownica kopiował mi żądane dokumenty wdałem sie w rozmowę z kierownikiem wydziału : dostaliście 10 wniosków? a chcecie 100 bo każdy z tych 10 kolegów znajdzie następnych dziesieciu? mało? to może tysiąc wniosków? a ile macie pracowników w wydziale? zdążycie odpowiadać pszczalarzom w 14 dniach? w Polsce mamy 40 tysięcy pszczelarzy! to ile chcecie mieć skarg do WSA 10, 100 czy może 1000 ? Facet na zmiane czerwony i biały - nic nie powiedział. a ja dodałem ZGODNIE Z PRAWEM I NA PODSTAWIE PRAWA. A teraz mój plan: Organizacje Pszczelarskie muszą wybrać "pełnomocnika" (pełnomocnictwo notarialne) do reprezentowania Ich w sprawach postępowań administracyjnych ws.dopuszczenia śor. Pełnomocnik "śledzi" temat składania wniosków przez firmy chemiczne, org.rolnicze etc i w odpowiednim momencie składa wniosek o dopuszczenie Go jako strona do postępowania administracyjnego. Ma do dyspozycji Ustawe o dostępie do informacji publicznej. W przypadku odmowy minrolu skarga do WSA . I wygrywa.  I jest Stroną w postępowaniu. I co może - w najgorszym przypadku zaskarżyć decyzje dopuszczeniową do sądu - a tam przewertują przepisy unijne i krajowe.  Tak jak Kasia Jagiełło opisuje wyżej. Tylko że to było wszystko za późno. Wyżej napisałem w  odpowiednim momencie - być może trzeba mieć "cynk" - od kogo? odpowiedźcie sobie sami. W 2012 obowiązywała poprzednia Ustawa  i dopiero w nowej Ustawie jest Komisja z przedstawicielem delegowanym przez org.pszczelarskie. Śledziłem ten temat i walkę Czarga w tym temacie . Miałem wiele obaw co do wyboru przedstawiciela. pozdrawiam TK ps. moge służyć radą jak skutecznie wygasić 120 pniową pasiekę 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno Minister Rolnictwa nie wydał zgody w tym roku na stosowanie szkodliwych dla pszczół środków ochrony roślin stosowanych w uprawie rzepaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i to jest wiadomość. Minister Puda zaczyna odkręcać to co popsuł w środowisku Ardanowski.

Bez ekologów,

bez Dylona i jego zastępcy z PZP,

który był  za neonikotynoidami, bo dzięki temu mogą spokojnie przytulać kasę z FPRO.

Może wreszcie MR będzie bardziej patrzał na zdrowie ludzkie (patrz konsumentów) a nie na kasę rolników. 

A z mrówkai też kiedyś sobie poradzą jak bardziej będą zwracać uwagę na pozostałości niedopuszczonych środków w produktach rolnych. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wiarygodne pojedyncze sygnały w Poznaniu, że w południowo wschodniej Polsce gospodarstawa są odwiedzane przez załadowane furgonetki z nachalną ofertą tanich śor z Ukrainy i Białorusi. Obiecano mi zdjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, robinhuud napisał:

Mam wiarygodne pojedyncze sygnały w Poznaniu, że w południowo wschodniej Polsce gospodarstawa są odwiedzane przez załadowane furgonetki z nachalną ofertą tanich śor z Ukrainy i Białorusi. Obiecano mi zdjęcia.

Czytałem , że są już pierwsi zatrzymani za te czyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldemar Kraska Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, w odpowiedzi  z dnia 18.04. 2021 na interpelację poselską ws. glifosatu poinformował że stosowanie glifosatu jest bezpieczne...

Więcej w temacie na portalu sadownictwo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny temat jaki został przedstawiony przez  Minrol;

  Główne Założenia Polskiego Ładu dla  Rolnictwa i rozwoju obszarów  wiejskich. Wymienionych jest 9 punktów które mają być przedmiotem konsultacji i , w konsekwencji  wdrażane w sektorze rolnym. Dla pszczelarzy chyba najbardziej interesujące są dwa;  pkt 3  - Ustawa o Rodzinnych Gospodarstwach Rolnych oraz pkt 5 Kodeks Rolny.  

    Projekt ustawy o Rodzinnym Gospodarstwie Rolnym ma trafić jeszcze w czerwcu do konsultacji międzyresortowych. 

Ciekawy jestem co z pszczelarskiego podwórka zaistnieje w owych konsultacjach? Czy organizacje pszczelarskie będą zaproszone do konsultacji? A może organizacje pszczelarskie same zgłoszą się na konsultacje wykazując się inicjatywą w imieniu członków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...