Skocz do zawartości

Zdjęcie

A tymczasem w Sejmie...

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
113 odpowiedzi w tym temacie

#1 pytla

pytla
  • Użytkownik
  • 325 postów

Napisano 15 marzec 2017 - 23:31

Niebawem posiedzenie Parlamentarnego Zespolu do spraw wspierania pszczelarstwa.

Przedmiotem spotkania będzie weryfikacja zasad wsparcia dla pszczelarstwa, w związku ze spadkiem jego oplacalności - ref. przedstawiciel ministra rolnictwa.

Proszę o konkretne propozycje zmian , o które powinni wnioskować reprezentanci środowiska pszczelarskiego oraz dyskusję. 

To ważne aby sprecyzować nasze stanowisko  i przedstawić je najlepiej w formie pisemnej jako wspólne i jednomyślne.

Inaczej będzie jak dotąd, czyli nijak.

#2 Beton

Beton
  • Użytkownik
  • 247 postów

Napisano 16 marzec 2017 - 08:19

Dopłata do żywej rodziny wg stanu na 30 kwietnia.Pieniądze wypłacane w ARIMR(po likwidacji ARR).

I żadne refundacje.

#3 maniek_mb

maniek_mb
  • Użytkownik
  • 60 postów
  • LokalizacjaKościerzyna

Napisano 16 marzec 2017 - 11:56

Dopłata do żywej rodziny wg stanu na 30 kwietnia.Pieniądze wypłacane w ARIMR(po likwidacji ARR).

I żadne refundacje.

Również popieram wraz z kolegami propozycje kolegi Wojciecha.

• czarg lubi to
Klub Pszczelarzy "POLANKI" w Kościerzynie.
Lider grupy.

#4 rafał

rafał
  • Użytkownik
  • 157 postów

Napisano 16 marzec 2017 - 17:44

I żadne refundacje.

Też jestem za.

• czarg lubi to

#5 Daniel kkdt

Daniel kkdt
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • LokalizacjaDobrociesz

Napisano 16 marzec 2017 - 19:37

Myślę że każdy zdrowo myślący będzie to popierał,oprócz producentów refundowanych sprzętów, leków, odkładów itd. To jedna droga do normalności i realnego wsparcia dla pszczelarzy. Bo o to chyba chodzi.
  • czarg lubi to

#6 baru

baru
  • Użytkownik
  • 449 postów
  • LokalizacjaRzepiennik Biskupi

Napisano 16 marzec 2017 - 21:00

I żadne refundacje.

Popieram, będzie normalnie .

• czarg lubi to

Jestem Polakiem i jestem z tego dumny .
Dążyć do ideału nie znaczy nim być .
http://pasiekabajorek.pl

#7 czarg

czarg

konto wygaszane

• Użytkownik
  • 886 postów
  • Lokalizacjakujawsko-pomorskie

Napisano 16 marzec 2017 - 22:09

I żadne refundacje.

Zamiast "DOPŁATA" proponuję w negocjacjach używać określenia:  "ZAPŁATA ZA UTRZYMYWANIE ZAPYLACZY"

Nie potrzebujemy zapomogi, ani zasiłku tylko należnej rekompensaty za pracę, która przynosi wymierne, korzyści ogółowi społeczeństwa

#8 oro54

oro54
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski

Napisano 16 marzec 2017 - 22:30

Także jestem za dopłatą bezpośrednią do pszczelej rodziny. Wróci normalność i wzrośnie znaczenie pszczelarza jako potencjalnego klienta. Bezwzględna weryfikacja zgłoszonych ilości rodzin, ponieważ prawda, jako taka, obecnie przestała być zasadą.

#9 czarg

czarg

konto wygaszane

• Użytkownik
  • 886 postów
  • Lokalizacjakujawsko-pomorskie

Napisano 17 marzec 2017 - 00:30

Jeszcze taka sugestia do przemyślenia w sprawie reprezentacji/obecności delegata pszczelarzy w parlamentarnych komisjach.

Kilka razy zdarzyło mi się uczestniczyć z ramienia Polanki w posiedzeniach Sejmowej i Senackiej Komisji Rolnictwa. Obejrzałem też pewną ilość relacji z tych posiedzeń, zauważyłem, że na każdym posiedzeniu zawsze  obecna była pewna Pani, delegowana przez Krajową Radę Izb Rolniczych. Ta Pani skrzętnie notowała to o czym się na tych Komisjach mówiło. Sama nigdy nie zadawała formalnych pytań w stosunku do strony rządowej , ani w stosunku do strony parlamentarnej, nie wygłaszała stanowiska KRIR, za to bardzo skrupulatnie starała się dociec o co chodzi reprezentantom tzw. czynnika społecznego (przedstawicieli organizacji pozarządowych)  i jak mniemam przedstawicielom władzy. Pełniła rolę fachowego sprawozdawcy, z prac Parlamentu. 

