Skocz do zawartości

Zdjęcie

Historyczne wspomnienia

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 Atena

Atena
  • Użytkownik
  • 1856 postów

Napisano 13 grudzień 2017 - 07:46

Dzień 13 grudnia zachęca do wspomnień, dla starszych i, z perspektywy tego co słyszą i czytają, młodszych. Przytoczę moje wspomnienie które jest pełne zagadek na które, jak sądzę, nigdy nie uzyskam odpowiedzi. 

Tak się złożyło, że w pierwszych dniach stanu wojennego zastępowałem dyrektora dość dużego zakładu ogrodniczego /chorował/. Do biura przywieziono powiadomienie z poczty aby odebrać przesyłkę. Pojechał kierowca i przywiózł, starą, drewnianą skrzynkę wielkości walizki. Na wieku był tylko adres odbiorcy, po bokach dwie dość zniszczone naklejki "IPERYT".  Pracownice biura nie miały pojęcia co TO JEST!!!  Przez lekko uszkodzone wieko przesyłki widać było ok 40 małych zalakowanych butelek z jakąś brunatną cieczą, nikt nie otwierał. Kiedy TO zobaczyłem  zmroziło mnie...

Kazałem zamknąć biuro i pojechałem do urzędującego w mieście komisarz wojennego, w stopniu majora. Kiedy powiedziałem o co chodzi... wysłał samochód aby TO zabrać. Żołnierze ZABRALI...

Nigdy nie dowiedziałem się CO TO BYŁO!!!   Od tego czasu, wielokrotnie nachodziły mnie różne refleksje; czy to był NAPRAWDĘ IPERYT? KTO go wysłał? PO CO?  

Ot, takie wspomnienie... 

#2 Piotr_S

Piotr_S
  • Moderator
  • 1042 postów
  • Lokalizacjakoło Radomia

Napisano 13 grudzień 2017 - 08:51

Stan wojenny od zawsze kojarzy mi się z wojskiem. Pewnie z powodu ograniczeń, które jako człowieka kochającego wolność, ograniczały mnie podobnie jak później w wojsku. A wojsko, w którym odsłużyłem przepisowe 2 lata jako ostatni taki rocznik kojarzy mi się w pewnym zdarzeniem.

Z racji nieukończonych wtedy studiów technicznych, dopiero wiele lat później dokończonych, byłem kreślarzem. Któregoś z zimowych wieczorów siedziałem w kancelarii i pewnie kończyłem jakąś pracę. Okno było otwarte i wpadła do środka... papuga. Komuna kojarzyła nam się z szarością. Służba wojskowa, z szarością do potęgi. Samotny wieczór w pustej kancelarii to już jakieś apogeum szarości. I nagle w tym wszystkim kolorowa papuga. 

Dopiero po wielokrotnym uszczypnięciu się dotarło do mnie, że to się naprawdę dzieje. Zamknąłem okno (ptak wyglądał na przerażonego - pewnie jako imigrant dostał niezły wycisk od lokalnych ptaków), znalazłem jakieś okruszki i zostawiłem je na parapecie. Potem zamknąłem kancelarię licząc się z tym, że rano trzeba przyjść wcześniej i posprzątać po ptaku. Okazało się, że nic sprzątać nie trzeba było, okruszki zniknęły a papugę wziął do domu jeden z oficerów sztabu, który już jakieś papugi w domu miał. 

Do tej pory widzę całe to zdarzenie jak fragment jakiegoś filmu czy kawałek snu z czasów komuny.

#3 daro

daro
  • Użytkownik
  • 1657 postów

Napisano 13 grudzień 2017 - 09:52

Szare , brudne , pełne wystraszonych żołnierzy z karabinami . Godzina milicyjna  kontrole na ulicach , wywalanie bagaży z toreb na ulicę . Wszechobecny marazm . To wtedy pojawił się Niedźwiecki w programie 3 PR jako wentyl dla młodych, żeby gęby pootwierali a nie szli na ulicę. Muzyka której słuchało się wcześniej w radiu Luksemburg teraz w oficjalnej gadzinówce z gadzinami w mundurach. Ja już nie piszę o pustych sklepach bo moje dzieci traktują takie opowieści jak Opowieści z Narnii. I w tym roku Pan Bóg za to wszystko dał mi cukierka - Ubeków skandujących - solidarność i płacz że nie przeżyją za dwa patole. Choćby tylko dla tego warto było głosować na PiS.

Nie wspomnę o pałach na 3 Maja w te wydarzenia kulturalne .

Mi komuna się nie śni , nie mam koszmarów.

Obrzydzeniem mnie napawa porównywanie obecnych czasów do minionych. Myślę że Ci co porównują są z innego rodzaju kartofli niż ja - tych w mundurkach , bo ja z tych tłuczonych i nigdy nie daruję i nie wybaczę tym co nie doprowadzili osądzenia i skazania winnych temu co się stało wtedy.

Teraz tylko buldożer i od bieruta z całej tej alei przesypać kulturalnie na czerwoną łączkę.

Tym co wyskoczą z humanizmem ,to za zdradę Ojczyzny była kara śmierci i wtedy ciał zbrodniarzy nie wydawano rodzinom a chowano w bezimiennych grobach tak jak całą władzę  Niemiec z przed 45.Zgodnie z zasadami stosuje się prawo obowiązujące w chwili popełnienia czynów. ?

P.S. Prezes był wtedy bażantem i to też barwny ptak. :D ;)

A Wolność jest w nas .

#4 Karpacki

Karpacki
  • Moderator
  • 1547 postów
  • LokalizacjaBerest

Napisano 13 grudzień 2017 - 10:19

Pozwolę sobie i ja na wspomnie z okresu Stanu Wojennego w Polsce, jednak takie, które jakiś tam związek z pszczelarstwem także miało.

Normalną rzeczą wtedy było, że do niektórych parafii dostarczana była pomoc humanitarna z różnych krajów zachodnich w postaci głównie, żywności i odzieży. Przybył też i taki transport do parafii Rz. Kat. w Kamiannej. Podczas jego rozładunku, w środku samochodu, ukazała się duża skrzynia , na której naklejona była kartka z prośbą o przekazanie jej zawartości, dla Sądeckiego Regionu Solidarności. W skrzyni tej znajdowała się kompletna maszyna poligraficzna, wypalarka do matryc drukarskich , zszywarka , krajalnica do papieru, oraz zapas materiałów takich jak matryce, papier farby drukarskie zszywki, i jeszcze inne akcesoria, pozwalające na pełne wyposażenie punktu poligraficznego. Jako dobry obywatel , miejscowy proboszcz, natychmiast powiadomił o tej przesyłce „odpowiednie” władze w Nowym Sączu, i zdawało by się , że urządzenia te, zostaną szybko skonfiskowane, przez powołane do tego służby. Jednak nic takiego się nie stało. Bardzo szybko, pojawił się też na miejscu, ówczesny wiceprezes PZP, z Kluczborka i po dokonanym zinwentaryzowaniu wszystkiego, co było w tej przesyłce, wkrótce została ta poligrafia uruchomiona, jako wydawnictwo Biuletynu Informacyjnego PZP, który przez kilka lat wychodził w Kamiannej, jako źródło szybkiej i bieżącej informacji o poczynaniach PZP w tym okresie.

Biuletyn taki wychodził do roku 1988, kiedy maszyny już stały się dość wypracowane, a jakość druku , przestała odpowiadać rosnącym wymaganiom. Ponieważ przez pewien czas , druk i dystrybucja tego Biuletynu , były także jednym z moich etatowych obowiązków, posiadam w swoich zbiorach pełny zestaw tego wydawnictwa. Jest on dziś dobrym źródłem informacji o działaniach Związku i ludzi z jego składowych organizacji, w tym okresie.

#5 Piotr_S

Piotr_S
  • Moderator
  • 1042 postów
  • Lokalizacjakoło Radomia

Napisano 13 grudzień 2017 - 13:52

P.S. Prezes był wtedy bażantem i to też barwny ptak. :D ;)

A Wolność jest w nas .

