Skocz do zawartości
Karpacki

Nosema ceranae.

228 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Filipie, ja to widziałbym tak w punktach (pisaliśmy o tym drzewiej gdzieś na starym forum):
1. kupuję sobie nowy tv - już z mp4 i z USB + inne bajery;
2. kupuję na Allegro mikroskop na USB o minimalnych parametrach: ...cena  koło stówki.;
3. przygotowuję preparat z obsranej pszczoły sposobem roztarcia jej bebechów...;
4. oglądam to na ekranie tv po podłączeniu mikroskopu. Jeżeli poprzez lapka z netem - robimy zdjęcie i wklejamy na forum.;
5. dumamy wspólnie co to za nosema i co dalej?
7. Jak nie dajemy rady - zwracamy się po pomoc do Oliviera Randy, Karpackiego, lub Marka Pirsztuka (bezradny oberweterynarz po J. Związku)
Jak sprawa się ciągnie niewyjaśniona - wkładamy pod poduchy butelki - poidełka z rozwodnioną wodą utlenioną wg pomysłu prof. Romaniuka
Możemy też zwrócić się nieformalnie o pomoc do kilku przemytników nierejestrowanych w RP leków wet (najlepsi absolwenci Pszczelej Woli).. Tu koszt od stówki do trzech bez paragonu i gwary..Stosowna nielegalna reklama i kontakt w kalendarzach pszczelarskich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. kupuję na Allegro mikroskop na USB o minimalnych parametrach: ...cena  koło stówki.;

 

 

Parametry minimalne mogą być za małe, choć niekoniecznie wygórowane są potrzebne. Jednak niektóre z tych mikroskopów to naprawdę zabawki. Potrzebne jest rozsądne optycznie powiększenie 400x. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olivier Randy ma do dyspozycji fumagilinę, testował też nosevit  i środek wybielający (podchloryn) ale jak stwierdził nie może się wypowiedzieć o ich skuteczności ze względu na małą ilość rodzin w których zastosował te środki. Wracając do badań mikroskopowych to wydaję się że mogą być przydatne również do diagnozowania  choroby roztoczowej w pasiekach nie stosujących amitrazy, czy tymolu. Zastanawiam się czy przy stosowaniu metody kol. Czesława opartej na cukrze pudrze  w którymś momencie nie stanie się ona problemem (w kilku rodzinach w ubiegłym roku stosowałem cukier puder)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Zastanawiam się czy przy stosowaniu metody kol. Czesława opartej na cukrze pudrze  w którymś momencie nie stanie się ona problemem (w kilku rodzinach w ubiegłym roku stosowałem cukier puder)

 Szanowny kolego.Niebezpiecznie jest przyznawać się publicznie do stosowania metody polecanej przez Czesława. Można być poważnie skrytykowany na niektórych innych forach. A teraz już poważnie.

 Sprawdzanie skuteczności różnych metod walki z nosema ceranae, jest trudne głownie z tego powodu, że stopień porażenia rodzin w pasiece , jest bardzo nierówny. Jedne rodziny mogą być bardzo zainfekowane, a inne jeszcze bez leczenia mogą przetrwać pewien czas. Zanim nie opracuje się dobrej metody określania stopnia porażenia, jedynym wyjściem jest stosowanie zabiegów we wszystkich rodzinach. Ważne aby termin i metoda prowadzonego zabiegu dawała jak największą pewność, bezpieczeństwa dla produktów i pszczół. Jak dotąd, najlepsze efekty daje metoda z zastosowaniem cukru pudru jako nośnika zastosowanego preparatu.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kol. Czesławie  chciałbym jeszcze dopytać o akarapidozę  przy zwalczaniu waroa samym pudrem.Jak wiadomo przy stosowaniu amitrazy czy tymolu ten problem nie występuje bo jest ona niszczona przez te preparaty pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filipie, ja to widziałbym tak w punktach (pisaliśmy o tym drzewiej gdzieś na starym forum):

1. kupuję sobie nowy tv - już z mp4 i z USB + inne bajery;

2. kupuję na Allegro mikroskop na USB o minimalnych parametrach: ...cena  koło stówki.;

3. przygotowuję preparat z obsranej pszczoły sposobem roztarcia jej bebechów...;

4. oglądam to na ekranie tv po podłączeniu mikroskopu. Jeżeli poprzez lapka z netem - robimy zdjęcie i wklejamy na forum.;

5. dumamy wspólnie co to za nosema i co dalej?

7. Jak nie dajemy rady - zwracamy się po pomoc do Oliviera Randy, Karpackiego, lub Marka Pirsztuka (bezradny oberweterynarz po J. Związku)

Jak sprawa się ciągnie niewyjaśniona - wkładamy pod poduchy butelki - poidełka z rozwodnioną wodą utlenioną wg pomysłu prof. Romaniuka

Możemy też zwrócić się nieformalnie o pomoc do kilku przemytników nierejestrowanych w RP leków wet (najlepsi absolwenci Pszczelej Woli).. Tu koszt od stówki do trzech bez paragonu i gwary..Stosowna nielegalna reklama i kontakt w kalendarzach pszczelarskich.

 

Parę postów wyżej powiedziałem, że chcę tutaj zgromadzić najtęższe głowy tego forum odnośnie tego tematu. No są już mniej więcej wszyscy łącznie z szanownym kolegą Robinem który zapodał tutaj wspaniałą 7- punktową, może jeszcze niepełną odnośnie Nosemy Cerany procedurę :), ale brakuje sceptycznego względem pomysłów Pana Karpackiego - Pana Giliana. Może na czas tej dyskusji Pan PiotrS go odbanuje w/w, a później znowu go zabanuje ?.

 

Szanowni Panowie i Panie. Ja wiem, że świat skonstruowany jest tak, że władza najbardziej lubi otaczać się dupolizami i przytakiwaczami, ale istnieje takie niebezpieczeństwo, że  władza taka w pewnym momencie może stracić poczucie rzeczywistości (tak jak np. w carskiej Rosji lub za czasów komuny w Rumuni podczas dyktatury CeauČescu).

 

Ja rozumiem, że koledzy chcecie wywalić Pana Giliana bo on was krytykuje, wiadomo nikt nie lubi krytyki, ale nie wysłuchując jego argumentów, banujac go tutaj doprowadzacie do takiej sytuacji, że nie ma pomiędzy wami wymiany poglądów, jeden pisze na jednym forum, drugi na drugim, nie wiem czy jeden czyta drugiego, wszyscy wzajemnie się nie cierpią i w efekcie nic z tego nie wynika.

 

Szanowny Panie Karpacki wydaje mi się, że taka sytuacja jest bez sensu. Wydaje mi się, że lepiej by było, żeby Pan Gilian wypowiedział swoje argumenty przeciw może cukrowi pudrow,i a może sulfatywowi w pasiece. Może ma jakieś doświadczenia w tym zakresie ?. Niech, że się wypowie ... Ja też bym tutaj chciał parę słów powiedzieć, ale też chciałbym trochę od różnych ludzi wcześniej usłyszeć. Może moje przemyślenia są z zasady bezsensowne, bo co coś wcześniej przeoczyłem, a co np. w wyniku doświadczeń i prac pasiecznych zauważył Pan Gilian lub kto inny ?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolega że może poczekać i kilka lat

 

Ja to tam mogę czekać nawet z 15 lat, albo i 30, a co mi tam. To co sobie tam umyślałem w swojej nie najmądrzejszej łepetynie to mi raczej zostanie, no chyba, że dostanę jakiego Alzcheimera tfu,tfu i wszystko zapomnę. Z tym, że jest tutaj nas siła i doborowe grono, i trzeba z tego korzystać póki można, bo za miesiąc może być już za późno. Wie Pan, jutro towarzystwo może się rozejść po kątach, jeden wyjedzie za granicę, drugiego szlag trafi tfu, tfu i dyskusja się nie odbędzie.

 

Jest zima, jest czas, jest doborowe towarzystwo -  można gadać - wykorzystajmy to :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Panowie i Panie. Ja wiem, że świat skonstruowany jest tak, że władza najbardziej lubi otaczać się dupolizami i przytakiwaczami, ale istnieje takie niebezpieczeństwo, że  władza taka w pewnym momencie może stracić poczucie rzeczywistości (tak jak np. w carskiej Rosji lub za czasów komuny w Rumuni podczas dyktatury CeauČescu).

 

Ja rozumiem, że koledzy chcecie wywalić Pana Giliana bo on was krytykuje, wiadomo nikt nie lubi krytyki, ale nie wysłuchując jego argumentów, banujac go tutaj doprowadzacie do takiej sytuacji, że nie ma pomiędzy wami wymiany poglądów, jeden pisze na jednym forum, drugi na drugim, nie wiem czy jeden czyta drugiego, wszyscy wzajemnie się nie cierpią i w efekcie nic z tego nie wynika.

 

Szanowny Kolego. Jeśli ma kolega coś istotnego w tej sprawie do napisania (łącznie z krytyką działań Stowarzyszenia), zapraszamy serdecznie. Zapewniam jednak, że polskie psczelarstwo nie zawali się z powodu braku na naszym forum jednego tylko człowieka. Ma kolega prawo na własną rękę uważać go za mesjasza - nic mi do tego. Jak już napisałem, nie przywrócę prawa do pisania na forum komuś, komu na tym prawie nie zależy i napisał to wprost. Jeśli kolega śledzi wpisy na forum, powinien wiedzieć, że nie za krytykę został zbanowany. Nikt nie został zbanowany za krytykę, co najwyżej za elementarny brak szacunku. Taki na zupełnie minimalnym poziomie.

 

Pozdrawiam oraz proponuję przyjąć do wiadomości, że każdy, komu zależy na wymianie poglądów (także krytycznych) jest tu mile widziany. W przypadku poglądów kontrowersyjnych, budzących oburzenia większości użytkowników bywa nawet broniony przez administratorów, którym zależy na swobodzie dyskusji. Sposób prowadzenia "dyskusji" przez kolegę którego mamy na myśli (różnie go nazywając) został jednoznacznie i negatywnie oceniony. Jeśli kolega uważa, że wszyscy inni nie są godni dyskusji z kolegą i cała społeczność forum poza Gilianem należy do "dupolizów", to jednak nie zatrzymuję.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam oraz proponuję przyjąć do wiadomości, że każdy, komu zależy na wymianie poglądów (także krytycznych) jest tu mile widziany. W przypadku poglądów kontrowersyjnych, budzących oburzenia większości użytkowników bywa nawet broniony przez administratorów, którym zależy na swobodzie dyskusji. Sposób prowadzenia "dyskusji" przez kolegę którego mamy na myśli (różnie go nazywając) został jednoznacznie i negatywnie oceniony. Jeśli kolega uważa, że wszyscy inni nie są godni dyskusji z kolegą i cała społeczność forum poza Gilianem należy do "dupolizów", to jednak nie zatrzymuję.

 

Panie Piotrze, ze swojej strony uważam, że gdzieś mam wasze wzajemne animozje, i że się nawzajem nie lubicie. Macie ze sobą tutaj dyskutować pomimo, tego że się nie cierpicie. Przepraszam za wyrażenie ale jako młody człowiek w dupie mam, że jeden nie cierpi drugiego. Jak małe dzieci. Miej żesz Pan Panie Piotrze trochę jaj i zróbice tutaj coś dla młodszego pokolenia i wytoczcie tutaj te swoje armaty, użyjcie najlepszych argumentów jakie macie, żeby przyszłe pokolenia nie musiały popełniać tych blędów które wy popełniliście.

 

A nie jak dzieci, jeden siedzi w jednym kącie,drugi w drugim i się nawzajem opluwają całkiem osobno. Nawet Pan nie wyobraża sobie z mojej perspektywy osoby całkowicie  niezależnej jak taka sytuacja potrafi być irytująca. Dlatego nie cierpię ludzi, nie cierpię żadnych związków zawodowych czy jakichś tam innych i jak widzę to będę się przed każdym związkiem pszczelarskim bronił rękami i nogami  . Bo gdzie zejdzie się dwóch Polaków to od razu są trzy zdania, od razu wszyscy muszą muszą się ze sobą pokłócić. To jest nasza wada narodowa. Kłótliwość. O tym pisał Mickiewicz w Panu Tadeuszu, o tym pisłał Fredro w Zemscie, to dzieje się na naszych oczach gdy podpierdalacze z KOD-u idą na skarge do EU, w efekcie czego premier Polski przed parlamentem UE musi sie tłumaczyć z tego, że niby jakaś demokracja w Polsce i prawa człowiek a są łamane, podczas gdy wszyscy wiedzą, że chodzi o to że jedna ekipa jest wsciekła na to, że tamta druga odebrała im demokratycznie partyjne stołki do których się strasznie przyspawali a tamci nie chcą oddać koryta za żadne skarby.

 

Nie cierpię tego. Przepraszam. Też mam ochotę wystartować w kosmos, albo na jakąś bezludną wyspę. Miałem ochotę na rozmowę o nosemie, ale już mi przeszło. Dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jego złość i brak kultury, uaktywniła się  natychmiast po napisaniu, że może to być kolejny klon niejakiego RafalaK.

 

Szanowny Panie Karpacki. Niech już Pan da spokój z tym klonami. Przeciez pisałem do Pana, że jestem z okolic Katowic, a kolega RafalK jest ze świętokrzyskiego i z Panem Polbartem umawiają się na ogniska. Dajmy już spokój i przełóżmy tą dyskusję na "za jakiś czas", może wtedy pojawią się jakieś lepsze "fluidy" do rozmowy. Nic na siłę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie jak dzieci, jeden siedzi w jednym kącie,drugi w drugim i się nawzajem opluwają całkiem osobno. Nawet Pan nie wyobraża sobie z mojej perspektywy osoby całkowicie  niezależnej jak taka sytuacja potrafi być irytująca. 

 

Nikogo nie opluwam, nie mam takiego zamiaru i sam też nie czuję się opluwany (różnie bywało dawnymi czasy).

 

 

 

Nie cierpię tego. Przepraszam. Też mam ochotę wystartować w kosmos, albo na jakąś bezludną wyspę. Miałem ochotę na rozmowę o nosemie, ale już mi przeszło. Dziękuję.

 

Trudno, czasami rzeczy dzieją się nie tak jak ja chciałbym a czasami z kolei dzieją się nie tak, jak chciałby kolega. A temat nosemy jeszcze przez kolegę nie został rozpoczęty, więc nie wiem, dlaczego koledze przeszło. Jestem pewien, że na poziomie merytorycznym możemy porozmawiać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno, czasami rzeczy dzieją się nie tak jak ja chciałbym a czasami z kolei dzieją się nie tak, jak chciałby kolega. A temat nosemy jeszcze przez kolegę nie został rozpoczęty, więc nie wiem, dlaczego koledze przeszło. Jestem pewien, że na poziomie merytorycznym możemy porozmawiać.

 

Panie Piotrze, Pan Karpacki jedzie po Panie Gilianie jak po burej suce tutaj, nazywając krytykę Pana Giliana (dotyczącą stosowania być może cukru pudru oraz  sulfatywu) "mową nienawiści". Ten drugi zaś na forum Tomka Miodka robi stowarzyszeniu Polanki koło pióra twierdząc, że stracił resztki nadziei dla tego "środowiska" (Polanki), a Pan jako prezes się temu przygląda i udaje, że wszystko jest ok. Pan naprawdę myśli, że dobrze Pan zrobił banując kolegę Giliana ?.

 

Pan naprawdę uważa, tak już całkowicie poza personalnymi niechęciami, że zbanowanie kolegi RafałaK, który na forum Tomka Miodka podaje jednak jakieś argumenty być może słuszne albo i nie odnośnie założeń pana Karpackiego przysłuży się rozwiązaniu sprawy nosemy cerany ?. (bo z całym szacunkiem ale mnie wydaje się, że jednak nie).

 

Pan chce żebym tutaj przeklejał wypowiedzi Pan Giliana z Forum Tomka Miodka ?. A niechże sobie tutaj podyskutują, a nie bawmy się w ciuciubabkę ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

Pan naprawdę uważa, tak już całkowicie poza personalnymi niechęciami, że zbanowanie kolegi RafałaK, który na forum Tomka Miodka podaje jednak jakieś argumenty być może słuszne albo i nie odnośnie założeń pana Karpackiego przysłuży się rozwiązaniu sprawy nosemy cerany ?. (bo z całym szacunkiem ale mnie wydaje się, że jednak nie).

 

Pan chce żebym tutaj przeklejał wypowiedzi Pan Giliana z Forum Tomka Miodka ?. A niechże sobie tutaj podyskutują, a nie bawmy się w ciuciubabkę ....

Dobre !

Może sam coś napisz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre !

Może sam coś napisz ?

 

Szanowny Panie kolego Daro. Będą wszyscy to bedziemy gadać. Nie będę się bawił w przeklejanie postów czyjegoś autorstwa z innego forum, albo w udawanie, że ktoś nie istnieje. Nie jesteśmy dziećmi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowny prezesie Piotrze. Na skutek jak sądzę, merytorycznego wyczerpania wątku, proponuję zamknięcie go. Jak pokazuje powyższe, od pewnego czasu dyskusja na nim polega już tylko na przedstawianiu tego, co widział by tu  użytkownik podpisujący się "endriu 11111111". Robi to wbrew każdemu, kto w tym czasie zabrał tu głos.

Jak słusznie zauważył kolega prezes, sam nie napisał żadnego ciekawego zdania, które wnosiło by cokolwiek do tego tematu. Wnioskuję więc, jako jego autor, o zamknięcie tego wątku.

Pozdrawiam.

 

Szanowny Panie Karpacki. Wyprzedzę Pana na parę kroków do przodu. A nie lepiej iść po całości i od razu zgłosić postulat zbanowania mnie na tym forum ?.

 

REJS cały film

https://youtu.be/IkEf42l6vo4?t=3437

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

 

Szanowny Panie kolego Daro. Będą wszyscy to bedziemy gadać

Dobre !

Wszyscy to znaczy kto ? RafalK i jego wszystkie wcielenia ? Gdajcie sobie gdzie inndziej. Najlepiej w psychuszce.

Się zdecyduj Pan czy Kolega.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Się zdecyduj Pan czy Kolega.

 

Wypowiedź skierowana do mnie w osobie pierwszej "[...] Może sam coś napisz ? [...]" wydawało mi się przeniosła nasze relacje na wyższy stopień forumowego koleżeństwa. Jeżeli kolega czuje się obrażony "kolegą", to proszę też wymagać od samego siebie odpowiedniej formy wypowiedzi, bo razem bruderszafta jeszcze  żeśmy nie pijali. Podpowiem, że najlepiej satysfakcjonawała by mnie forma "Szanowny Panie Andrzeju". Wtedy wiedziałbym, że ma kolega do mnie szacunek, a nie że ma mnie za zwykłego kmiota.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypowiedź skierowana do mnie w osobie pierwszej "[...] Może sam coś napisz ? [...]" wydawało mi się przeniosła nasze relacje na wyższy stopień forumowego koleżeństwa. Jeżeli kolega czuje się obrażony "kolegą", to proszę też wymagać od samego siebie odpowiedniej formy wypowiedziko

Koledzy,

Polanka nie jest związkiem, tylko tylko stowarzyszeniem wolnych ludzi idących w tym samym kierunku, a wszyscy jesteśmy kolegami pod względem celu.każdy ma mieć prawo własne poglądy,a  kolega Prezes jest zobowiązany naszymi głosami, do panowania nad całością naszych działań i ich koordynacji dla dobra nas wszystkich.

 

Co do nosemy,to w latach 80-tych w hurtowniach pszczelarskich sprzedawano antybiotyki do jej zwalczania. Pszczelarze zwalczali ją nagminnie,przeważnie tam gdzie jej nie było.

Dodawano profilaktycznie do syropu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie sprawy:

1. Od kilku godzin wiem, jak układa się droga pakietów internetowych korespondencji kolegi endriu11111111. W związku z tą wiedzą i niemożnością ponownego dogadania się z autorem tej korespondencji, użytkownik został zablokowany.

2. Trochę nawiasem mówiąc (inne fora to sprawa ich właścicieli i moderatorów), na forum wskazanym przez kolegę endriu11111111 nie pojawiły się absolutnie żadne nowe informacje odnośnie nesemozy a my ani nie doczekaliśmy się od użytkownika endriu11111111 jakichkolwiek nowych, merytorycznych informacji ani też niczego nowego nie przyniosłoby wklejanie czyichkolwiek postów stamtąd.

 

Także przy okazji pozdrawiam właściciela tamtego forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...