W posiedzeniach Komisji na których zapadały decyzje towarzyszyła szefostwu KRIR.

Zastanawiam się, czy taka osoba jak ta Pani z KRIR nie przydałaby się w Parlamencie pszczelarzom. Posiedzenia Komisji Parlamentarnych często zwoływane są od hoc nie tylko z dnia na dzień, czasami z godziny na godzinę, terminy są często przekładane, w zależności od postępu prac legislacyjnych i in., dlatego może dobrze byłoby znaleźć i zatrudnić kogoś kto mieszka w Warszawie, kto mógłby pełnić funkcje fachowego sprawozdawcy (pensja dla takiej osoby płacona byłaby wspólnie przez kilka organizacji pszczelarzy). 

Osoba taka np. student (ka) politologii miałaby za zadanie uczestniczyć w posiedzeniach Komisji  parlamentarnych, przekazywać wnioski, trzymać rękę na pulsie spraw które mogą dotyczyć pszczelarstwa. 

Oczywiście w momencie gdy prace nad jakimś projektem wkraczałyby w fazę decyzyjną konieczna byłaby obecność przedstawicieli szefów organizacji pszczelarskich.

#10 trouble double

trouble double
  • Zbanowany
  • 12 postów

Napisano 17 marzec 2017 - 06:13

I żadne refundacje.

500plus

#11 Niph

Niph
  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 17 marzec 2017 - 18:25

Dopłata brzmi bardzo fajnie, tylko kto sprawdzi, ile pszczelarz ma pszczół?

To tak z czystej ciekawości, bo teraz i tak nikt nie sprawdza, i można ilości z czapki wpisywać...

#12 daro

daro
  • Użytkownik
  • 1566 postów

Napisano 17 marzec 2017 - 18:48

I nikt nie sprawdzi. Lepsza dopłata do produkcji . Skupiony miód  , sprzedaż bezpośrednia - obowiązek prowadzenia rejestracji sprzedaży i tak już jest , producenci matek i tak dają rachunki a jak nie , to będą. Tym malutkim i tak się poprawi bo jak cena w hurcie mi się podniesie to nie sprzedam za tyle samo w detalu choć i tacy debile bywają. To poprawa rentowności ale pozostać powinna pomoc w tworzeniu gospodarstw pasiecznych . No i nie w rękach związkowych bo to chore.

#13 tarczewski

tarczewski
  • Użytkownik
  • 245 postów

Napisano 17 marzec 2017 - 18:55

Dopłata brzmi bardzo fajnie, tylko kto sprawdzi, ile pszczelarz ma pszczół?

To tak z czystej ciekawości, bo teraz i tak nikt nie sprawdza, i można ilości z czapki wpisywać...

Jak dotychczas IW w  współpracy z ARMiR,  poprzez tz. IRZ potrafi się doliczyć w gospodarstwie rolnika, każdego prosiaka i cielaka, jagniaka czy kozę i sprawdzić oznakowanie. Jeśli coś nie tak to mandat, jak coś poważniejszego sprawa sądowa.

Niech głowa nie boli, każdy ul będzie oznakowany i policzony. Ale i tak warto walczyć o dopłaty do rodziny pszczelej.

,,w negocjacjach używać określenia:  "ZAPŁATA ZA UTRZYMYWANIE ZAPYLACZY" " Zamiast zapłata moze być dopłata.

...........................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

#14 daro

daro
  • Użytkownik
  • 1566 postów

Napisano 17 marzec 2017 - 20:45

Tyle że koza , cielak nie pożądlą . Mozna kazać uwiązać. A pszczoły ? Gdzie oni znajdą odważnych , ale powodzenia. Zapylacze to też chyba i z innego źródełka  wydają kasę na różne ekologiczne pierdoły mogliby i na pszczoły.

#15 raf

raf
  • Użytkownik
  • 25 postów
  • LokalizacjaMałopolska

Napisano 17 marzec 2017 - 22:47

No będziemy kolczykowac ule albo matki :) Dopłata do ula ma soje wady i zalety ale znacznie by uprościła życie, dołata do produkcji miodu tez by była fajna tylko więcej formalności.

#16 pytla

pytla
  • Użytkownik
  • 325 postów

Napisano 18 marzec 2017 - 08:49

Czytam, czytam...i szkoda, że choć wielu korzysta nie bardzo widzi, że ten  program od początku (i tak było w założeniach) jest właśnie wsparciem dla rynku miodu!  

Pszczelarzy wspiera o tyle o ile kompensuje wzrost cen refundowanych pszczół "leków" i sprzętu.

• Beton i tarczewski lubią to

#17 baru

baru
  • Użytkownik
  • 449 postów
  • LokalizacjaRzepiennik Biskupi

Napisano 18 marzec 2017 - 12:47

To ja piękne dzięki za takie wsparcie .Sama biurokracja przy dopłatach pochłania ogromne pieniądze. Mam na to dowód .