Nie byłem bażantem. Bażanty już wtedy byli tylko 1 rok w wojsku. A ja studiów nie miałem skończonych. Był też wtedy ze mną gość, co na KUL-u po filozofii pracy magisterskiej nie napisał. Też na 2 lata z wieku 27 lat poszedł. Ta znajomość to akurat było cenne doświadczenie.

A wolność jest w nas ale niekoniecznie wtedy, kiedy siedziało się całą noc na komisariacie i czekało na oddanie dowodu osobistego zabranego przez milicjanta na ulicy tylko za chęć pójścia na koncert. Za młody byłem na politykę ale coś tam się jednak w małej skali robiło i perspektywa małej ścieżki zdrowia nie była taka całkiem bezsensowna. Później, właśnie w wojsku, miałem przez chwilę wgląd w swoją teczkę. Wiedzieli o wszystkim. Ale żeby nie było, oddali wtedy dowód wraz z mandatem za niedostosowanie się do poleceń milicji. 

#6 daro

daro
  • Użytkownik
  • 1657 postów

Napisano 13 grudzień 2017 - 16:25

To trzeba było mieć pecha bo ja za   ,, Śpiących,, do patrolu tylko miałem przebieżkę ok kilometra celem odczytania tablicy. Trzeba było budowy metra by te gówno wywalić. To nie wałęsa obalił komunizm a wszyscy biernym oporem. Teczkę swoją też w wojsku przeczytałem .

Wolność to stan ducha a nie miejsce pobytu. Do dziś pamiętam jak bolało uderzenie lolą i co to bydło robiło z ludźmi. Co ciekawsze sąsiada miałem Ubeka . Dla pieniędzy ludzie robią różne rzeczy.

Każdy miał swoje gazetki.

#7 marbert

marbert

Bieszczady, okolice Soliny.

• Użytkownik
  • 1453 postów

Napisano 13 grudzień 2017 - 17:12

Maiłem 14 lat. Na bieszczadzkiej wsi nic się  nie działo. Pasterka była o 21 ale za rok już normalnie. Nikogo nikt nie zamkną, choć byli działacze solidarności. Normalne życie. Prócz strachu że jakaś wojna.

Nikt nie palił świeczek w oknach jak był dziennik telewizyjny. W zakładzie karnym w Uhercach powstała poczta podziemna i na całą okolicę dostępne były bibuły z śmiesznym Breżniewem w różnej jak pamiętam konfiguracji i pod wszystkim pieczęć Polska Podziemna.

#8 baru

baru
  • Użytkownik
  • 457 postów
  • LokalizacjaRzepiennik Biskupi

Napisano 13 grudzień 2017 - 17:54

Moje w dużej części pokrywają się z wspomnieniami daro ,tak 3/4 od góry ;) .Tyle że ja wioskowy ,przed samy stanem wojennym przeniosłem się ze szkoły w Katowicach do Gorlic .więc ominęły mnie wydarzenia w Katowicach . Za to  dobrze pamiętam dojazdy do szkoły mieszkam w takim miejscu że dwukrotnie przekraczaliśmy granice wojewódzką ,. Posterunki , koksiaki i policjanci z giwerami sprawdzający przepustki  .

Byłem członkiem  solidarności tak że ,nie czułem się pewnie .

Już po stanie wojennym 85r  jak byłem w wojsku ,to pamiętam jaka była akcja   za maleńki krzyżyk z wikliny ,który przypięliśmy z kolegom nad drzwiami .

Listę słuchałem i mam zapisane kilkadziesiąt notowań w zeszycie od drugiego notowania ;) .

I jeszcze jedno ,właśnie dziś rozmawialiśmy o tym że: ci co porównują dzisiejsze czasy do tamtych czasów  to przeginają i delikatnie mówiąc mijają się z prawdą .

Słuchałem wczoraj expoze Morawieckiego  ,zgadzam się z nim ,  dlatego takie (delikatne) określenia :).

Jestem Polakiem i jestem z tego dumny .
Dążyć do ideału nie znaczy nim być .
http://pasiekabajorek.pl

#9 Atena

Atena
  • Użytkownik
  • 1856 postów

Napisano 13 grudzień 2017 - 18:21

Skoro muzyka łagodzi obyczaje to zadam wszystkim dyskredytującym prezydenta Lecha Wałęsę pytanie na które wcale nie oczekuję odpowiedzi; PO JAKĄ CHOLERĘ JEST W ORKIESTRZE DYRYGENT?  Dyrygent stał na czele,  orkiestra zagrała, wszystko się zmieniło a teraz ... teraz nawet kolędować  się nie chce... 

#10 baru

baru
  • Użytkownik
  • 457 postów

Napisano 13 grudzień 2017 - 20:26

Ateno a co powiesz na to że dyrygent ma w "poszanowaniu"  orkiestrę i koncertuje dalej ale bez niej ,

uważając że nic się nie stało ?

Śmiem twierdzić że orkiestra bez dyrygenta lepiej lub gorzej by zagrała ,a dyrygent bez orkiestry jest ....dyrygentem  .

Pozdrawia  muzyk ;) z tamtych czasów .

#11 Atena

Atena
  • Użytkownik
  • 1856 postów

Napisano 14 grudzień 2017 - 08:19

Ja mówię o faktach!  Pisanie na zasadzie; co by było gdyby...  Pokaż przewrót /pozytywny czy też negatywny/ który udał się bez wodza. Wielu z nich było odsuwanych przez tych którzy z nimi współdziałali.  Pozbywano się różnie mieczem, nożem, pistoletem a w ostatnich czasach często... gazetą czyli propagandą. Wyjątkowo skuteczne narzędzie... 

#12 baru

baru
  • Użytkownik
  • 457 postów

Napisano 14 grudzień 2017 - 10:20

Podawanie nogi wrogowi i itp;  ,nie było nigdy w moim poszanowaniu .

Głosowałem za nim tylko i wyłącznie żeby być przeciw innym  .

A czy On został wyniesiony na ramionach przez innych czy podrzucony samochodem .

Pewnie wypłynie za x lat . Jednak już wtedy  dla mnie był dalekim od ideału .

Zastanawiało mnie  wtedy i dziś jak taki człowiek mógł zostać twarzą solidarności

,bardzo ,bardzo ciekawe by było poznać prawdziwe kulisy tych decyzji.

A propos wspomnień bo tego dotyczy temat , a nie naszych preferencji czy też zasług innych .

Do dziś leży u mnie na strychu transparent Solidarności  :) .

#13 Atena

Atena
  • Użytkownik
  • 1856 postów

Napisano 14 grudzień 2017 - 13:21

Nie miejsce TU i nie czas aby prowadzić historyczne dysputy ale czy znasz życiorys i dokonania Piłsudskiego? Ile czynów niegodnych dokonał, nieważne rozważnie czy błędnie oceniając sytuację? Koronne sprawy to zamach stanu i uwięzienie premiera Witosa który mu tyłek ratował w "cudzie nad Wisłą". Czy słusznie ma dziś uznanie i pomniki? Słusznie!!! Bo jego dokonania przewyższają aż nadto błędy których nikt z żyjących się nie ustrzeże!  To samo tyczy się Wałęsy... Niech nam sprawy drobne nie przysłaniają wielkich a wielką sprawą było przywództwo a małą że ...wystawił nogę. 

#14 baru

baru
  • Użytkownik
  • 457 postów

Napisano 14 grudzień 2017 - 18:35

Ja napisałem o swoich odczuciach ,być może kiedyś się doczeka .

Na "Poczet Głównych Działaczy Solidarności " słowa bym nie powiedział .

Takie coś powinno się już dawno ukazać . Należało by się IM .

#15 daro

daro
  • Użytkownik
  • 1657 postów

Napisano 14 grudzień 2017 - 21:03

Nie miejsce TU i nie czas aby prowadzić historyczne dysputy ale czy znasz życiorys i dokonania Piłsudskiego?

Znam i uważam go na równi z hitlerem i stalinem.

Ktoś kto bierze siłą całą władzę odpowiada za wszystko = kampanię wrześniową i można tłumaczyć ale to tylko tłumaczenia , odpowiada rządzący. Berezę i losy PSL -owców też znam . Wstyd i tyle.

A Bolka znam spod bramy stoczni. Obyś żył w ciekawych czasach.

#16 czarg

czarg

konto wygaszane

• Użytkownik
  • 927 postów
  • Lokalizacjakujawsko-pomorskie

Napisano 15 grudzień 2017 - 12:12

orkiestra zagrała, wszystko się zmieniło 

Chwalcom dyrygenta bez matury, konfidenta bez honoru, krzywoprzysięzcy i złodzieja, Dyzmy III RP,

TW "Bolka" - Lecha Wałęsy dedykuję fragment pieśni internowanych roku 1981:

"O Panie, coś z krzyża przebaczył!
Ojczyznę naszą w pieczy miej!
A wszystkich kłamców i krętaczy
Zawrócić ze złej drogi chciej."

#17 czarg

czarg

konto wygaszane

• Użytkownik
  • 927 postów
  • Lokalizacjakujawsko-pomorskie

Napisano 15 grudzień 2017 - 12:19

Znam i uważam go na równi z hitlerem i stalinem.

Nie mogę uwierzyć dlatego dopytuję: napisałeś to Kolego w kontekście Józefa Piłsudskiego?

Uważasz Marszałka " na równi z hitlerem i stalinem"?

#18 Atena

Atena
  • Użytkownik
  • 1856 postów

Napisano 15 grudzień 2017 - 13:19

Chwalcom dyrygenta bez matury, konfidenta bez honoru, krzywoprzysięzcy i złodzieja, Dyzmy III RP,

TW "Bolka" - Lecha Wałęsy dedykuję fragment pieśni internowanych roku 1981:

"O Panie, coś z krzyża przebaczył!
Ojczyznę naszą w pieczy miej!
A wszystkich kłamców i krętaczy
Zawrócić ze złej drogi chciej."

Ja również, w nawiązaniu do zacytowanej pieśni, potrafię zrozumieć błędy i przebaczyć przewiny, w przekonaniu że jeżeli znaleźli się na złej drodze to z niej zawrócili... Nie jestem sędzią, któremu przyszło sądzić kogoś kogo świat podziwia i docenił Nagrodą Nobla.  

#19 daro

daro
  • Użytkownik
  • 1657 postów

Napisano 15 grudzień 2017 - 14:02

Jak by co taką samą Nagrodę Nobla dostał Breżniew. Jego też świat podziwiał.

Dyktator to dyktator,Bereza Kartuska nie była sanatorium  i wielu tam siedziało którzy byli nie po myśli. Poczytaj .

1 niesłusznie skazany  z całą świadomością i nie ważne  ilu po nim.

P.S. Może co do liczby ofiar to Ci 2 wygrywają co do metod niczym się nie różniły. Gdyby hitler wygrał wojnę to całe jego ,, dokonania ,,dla Niemców były by mało ważne.Co więcej hitler władzy nie zdobył siłą, Piłsudski tak.

#20 Atena

Atena
  • Użytkownik
  • 1856 postów

Napisano 15 grudzień 2017 - 15:28

Jak by co taką samą Nagrodę Nobla dostał Breżniew. Jego też świat podziwiał.

Dyktator to dyktator,Bereza Kartuska nie była sanatorium  i wielu tam siedziało którzy byli nie po myśli. Poczytaj .

1 niesłusznie skazany  z całą świadomością i nie ważne  ilu po nim.

P.S. Może co do liczby ofiar to Ci 2 wygrywają co do metod niczym się nie różniły. Gdyby hitler wygrał wojnę to całe jego ,, dokonania ,,dla Niemców były by mało ważne.Co więcej hitler władzy nie zdobył siłą, Piłsudski tak.

A za który rok przyznałeś Breżniewowi ową nagrodę???  Tak się złożyło że żadna encyklopedia tego faktu nie odnotowała...Ja za to już wiem iż Twoją ulubioną rozrywką są ciągłe próby robienie z bywalców portalu durniów...

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych