Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kawiarenka pytli


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
740 odpowiedzi w tym temacie

#641 Pszczółka Agata

Pszczółka Agata
 • Użytkownik
 • 246 postów
 • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 luty 2019 - 22:10

Obiecuję, że będzie happy end, tylko aktualnie maluję, szoruję i wymieniam dennice i już koło wtorku powinnam wrócić do świata żywych; )
 • Beton lubi to

#642 Gość_marbert_*

Gość_marbert_*
 • Gość

Napisano 17 luty 2019 - 12:50

W Świecie żywych Koleżanka jest teraz, na pasiece. Świat "wielebnych" jest odmienny. Raczej martwy w naszych szerokościach geograficznych.

Mylenie czy braku odnośnika przez cytowanych przez kolegę Bartłomieja Maleta odmian warroa (lub ich braku) jest celowa czy cytowani Profesorowie nie mają wiedzy?

Od lat wiadomym jest że są szczepy warroa. 

Tam gdzie jest jeden szczep, pszczoły sobie radzą. Tam gdzie jest drugi, nie. Ta wiedza jest znana od lat.

 

Dręcz pszczeli to raczej, pszczelarze,którzy dręczą swoje pszczoły , przewodnią myślą "wielebnych".

 

Jaki jest w UK szczep warrozy?

 

Odmienny niż w RP. 

Więc o czym jest mowa?#643 Pszczółka Agata

Pszczółka Agata
 • Użytkownik
 • 246 postów
 • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 luty 2019 - 21:28

My tu raczej na made in USA się skupiamy. Ale w tej książce o warrozie jest jeden mały rozdział, w którym nie ma mowy o dzikich pszczołach i warrozie, a jedynie o zaprzestaniu leczenia pszczół w pasiekach, by uzyskać odporne rodziny. Dla mnie osobiście teoria ciekawa i może gdzieś zaowocuje, ale ja aż tak w racjonalny dobór ewolucyjny nie wierzę.

#644 Borowy

Borowy
 • Użytkownik
 • 654 postów

Napisano 18 luty 2019 - 21:45

Marbert zaprzestał leczenia z tego co pamiętam kilka lat temu.

 

I faktycznie uzyskał rodziny odporne na warroze.

 

Niestety zupełnie przy tym martwe.


 • Atena lubi to

#645 Pszczółka Agata

Pszczółka Agata
 • Użytkownik
 • 246 postów
 • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 luty 2019 - 19:51

Skoro zima wróciła jest chwilka na kontynuację tematu polowania na pszczoły. Gdy wszystkie, opisane wcześniej etapy są już za nami, można rozpocząć wędrówkę w kierunku ukrytego gniazda. W sprzyjających okolicznościach poszukiwania mogą teraz zająć już nawet tylko kilka minut. Zwykle jednak trwa to nieco dłużej, szczególnie jeśli rodzina ukrywa się w gęstym lesie. Podróż trzeba podzielić na mniejsze etapy, zwykle 90 - 270 m. Kiedy mnóstwo oznaczonych zbieraczek regularnie powraca by posilić się w naszym pudełku, należy ponownie je zamknąć z jak największą liczbą pszczół wewnątrz. Wykonujemy znaną już sekwencję ruchów by przemieściły się do tylnej częsci pudełka i łapiemy jeszcze drugą partię. Ostatecznie zabezpieczamy dokładnie pudełko np. gumką recepturką czy taśmą i ruszamy naprzód w wytypowanym wczesniej kierunku. Na przystanek staramy się wybrać znów miejsce dające jakieś możliwości obserwacyjne. Stawiamy pudełko i wypuszczamy zbieraczki w dwóch rzutach, co da nam dwukrotnie możliwość obserwacji lotu. I znów czekamy na ich powrót. Jeśli nie pomyliliśmy za bardzo trasy, powinny wrocić. Jeżeli żadna nie pojawi się w ciagu 15 min, wracamy do poprzedniej lokalizacji. Jeśli jednak pszczoły wrócą, nie ma się czym martwić. Karmimy je, obserwujemy jakiś czas (nawet do godziny), a gdy upewnimy sie, że znów nastała mała stabilizacja, wykonujemy kolejny "skok" i przesuwamy się naprzód.
Przeciętne wartości podczas poszukiwania przez autora w lasach Arnot (Ithaca, New York):
odległość: 0,6 km (od 250 do 1125m)
czas spędzony na polowaniu: 10,4 h (od 7,5 do 10,7 h)
ilość dni: 2,4 (1 do 6 dni)
ilość etapów 4,6 (od 3 do 11)
długość 1 "skoku": 116 m (55 - 365 m)
czas spędzony na każdym ruchu: 57 min (25 - 92 min)
czas poszukiwania drzewa z gniazdem od ostatniego przystanku: 113 min (12 - 170 min)
Statystyki mogą pomóc w przewidywaniu czasu, który trzeba przeznaczyć planując poszukiwania.
W następnej części finałowe poszukiwania oraz gdzie lubią mieszkać pszczoły.

#646 Pszczółka Agata

Pszczółka Agata
 • Użytkownik
 • 246 postów
 • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 luty 2019 - 19:41

Ostatni rozdział trzeba zacząć od uwagi, że czasami zdarza się odwrócenie kierunku, a nawet precyzyjniej, z fizyki, zwrotu. Kiedy podążamy za pszczołami i idzie całkiem sprawnie, czasem, z rozpędu, można przeoczyć miejsce gniazdowania i znaleźć się za nim. Wtedy zbieraczki, po odwiedzeniu naszego pudełka, polecą oczywiście w przeciwną stronę. Pszczelego domu należy zatem szukać pomiędzy tym a wcześniejszym przystankiem.
Jeżeli zbieraczki wracają nabierać syrop z naszego pudełka co 2 - 3 min, to można przyjąć, że cel poszukiwań znajduje się już tuż tuż, w promieniu jakichś 90m. Trzeba zacząć się rozglądać. Ze względu na pomysłowość pszczół, samo odnalezienie gnizada może zająć moment, a może i 3 lata. Dużą pomocą jest doświadczenie, ale jeśli go brak, czasem trzeba się nieźle nagimnastykować.
Autor poświęcił osobny cykl badań by zrozumieć preferencje pszczół w zakresie wyboru nowego domu. Badania te przeprowadzane były na wychodzących z rodzin matecznych rojach. Żeby uniknąć nieścisłości, za każdym razem porównywano tylko jeden wybrany parametr nowego lokum, a w sumie zbadano 10. Okazało się, że decydują:
- wielkość wylotka - preferowane od 5 przed 30 cm2, co wynika z możliwości obrony i termoregulacji;
- kierunek wylotka - wybierane od południa, a nie północy, spowodowane lepszą termoregulacją;
- wysokość wylotka nad ziemią - preferowane 4,5 m, nie 90 cm, co spowodowane jest również lepszą możliwością obrony;
- pozycja wylotka - wybierane nad dnem ula, a nie w szczycie, powody j.w.;
- kształt wylotka - bez znaczenia;
- pojemność gniazda - optymalne w okolicach 40 l, zdecydowanie mniejsze i większe odrzucane, co dotyczy niezbędnej przestrzeni do zmagazynowania zimowych zapasów i prawidłowego rozwoju rodziny, także termoregulacji;
- gotowe plastry wewnątrz - preferowane z, co wynika ze zmniejszonych nakładów na budowę gniazda;
- kształt przestrzeni gniazdowej - bez znaczenia;
- wilgotność gniazda - bez znaczenia;
- szczelność gniazda - bez znaczenia.
Mając na uwadze te wszystkie wytyczne nie trudno zidentyfikować największego problemu z lokalizacją wylotka i samego gniazda. Na ogół jest on dość wysoko. Podstawową radą jest jednak szukać wszędzie. Pszczoły mogą ukrywać się w dziupli, ale także w załomie skalnym, w korzeniach drzew, a nawet, choć niezmiernie rzadko, zbudować swoje plastry pośród gęstych gałęzi bez należytego zabezpieczenia. Drzewa trzeba przeszukiwać bardzo sumiennie, bez wzgledu na ich gatunek, kondycję i wiek. Doświadczeni poszukiwacze podpowiadają, że szukając wszędzie, znajdziemy je tam, gdzie się najmniej spodziewaliśmy. Ostatni etap może być nawet tak trudny, ze będzie wymagał dodatkowego sprzętu np. małego drona z kamerą, gdy dziupla jest naprawdę wysoko. ( nota bene, czy wiecie, że "dron" to z ang. truteń?!)
Niemniej jednak, nie ważne jak długo zajmą poszukiwania, satysfakcja jest ogromna. Warto poświęcić nieco starań by odkryć dziką rodzinę pszczelą i jej sekrety. Mam nadzieję, że komuś się uda.

#647 robinhuud

robinhuud
 • Użytkownik
 • 2883 postów
 • LokalizacjaPoznań

Napisano 25 luty 2019 - 23:51

Nie lepiej spróbować poszukać tych pszczół na baribala na smyczy, taką metodą jak ze świnią trufle? Podejrzany teren penetrujemy po zawietrznej obserwując misia. Po znalezieniu rodziny dajemy mu nagrodę - słoik mieszaniny z krajów UE i spoza. Może da się naciągnąć i dalej współpracować :D .

Tą metodą możemy poszukiwać w nocy przy latarce.


Prezydent pięciu pni.

#648 Atena

Atena
 • Użytkownik
 • 1981 postów

Napisano 26 luty 2019 - 11:11

Myślałem, że jeżeli uderzę w patriotyczne tony to zaraz odezwie się mnóstwo pszczelarzy z ideologicznym podejściem do tematu pożytków a tu nic... Żadnych koncepcji, propozycji, sugestii... nic. Jestem rozczarowany! 

  Dyskusja o neo... prowadzona z takim rozmachem że Żydzi na bazarze Różyckiego by się mogli schować ze wstydu. Dyskusja o "czystości" gatunkowej wosku/węzy podobnie a o pożytkach cisza(!)?   Jak to nigdy nie wiadomo...#649 Pszczółka Agata

Pszczółka Agata
 • Użytkownik
 • 246 postów
 • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 luty 2019 - 21:17

Chciałam jeszcze na sam samiuteńki koniec dodać jeszcze jedno. Szczególnie dla tych pragmatyków, którym sama wiedza zupełnie nie wystarcza. Chodzi o te preferencje pszczół do wybierania miejsc na gniazdo. Na tej podstawie można sobie zbudować doskonałą rojołapkę. Może być to stary ul, albo coś skonstruowanego specjalnie do tego celu. Ważna jest kubatura, czyli wzmiankowana pojemność około 40l. Trzeba odpowiednio zmniejszyć wylotek, do jakichś 12 cm2 i ustawić go na południe. Musi być, tak jak zwykłym ulu, blisko dna. Dobrze jest włożyć parę starzych aromatycznych plastrów. Bardzo istotnym jest jednak umieszcznie całosci dość wysoko, minimum 3 m nad ziemią. Można postawić na odpowiednim dachu lub powiesić na drzewie jak budkę dla ptaków. Dobrym pomysłem jest wykonanie niewielkiej stabilnej platformy. Takie wymarzone lokum na pewno zachęci pszczoły do zamieszkania, jesli tylko jakieś bezdomne pojawią się w pobliżu. Ważne, by zamieszkanego ula nie znosić pod pachą po drabinie, tylko np.spuścić na lince, a dopiero potem zejść. Powodzenia.

#650 robinhuud

robinhuud
 • Użytkownik
 • 2883 postów
 • LokalizacjaPoznań

Napisano 27 luty 2019 - 00:11

Wielu uważa łapanie bezpańskich rojów za błąd porównywalny z wganianiem dzików w rejonie zapowietrzonym ASF do zagrody ze świniami. W każdym razie zawsze kwarantanna jak najdalej poza pasieką i na dzień dobry tableta apiwarolu (póki nie ma czerwiu). Kilka aromatycznych plastrów w pudle na drzewie to doskonały wabik na mrówki i rozmnażarka motylic. Do łapania rojów skuteczniejszy jest sztuczny feromon do nabycia w sklepach pszczelarskich. Sorry Agato, że jestem mało romantyczny. Szukanie dzikiej rodziny metodą kolejnych przybliżeń z pszczołą w pudełku jest w Polsce z punktu widzenia rachunku prawdopodobieństwa tak mało prawdopodobne, że w praktyce niemożliwe.


 • Atena lubi to
Prezydent pięciu pni.

#651 Pszczółka Agata

Pszczółka Agata
 • Użytkownik
 • 246 postów
 • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 luty 2019 - 08:27

Dopóki nie sprawdzę osobiście, trudno mi się wypowiadać czy to zadziała. Plan jest, miejsce dobre na testy mam. Czy łapanie rojów to ryzyko? Jakieś na pewno, ale jak już napisano, wystarczy odpowiednio przeciwdziałać warrozie. Podobnym ryzykiem jest kupowanie odkładów. A jednak kupujemy. A co do motylicy, to chyba można spryskać te ramki Bt i będzie dobrze. Pożyjemy, zobaczymy.

#652 robinhuud

robinhuud
 • Użytkownik
 • 2883 postów
 • LokalizacjaPoznań

Napisano 27 luty 2019 - 10:22

Szanowna Agato. Żebyśmy się dobrze zrozumieli. Napisałem tych kilka pozornie cierpkich uwag nie jako demotywator, ale po to byś zwróciła uwagę na wąskie przejścia. Szczerze życzę powodzenia. Zamiast Bt polecam któryś rojowabik.

https://www.google.c...iw=1280&bih=585

 

189760083956a6883a2cbd8-754426-wm.jpg


Prezydent pięciu pni.

#653 Pszczółka Agata

Pszczółka Agata
 • Użytkownik
 • 246 postów
 • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 luty 2019 - 11:25

Jak dodam rojowabik, to będzie trochę oszustwo. Nie sprawdzę, czy ta metoda jest dobra ;) I nie, nie czuję się szczególnie zdemotywowana. Pozdrawiam :)
A jak znajdę troche czasu, to przedstawię teraz ciekawostki z książki wykradzionej z półki Szanownej Pytli, pt."Fenomen pszczół miodnych " Jürgena Tautza. Mimo, że podobnie, w praktyce niewiele one wnoszą, ale uważam, że warto pewne rzeczy wiedzieć.

#654 daro

daro
 • Użytkownik
 • 1796 postów

Napisano 27 luty 2019 - 13:12

Zabijane , wycofywane stare matki , można z nich wyekstrahować feromony w spirytusie . Nie wietrzeją nie rozkładają się. Działają tak samo.#655 jokaz

jokaz
 • Użytkownik
 • 456 postów
 • LokalizacjaWałbrzych

Napisano 27 luty 2019 - 15:25

Dziś i ja chciałbym się pochwalić tym co zrobiłem.

Zostało mi ponad 50 sadzonek lipy drobnolistnej. Kolega pszczelarz podarował mi je. Sam w mojej okolicy nasadzę dużo ale...

Byłem na Eucharystii w mojej parafii. W tym dniu była u nas piękna pogoda, piękne przedwiośnie. Ksiądz na homilii zaczął od zadania dla dzieci. Dziś wracając z kościoła zwróćcie uwagę na piękno stworzonego świata przez Stwórce. Nawiasem mówiąc i ja szukałem piękna. Znalazłem. Piękny motyl w seledynowym kolorze usiadł na wysuszonym drzewie u mojej teściowej. :D  Po Mszy św. podszedłem do wikarego i mówię.Tak pięknie ksiądz mówił o przyrodzie, to ja przygotuję nagrodę dla dzieci. Będą to sadzonki lipy drobnolistnej.

Tak się składa, że moja parafia jak i pasieka są w tej samej dzielnicy. Na następną niedzielę przyniosłem sadzonki w ilości 50 szt lipy. Na zakończenie Mszy św. rozdałem je dzieciom a i dorośli też chcieli.

Myślę, że każda taka akcja jest dobra. Niech choć 10% się przyjmie to warto było.

Pozdrawiam

jokaz


 • Atena i vega lubią to
Sudecki Klub Pszczelarza Polanka

#656 Pszczółka Agata

Pszczółka Agata
 • Użytkownik
 • 246 postów
 • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 luty 2019 - 11:00

U nas dwa lata temu było 600 lecie gminy i gmina fundowała wszystkim sadzonki. Co prawda, samych lip było tylko 1/4, ale posadzono 600 drzew.


 • Atena lubi to

#657 Atena

Atena
 • Użytkownik
 • 1981 postów

Napisano 01 marzec 2019 - 18:39

Wiosna ante portas.  Biedronki i biedronie już po polu latają...#658 baru

baru
 • Użytkownik
 • 506 postów
 • LokalizacjaRzepiennik Biskupi

Napisano 07 marzec 2019 - 21:31

 

Pytanie 1 z 40

Która roślina pożytkowa uprawiana jest specjalnie dla pszczół?

 • Wyka.
 • Trojeść.
 • Seradela.
 • Ślazowiec.

Cytat pochodzi z ...testów na pszczelarza ładna nazwa  :huh:  - R4

 

Proszę odpowiedzieć prawidłowo  bo ja na to pytanie źle odpowiedziałem :(.


Jestem Polakiem i jestem z tego dumny .
Dążyć do ideału nie znaczy nim być .
http://pasiekabajorek.pl

#659 Borowy

Borowy
 • Użytkownik
 • 654 postów

Napisano 07 marzec 2019 - 21:52

Trojeść.
Co wygrałem ?

#660 Atena

Atena
 • Użytkownik
 • 1981 postów

Napisano 07 marzec 2019 - 22:01

Trojeść.
Co wygrałem ?

  Trojeść jest bardzo miododajna ależ ile się jej uprawia. O ile wiem to nawet  nielegalnie. Wyka też daje niezłe pożytki. Zresztą wyk jest kilka gatunków w uprawie np. w mieszankach paszowych.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych