Skocz do zawartości
Piotr_S

Petycja - ratujmy pszczoły

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to petycja wprost do rządu Kanady (ale także do innych przywódców. Klikajcie, podpisujcie i rozpowszechniajcie. Dostępna tutaj: https://secure.avaaz.org/campaign/pl/save_the_bees_canada_loc/?ktYSWdb

 

Za argument niech posłuży mail, który poniżej cytuję w całości:

 

--

Przyjaciele i Przyjaciółki!

Imidakloprid to trujący związek chemiczny, który zagraża życiu pszczół i wielu innych owadów. Opryskuje się nim owoce i warzywa na całym świecie.

Teraz Kanada może go zakazać - ogłoszono konsultacje społeczne, które mają pomóc w podjęciu decyzji. Ale najwięksi gracze agresywnie lobbują za swoim produktem, wartym miliardy dolarów.

Kanada nie może się poddać! Dołącz i podpisz petycję. Niech przed zamknięciem konsultacji rząd tego kraju usłyszy miliony naszych głosów przeciw lobbystom. W imieniu pszczół.

Uratuj pszczoły i wezwij Kanadę, by zakazała tej trucizny: https://secure.avaaz.org/campaign/pl/save_the_bees_canada_loc/?tFoHJlb&v=500286490&cl=11923911992&_checksum=f648b96facd4f813ef5d639ee45957bcd103dae71c7470d689ec3bebe0874c63

Pszczoły, jętki i muszki to niesamowite stworzenia, dzięki którym życie na ziemi rozkwita. Same pszczoły zapylają niemal 3/4 najpopularniejszych roślin uprawnych. Ale zdaniem naukowców, imidacykloprid jest powiązany z wymieraniem kolonii pszczół i zmniejszeniem populacji owadów. Stanowi zagrożenie nie tylko dla środowiska naturalnego, ale i dla produkcji żywności.

Monsanto z Bayerem, Dow Chemical z DuPontem - te chemiczne giganty walczą o monopol, rosną w siłę i naciskają, by trucizna pozostała na sklepowych półkach. Ale Unia Europejska już zakazała tej śmiertelnej dla pszczół substancji po tym, jak społeczność Avaaz zalała ministerstwa tysiącami wiadomości. Kanada to kolejny krok. Zamknięcie tego rynku może wywołać efekt domina - inne kraje też pójdą tą drogą.

W Kanadzie trwają właśnie konsultacje społeczne, które mogą przesądzić o losie tej trucizny. Jeśli teraz zabrzmi nasz głośny sprzeciw i wygramy sprawę, to może być wielkie zwycięstwo dla pszczół na całym świecie. Konsultacje wkrótce się kończą! Dołącz:

Uratuj pszczoły i wezwij Kanadę, by zakazała tej trucizny: https://secure.avaaz.org/campaign/pl/save_the_bees_canada_loc/?tFoHJlb&v=500286490&cl=11923911992&_checksum=f648b96facd4f813ef5d639ee45957bcd103dae71c7470d689ec3bebe0874c63

Rachel Carson, biolożka, która doprowadziła do procesu przeciw DDT, powiedziała: "Ci, którzy podziwiają piękno natury, czerpią z niej siłę na całe życie." Niech niezwykła siła i piękno przyrody, która nas otacza, zainspirują nas do działania. Pszczoły nas potrzebują.

Z nadzieją,

Nell, Ari, Oli, Camille i Ricken wraz z całym zespołem Avaaz

Przeczytaj więcej:
Nauka w Polsce: Pszczoły ciągnie do nektaru zawierającego popularne pestycydy
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,404741,pszczoly-ciagnie-do-nektaru-zawierajacego-popularne-pestycydy.html

Focus: Neonikotynoidy niebezpieczne dla pszczół
http://www.focus.pl/przyroda/neonikotynoidy-niebezpieczne-dla-pszczol-12878

CBC: Kanadyjskie Ministerstwo Zdrowia za zakazem kontrowersyjnych pestycydów neonikotynoidowych (tekst w j. angielskim)
http://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/health-canada-imidacloprid-neonicotinoid-1.3864450

National Post: Wiele gatunków pszczół i motyli zagrożonych wyginięciem - to zagrożenie także dla produkcji żywności (tekst w j. angielskim)
http://news.nationalpost.com/news/world/many-species-of-bees-butterflies-are-heading-towards-extinction-and-itll-cause-our-food-supply-to-suffer

The Atlantic: Kosztowa wojna lobbingowa z wymierającymi pszczołami w tle (tekst w j. angielskim)
http://www.theatlantic.com/politics/archive/2014/07/the-costly-lobbying-war-over-americas-dying-honeybees/443664/

Avaaz.org to 44-milionowa globalna społeczność, która pracuje nad tym by przekonania i poglądy ludzi na całym świecie kształtowały globalne decyzje. ("Avaaz" w wielu językach oznacza "głos" lub "pieśń"). Członkowie Avaaz są obywatelami wszystkich krajów na ziemi, nasz zespół pracuje w 18 państwach i na 6 kontynentach, w 17 językach. Przeczytaj o największych kampaniach Avaaz tutaj, obserwuj nas na Facebooku lub Twitterze.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...