Skocz do zawartości
cayose

Późne karmienie - problem

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie moi drodzy,

po kilku latach przerwy w pszczelarzeniu z uwagi na studia przyszedł czas na powrót do pasji.

A z kilkoma latami przestoju i trochę wiedzy umknęło.

 

Ze swej niecierpliwości postanowiłem nie czekać do wiosny tylko kupić chociaż jedną rodzinkę przed zimowlą.

Tak się stało - kupiłem rodzinkę na 7 ramkach wlkp, Buckfast, 5 ramek naprawdę czarno obsiadanych, skrajne mniej - jak to skrajne.

Pszczoły były leczone. Stan obecny jest taki: Czerw kryty na wygryzieniu, jakieś 3 dm sześcienne, dookoła komórki zalane - czyli okej.

Jednak skrajne 2 ramki pustawe, 1 ramka zalana i zasklepiona od dechy do dechy, pozostałe 4 zalane tak w 2/3 w tym na dwóch ten czerw, który opisałem.

Uważam, że mają jeszcze miejsce na pokarm - jednak niechętnie pobierają nawet ciepły syrop podany w pogodny dzień (15-21 stopni).

 

Czy to okej? Czy coś mogę jeszcze zrobić by im dobić do gniazdo pokarmem?

Gospodaruje w wielkopolsce, a syrop podaje słoikami na pajączkach w powałce.

 

Pozdrawiam

Cayose 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Uważam, że mają jeszcze miejsce na pokarm - jednak niechętnie pobierają nawet ciepły syrop podany w pogodny dzień (15-21 stopni).

(...)

Czy to okej? Czy coś mogę jeszcze zrobić by im dobić do gniazdo pokarmem?

 

 

O tej porze podawanie syropu może być dla pszczół niepotrzebnym obciążeniem, lepiej podać dobry inwert,

pszczoły nie muszą go przerabiać (inwertować sacharozę do cukrów prostych). 

Jeżeli podajesz w słoikach dobrze jest je ocieplić. Przed podaniem słoika można "zachęcić" pszczoły do pobrania pokarmu spryskując ramki lekko rozcieńczonym inwertem lub polać w uliczkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej pokazać zdjęcia bo dla niektórych "5 ramek naprawdę czarno obsiadanych" to dla innych rodzina do połączenia (słaba)

 

 

 

są rodziny które przestają pobierać pokarm, można spróbować przestawić słoik lub podkarmiaczkę tam gdzie są pszczoły i trzeba sprawdzić czy nie osłabły przez np. warrozę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Warroza

Witam.

Jeżeli Kolega boi się, że nie wezmą wystarczająco przed zimą, albo po prostu ma ochotę poeksperymentować, to luźno proponuję zainteresować się tematem cegły cukrowej lub płyty cukrowej. Pisze się, że pszczoły się spracowują na sacharozie. Może to i prawda, ale zeszłym roku podkarmiałem tak kilka rodzin przez zimę, a najwcześniej zacząłem jedną od początku grudnia. Wszystkie przeżyły. Nie zauważyłem reguły większego osypu, albo wolniejszego rozwoju w stosunku do innych.
Jeden warunek. Jak już się zaczną jeść cegłę to trzeba zapewnić im papu na górze do pierwszych pożytków. Bo pokryją szczytem kłębu cegłę i o to chodzi.

https://mudsongs.org/finally-adding-sugar-cakes/#more-10006

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

cayose

Uważaj na ktosia pod nickiem Borówka.

Jest nawiedzonym pasożytem czerpiącym siłę do pisania jak ktoś bez znajomości tematu ulegnie jego perswazji.

 

To duch wolnych pszczół, nawiedzony przez Arizonskich pastorów pszczelarskiej głupoty i ignorancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...