Producent uli który w tamtym roku oferował dennicę wysoką z poławiaczem bez refundacji za 70 zł ,dziś gdy jest dostępna na refundację kosztuje 130 zł .Wniosek , koszty związane ze sprzedażą poprzez system refundacji podrożyły produkt o 60 zł  :o .

Trzeba jeszcze jakiegoś dowodu ?

Jestem Polakiem i jestem z tego dumny .
Dążyć do ideału nie znaczy nim być .
http://pasiekabajorek.pl

#18 Beton

Beton
  • Użytkownik
  • 247 postów

Napisano 18 marzec 2017 - 13:43

Czytam, czytam...i szkoda, że choć wielu korzysta nie bardzo widzi, że ten  program od początku (i tak było w założeniach) jest właśnie wsparciem dla rynku miodu!  

Pszczelarzy wspiera o tyle o ile kompensuje wzrost cen refundowanych pszczół "leków" i sprzętu.

Całe to "wspieranie" kojarzy mi się z jałmużną dla żebraków(bez obrazy).

Puki co za taki rodzaj "wsparcia" dziękuję-nigdy nie skorzystałem i nie mam zamiaru.

Niech nam nie dają jałmużny, tylko zapłacą za zapylanie(kwiatów, nie koleżanek).

• czarg lubi to

#19 daro

daro
  • Użytkownik
  • 1566 postów

Napisano 18 marzec 2017 - 13:52

Założenia były na papierze piękne ( nieoficjalne już mniej )  .Program wspiera organizacje związkowe a nie producentów miodu( nie kasą ).

Wspieranie rynku rolnego załatwia ARR bez pośredników . Wsparciem jest dopłata do produkcji a sprzęt jest wspierany jest przez inny program. Kto ma kasę rządzi , jakoś żadna organizacja nie podnosi przekazania tego wsparcia agendom rządowym a twardo trzyma cugle. ARR kiedyś gdy pytałem co z nie zrzeszonymi odesłała do Polanki , teraz , gdy Polana założyła restrykcje , nie mogę wyrwać odpowiedzi.Jak to ma się do równości podmiotów i uzależniania pomocy publicznej od jakiegoś członkostwa .

Wsparcie produkcji to dopłata bezpośrednia do rodziny lub produktu , nie modernizacja sprzętu i biurokracja że głowa mała.

Kto za nią płaci ? Wspierany , w ten czy inny sposób.

• czarg lubi to

#20 Piotr_S

Piotr_S
  • Moderator
  • 1018 postów
  • Lokalizacjakoło Radomia

Napisano 18 marzec 2017 - 20:44

Założenia były na papierze piękne ( nieoficjalne już mniej )  .Program wspiera organizacje związkowe a nie producentów miodu( nie kasą ).

Wspieranie rynku rolnego załatwia ARR bez pośredników . Wsparciem jest dopłata do produkcji a sprzęt jest wspierany jest przez inny program. Kto ma kasę rządzi , jakoś żadna organizacja nie podnosi przekazania tego wsparcia agendom rządowym a twardo trzyma cugle. ARR kiedyś gdy pytałem co z nie zrzeszonymi odesłała do Polanki , teraz , gdy Polana założyła restrykcje , nie mogę wyrwać odpowiedzi.Jak to ma się do równości podmiotów i uzależniania pomocy publicznej od jakiegoś członkostwa .

Wsparcie produkcji to dopłata bezpośrednia do rodziny lub produktu , nie modernizacja sprzętu i biurokracja że głowa mała.

Kto za nią płaci ? Wspierany , w ten czy inny sposób.

Mała korekta. Wspiera producentów ale organizacje już nie. Całe pieniądze przechodzą między agencją a pszczelarzami. To prawda, że wzrosty cen pozbawiają pszczelarzy lwiej części z tej refundacji ale nic, ani grosz, nie pozostaje dla organizacji, drobny ekwiwalent za pracę dla prowadzących programy to jednak nie pieniądze dla organizacji a dla konkretnych osób. Przynajmniej w tych organizacjach, która działają zgodnie z warunkami narzuconymi przez ministerstwo, nic z refundacji nie pozostaje.

Poza tym... wszystko prawda. No i jeszcze kłopot z tymi restrykcjami. Ktoś zgłosił na Walnym Zebraniu 8 lat temu wniosek, że refundacje w zakresie odkładów i sprzętu dotyczą tylko członków Polanki. Wniosek przeszedł a potem zarząd już tylko musi realizować taką uchwałę. Uważam za nasz błąd, że zapomnieliśmy o tym podczas ostatniego Walnego, Polanka powstała po to, by wspierać wykluczonych. Niemniej nadal w zakresie leków, zakupu matek, lawet itp. nie trzeba być członkiem Polanki by korzystać.

Żeby było jasne. Nie bronię systemu, jedynie zwracam uwagę na nieścisłości.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych