Skocz do zawartości
Marcin_K

Greenpeace Polska, Pomóż pszczołom

Rekomendowane odpowiedzi

Polacy chcą pomagać pszczołom! Czekamy na ruch ministerstwa

autor(ka): Fundacja Greenpeace Polska
2017-05-10, 12:45

użytkownik

 

Tegoroczna wiosna jest wyjątkowo trudna dla pszczół - ginie ich znacznie więcej niż w poprzednich latach. W nadchodzących tygodniach jest jednak szansa na poprawę losu owadów zapylających - państwa unijne będą decydować o zakazie stosowania najbardziej szkodliwych pestycydów. O to, aby w tym głosowaniu Polska stanęła po stronie pszczół, zaapelowało do ministra ponad 60 tysięcy Polek i Polaków. Ich podpisy przekazali w środę ministrowi rolnictwa przedstawiciele Greenpeace i największych związków pszczelarskich.

Neonikotynoidy są jednym z największych zagrożeń dla pszczół miodnych, ale jak pokazuje wiele badań, stanowią też poważne zagrożenie dla innych gatunków zwierząt - pszczół dziko żyjących, motyli, bezkręgowców wodnych, a nawet ptaków [1]. Ponieważ są obecne w niebezpiecznych stężeniach nie tylko na polach uprawnych, ale przenikają również do gleby i wody, Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania tych środków [2].

Apel o poparcie zakazu wręczyli w Ministerstwie Rolnictwa aktywiści Greenpeace oraz przedstawiciele Polskiego Związku Pszczelarskiego, Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych i Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich "Polanka".

Katarzyna Jagiełło, Greenpeace: Dyskusja na temat zakazu stosowania neonikotynoidów to doskonały moment, by Polska na forum unijnym zdecydowanie stanęła po stronie pszczół. Dzięki owadom zapylającym możemy codziennie jeść dziesiątki odmian warzyw i owoców, a polska gospodarka zyskuje ponad cztery miliardy złotych rocznie [3]. Czas odwdzięczyć się pszczołom i poprzeć całkowity zakaz stosowania śmiertelnych dla nich pestycydów. Ten gest jest szczególnie ważny tej wiosny, kiedy z całej Polski otrzymujemy kolejne niepokojące doniesienia o bardzo dużych spadkach liczebności pszczół. Tak duże straty nie były notowane przez polskich pszczelarzy od wielu lat.

Dr hab. Marcin Zych, Uniwersytet Warszawski: To trudna wiosna dla pszczół i roślin. Na zmniejszanie się populacji owadów zapylających wpływa kilka czynników, a kiedy występują one razem, ich szkodliwe oddziaływanie jest jeszcze silniejsze. Obecnie mamy wielką szansę wykluczyć jeden z tych czynników, czyli toksyczne dla pszczół pestycydy.

Dyskusja na temat zakazu odbędzie się w Brukseli w dniach 17-18 maja, a głosowanie w tej sprawie nastąpi najprawdopodobniej już w czerwcu.

 

https://act.greenpeace.org/page/7590/petition/1- podpisz petycję, mały gest wielka sprawa :)

 

[1] Thomas Wood i Dave Goulson, 2017: "Neonikotynoidy: zagrożenie nie tylko dla pszczół. Przegląd badań naukowych dostępnych po 2013 roku", raport opublikowany przez Greenpeace: http://www.greenpeace.org/poland/PageFiles/747919/Neonikotynoidy_zagrozenie_nie_tylko_dla_pszczol.pdf

[2] Damian Carrington, Europe poised for total ban on bee-harming pesticides, âThe Guardian", 23.03.2017, https://www.theguardian.com/environment/2017/mar/23/europe-poised-for-total-ban-on-bee-harming-pesticides

[3] http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Polskie-rolnictwo-zawdziecza-pszczolom-4-1-mld-zlotych/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...