Skocz do zawartości

Zdjęcie

Piękna jest nasza chrześcijańska kultura

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
67 odpowiedzi w tym temacie

#21 czarg

czarg

konto wygaszane

• Użytkownik
  • 927 postów
  • Lokalizacjakujawsko-pomorskie

Napisano 12 styczeń 2017 - 19:34

Jak podaje OKO.press, w 2015 roku Caritas Wojskowa pomogła trzem osobom, na co przeznaczyła 9 tysięcy złotych. WOŚP od pierwszego finału z 1993 roku zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny w sumie blisko 650 mln złotych – wynika z danych fundacji.

"Piękna jest nasza chrześcijańska kultura"!?

Piękna Chrośniaku pewnie słyszałeś wypowiedź  ks. Mariana Subocza Dyrektora Caritas Polska,

"Każdy, kto działa na rzecz bliźniego jest godny szacunku. Caritas Polska nie podejmuje żadnych działań przeciwko Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, nie konkuruje z nią ani nie szuka porównań. Ilość problemów społecznych i osób potrzebujących zainteresowania i wsparcia w Polsce jest ogromna. Jest tu miejsce dla każdego, kto angażuje się w pomoc dla bliźniego. Apelujemy o szacunek, wsparcie i przestrzeń do działania dla wszystkich ludzi i organizacji dobrej woli oraz o zaprzestanie podziałów i konfrontacji” 

#22 Karpacki

Karpacki
  • Moderator
  • 1547 postów
  • LokalizacjaBerest

Napisano 12 styczeń 2017 - 19:45

Szanowny kolego Atena. Moja wypowiedź, nie jest ani krytyką, ani prześmiewaniem tych, jak się kolega wyraził, "igrzysk".  Przypominam więc tylko , że tematem tego wątku jest,"piękno naszej chrześcijańskiej kultury". Jeśli więc kolega chce powiedzieć, że postępowanie ludzi, którzy "robią kokosy" na tej pięknej idei, to niech mi kolega nie wmawia, że to też jest, element tej kultury. Jak w każdej społeczności, że w każdym działaniu gdzie "zbiera się pieniądze" , pojawiają się cwaniacy, którzy chcą żąć tam, gdzie nie zasiali. To właśnie ci, robią wiele, aby piękno tej kultury zdeptać.  Podobnie jak młodzież z PTP w Częstochowie, zdeptała piękno idei pielgrzymek, z wieloletnią tradycją.

Uważam jednak, że bez względu na dobre intencje i ideę, nie wolno przemilczać złych zdarzeń, jakie mogą temu towarzyszyć. Analogia do Częstochowy, jest tu uderzająca, tylko na większą skalę i większe sumy.

A już tak na marginesie, czy ten sposób rządzenia w starożytnym Rzymie, poprzez "chleb i igrzyska", też uważa kolega za "światełko do nieba, na chwałę dobrej inicjatywy"???

Nie wiem , czy kolega się cokolwiek nie zapędził ???

#23 Chrosniak

Chrosniak
  • Użytkownik
  • 35 postów
  • LokalizacjaPuszcza Bydgoska

Napisano 12 styczeń 2017 - 20:03

Nie to będzie wsparcie dla gościa, który utrzymuje własną rodzinę z pieniędzy zbieranych przez obce dzieci na mrozie.

W naszej kulturze nie robi się z dobroczynności wrzaskliwej manifestacji,

z każdej cudzej złotówki rozlicza się publicznie i przeznacza na cele na które zostały zebrane.

Piękna Chrośniaku pewnie słyszałeś wypowiedź  ks. Mariana Subocza Dyrektora Caritas Polska,

"Każdy, kto działa na rzecz bliźniego jest godny szacunku. Caritas Polska nie podejmuje żadnych działań przeciwko Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, nie konkuruje z nią ani nie szuka porównań. Ilość problemów społecznych i osób potrzebujących zainteresowania i wsparcia w Polsce jest ogromna. Jest tu miejsce dla każdego, kto angażuje się w pomoc dla bliźniego. Apelujemy o szacunek, wsparcie i przestrzeń do działania dla wszystkich ludzi i organizacji dobrej woli oraz o zaprzestanie podziałów i konfrontacji” 

Piękna i prawdziwie chrześcijańska jest wypowiedź ks. Mariana Subocza.

Jakże ona daleka od treści i formy Twojego posta.

Pisać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej
Czasami człowiek musi inaczej się udusi
Szczególnie jak mnie co wzruszy rzuca mnie się na ..
klawiaturę

#24 czarg

czarg

konto wygaszane

• Użytkownik
  • 927 postów

Napisano 12 styczeń 2017 - 20:21

Jest taka scena w filmie" Rozmowy kontrolowane" gdzie jedni w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia tradycyjnie dzielą się opłatkiem i intonują polską kolędę, a inni przy golonce w piwie dzielą się jajeczkiem i śpiewają Подмосковные вечера.

Każdy buduje swoje tradycje - ostatnio na pewnym "wigilijnym stole" podawano pasztet a stół oświetlono cmentarnym zniczem...

"Trzeba robić na grubych drutach  żeby się nie pogubić".

"Ale nie róbmy z tego kwestii" (jak powiedział  mgr docent Zenon Zambik/Marian Opania generał SB z filmu

"Rozmowy kontrolowane") dobrze, że chociaż Wigilię obchodzą, robią to jeszcze pokracznie bez zrozumienia

i często się mylą, ale zawsze pozostaje nadzieja, że może w końcu się ucywilizują i przejdą na polską stronę,

czego Panu Owsiakowi i jego akolitom szczerze życzę.

#25 Chrosniak

Chrosniak
  • Użytkownik
  • 35 postów

Napisano 12 styczeń 2017 - 20:45

.

"Ale nie róbmy z tego kwestii" (jak powiedział  mgr docent Zenon Zambik/Marian Opania generał SB z filmu

"Rozmowy kontrolowane") dobrze, że chociaż Wigilię obchodzą, robią to jeszcze pokracznie bez zrozumienia

i często się mylą, ale zawsze pozostaje nadzieja, że może w końcu się ucywilizują i przejdą na polską stronę,

czego Panu Owsiakowi i jego akolitom szczerze życzę.

Ja zaś - podobne życzenia kieruję w Twoją stronę.

Czy tego dożyję :( .

• Piotr_S lubi to

klawiaturę

#26 Atena

Atena
  • Użytkownik
  • 1856 postów

Napisano 12 styczeń 2017 - 21:22

Nie sądzę żebym się zapędził, moje rozumowanie wspiera szef Caritasu. Każdy musi z czegoś żyć, działając charytatywnie trzeba coś jeść i niekoniecznie jeździć starym rowerem jak ksiądz Mateusz. Wspieram orkiestrę od początku, i wciąż obserwuję jej rozwój i bezsilną krytykę przeciwników. Obrońcy czego? moralności? zazdrośni o sukces? Wspierać szczytne cele można różnie. Owsiak wybrał wyjątkowo pozytywną drogę, wspiera, inspiruje i bawi, i to jest źródłem sukcesu. I cóż, i na to nie ma siły aby TO ZATRZYMAĆ...

#27 czarg

czarg

konto wygaszane

• Użytkownik
  • 927 postów

Napisano 12 styczeń 2017 - 23:55

Ja zaś - podobne życzenia kieruję w Twoją stronę.

Czy tego dożyję :( .

Daj Boże dożyjemy Chrośniaku - już niejedno się zmieniło od czasu gdy rozmawiamy na forum o tym 

"jak odróżnić czarne od białego".

Zobacz ile się zmieniło od czasów naszej nie tak przecież dawnej polemiki na temat  oceny 13 grudnia 1981 r.

http://free4web.pl/3...6,0,Thread.html

Relatywizowałeś wtedy winę W. Jaruzelskiego, dziś dzięki wyborczym głosom wolnych Polaków (wiernych tradycji mówienia "tak, tak, nie, nie") były generał stracił swoje szlify,  jego pomagierzy z "wojskówki"  dodatki do emerytur, zyskała zaś świadomość historyczna rodaków. Dziś Jaruzelski w opinii większości Polaków słusznie jest uznawany za agenta Moskwy i posłusznego realizatora polityki Kremla.

Nawet na naszym forum ile się zmieniło - dawne działało w oparciu o regulamin forum gazety A. Michnika.

A w sprawie WOŚP - Panu Owsiakowi powiodło się ponieważ jego akcja pomocy dzieciom trafiła na podatny grunt społeczny. Polski charakter narodowy został w znacznej mierze ukształtowany przez chrześcijaństwo, dlatego  zawsze jesteśmy chętni do pomocy słabszym, chorym, będącym w potrzebie.

I w tym faktycznie widać jest związek WOŚP z pięknem chrześcijańskiej kultury.

Jerzy Owsiak ma zupełnie inne związki i inspiracje. Zanim "spontanicznie" zainicjował WOŚP trenował społecznie na innych polach, jak napisał Witold Gadowski:

"W czasie, gdy ówczesna młodzież szumiała przeciwko komunie, pan Jerzy zakładał „Towarzystwo Przyjaciół Chińskich Ręczników”, oficjalnie zakładał, a więc jakiś tam sekretarz musiał na to zezwolić. Inaczej powędrowałby do aresztu (za mniejsze sprawki tam trafialiśmy)."

http://wpolityce.pl/...m-beatyfikujemy.

Potem przy okazji WOŚP stał się chwalcą "Polski okrągłostołowej".

Na organizowany przez siebie "Przystanek Woodstock" zapraszał propagandzistów liberalnej ideologii

(w rozumieniu liberalnie podchodzącej do prawdy),

http://wpolityce.pl/...-mlodym-za-wzor,

walczył o "wolność mediów" i o kasę dla siebie:

Czy forma nie przerastała treści, jak wygląda bilans kosztów i zysków WOŚP?

http://wpolityce.pl/...ta-poniosla-tvp

I dlaczego sąd musi egzekwować ujawnienie faktur?

http://kontrowersje....a_faktur_i_um_w

Ks. Subocz z Caritas Polska ofiarując gołąbka pokoju na tegoroczny finał WOŚP zachował się tak,

jak karze mu jego powołanie.

Ja też wierzę, że "Bóg pisze nawet po krzywych liniach" i w to, że WOŚP z czasem nabierze coraz wyraźniejszego polskiego charakteru, niezależnie od intencji Pana Owsiaka.

Ale datku na WOŚP póki co nie dam, bo znam organizacje charytatywne, które nie kreślą linii krzywych i fałszywych.

#28 Piotr_S

Piotr_S
  • Moderator
  • 1042 postów
  • Lokalizacjakoło Radomia

Napisano 13 styczeń 2017 - 01:40

Było sobie Towarzystwo Przyjaciół Chińskich Ręczników ze swoim hasłem "Uwolnić Słonia", była sobie Pomarańczowa Alternatywa, był sobie kabaret pod Egidą (także ówcześnie dość hołubiony i odwiedzany przez różnych dygnitarzy), był Ś.P. Pan Smoleń (tak samo z całym TEYem puszczany na okrągło w telewizji) i oni wszyscy byli po to, by można było w tamtej szarej rzeczywistości mieć choć trochę uśmiechu na co dzień. Wentyl? - nie. Kropla, kropla która drąży skałę... a mury runą (runą, runą...). Niestety ta piosenka ma proroczą puentę i mury rosną, rosną rosną i jakby im pędu w tym wzroście przybywa... a śpiewak zawsze jest sam, po tej czy po tamtej stronie sytuowany przez tych, co zawsze wiedzą. 

A ja osobiście znam kogoś, kto dla nieszczęśliwego i chorego dziecka kupił przy pomocy "innej" organizacji charytatywnej nowego, fajnego mercedesa jako narzędzie rehabilitacyjne. Do wożenia na zabiegi. Nie dlatego nawet, że tak koniecznie chciał, nie miał wyboru bo dostał do wykorzystania pieniądze i 2 tygodnie na ich wydanie. W domu były już inne samochody, też niezłe. Po dwóch latach mercedes spłonął. Ale nie martwcie się, był dobrze ubezpieczony. Nikt nic nie stracił. To były naprawdę dobrze rozliczone pieniądze. Dziecko też ma dobrą opiekę bo miało szczęście urodzić się w nie tylko kochającej, ale i zamożnej rodzinie. A bogatemu...

A mój syn kilkanaście już lat temu był ratowany przy pomocy sprzętu z serduszkami. I cholernie się cieszę, że ten sprzęt tam był. Tak bardzo się cieszę, że po latach nie w głowie mi rozliczanie ówczesnego NFZ-u czy co tam wtedy działało. Po prostu fajnie się stało, że ten sprzęt tam był.

Czy relatywizuję - być może. Prawie każdy akapit zawiera wzajemne sprzeczności, jak to poukładać bez pomocy jakiegoś relatywizmu? A może jednak nie relatywizuję, może takie właśnie jest życie. Może ci kryształowi mają jednak kupę ukrytych rys i pęknięć a ci drudzy "na dnie popiołu gwiaździsty dyjament..." Ale co ja tam wiem, dopóki unikam opowiedzenia się po "właściwej" stronie będę sytuowany po tej drugiej, co nie? Tyle, że to jakby woda na młyn tego relatywizmu. Bo jak się stanie po właściwej stronie to nawet z apteki można wprost w ministry pójść a jak po niewłaściwej, to choćby cały świat za geniusza cię uważał, raczej nikim jesteś i jak po śmierci ktoś w radiu powie, że byłeś wybitny, wylatuje z roboty. Może dla świata wybitny ale nie dla Polski. A mury rosną, rosną rosną... Czy kiedyś było inaczej - nie. Nigdy nie było inaczej ale od dawna już nikt nie próbował w ten sposób narodu z kolan podnosić. Chociaż historia zna takie próby. Wśród innych nacji czasowo nawet udane.

Ukłony ode mnie dla wszystkich, którzy wrzucą coś do puszeczki. A pan Matka Kurka zapłacił za oszczerstwa. Aaaa, no tak, przecież sędziowie też są po niewłaściwej stronie a więc... to musiała być szczera prawda a nie żadne oszczerstwa.

#29 czarg

czarg

konto wygaszane

• Użytkownik
  • 927 postów

Napisano 13 styczeń 2017 - 01:48

Ukłony ode mnie dla wszystkich, którzy wrzucą coś do puszeczki. A pan Matka Kurka zapłacił za oszczerstwa. Aaaa, no tak, przecież sędziowie też są po niewłaściwej stronie a więc... to musiała być szczera prawda a nie żadne oszczerstwa.

Puszka puszeczce nierówna ostatnio wyznawcy innego hippisowskiego guru z puszeczkami latali

wśród obrońców ubeckich emerytur i coś tam uzbierali (nie będę się im kłaniał, ja im współczuję),

Mateusz z nową żoną przytulił z tego jakieś 90 -120 tys. zł

Te same czerwone gacie, czerwone brille, hippisowski look, nawet ten sam doradca (Chełstowski)

A Pan Matka Kurka zapłacił? Czyżby wrzucił coś do puszki?

http://kontrowersje....nge_rovera_kupi

jak rozliczane są zbiórki do puszek:

http://kontrowersje....e_kupi_a_kup_ek

Pieprzę tę nową świecką tradycję postpeerelowskiej III RP, wolę eks-tradycję, bo to piękna tradycja.

#30 Chrosniak

Chrosniak
  • Użytkownik
  • 35 postów

Napisano 13 styczeń 2017 - 09:44

Daj Boże dożyjemy Chrośniaku - już niejedno się zmieniło od czasu gdy rozmawiamy na forum o tym 

"jak odróżnić czarne od białego".

Zobacz ile się zmieniło od czasów naszej nie tak przecież dawnej polemiki na temat  oceny 13 grudnia 1981 r.

http://free4web.pl/3...6,0,Thread.html

Przejrzałem moje zamieszczone w tym wątku wypowiedzi i przyznać muszę,

że nawet przecinka w nich bym nie zmienił.

Ty zaś, jak widzę, idziesz tropem Klasyka:

"Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że białe jest białe a czarne jest czarne"

Relatywizowałeś wtedy winę W. Jaruzelskiego,

Czyżby?

klawiaturę

#31 czarg

czarg

konto wygaszane

• Użytkownik
  • 927 postów

Napisano 14 styczeń 2017 - 00:10

Relatywizowałeś wtedy winę W. Jaruzelskiego,

Czyżby?

Czyżbym źle odczytał Twoje ówczesne wpisy? zatem uważasz eks-generała, zgodnie z prawdą historyczną za moskiewskiego janczara w polskim mundurze głównego zbrodniarza stanu wojennego?

#32 Chrosniak

Chrosniak
  • Użytkownik
  • 35 postów

Napisano 14 styczeń 2017 - 09:05

Czyżbym źle odczytał Twoje ówczesne wpisy? zatem uważasz eks-generała, zgodnie z prawdą historyczną za moskiewskiego janczara w polskim mundurze głównego zbrodniarza stanu wojennego?

Bywa, że przymiotnik zmienia sens pojęcia "kultura".

Chyba, że jest to winą zaimka osobowego "nasza".

klawiaturę

#33 czarg

czarg

konto wygaszane

• Użytkownik
  • 927 postów

Napisano 14 styczeń 2017 - 09:16

Bywa, że przymiotnik zmienia sens pojęcia "kultura".

Chyba, że jest to winą zaimka osobowego "nasza".

Gwoli wyjaśnienia, od początku piszę o chrześcijańskiej kulturze - fundamencie polskiego ducha narodowego,

naszej polskiej kulturze.

#34 Atena

Atena
  • Użytkownik
  • 1856 postów

Napisano 14 styczeń 2017 - 11:37

Byłbym wdzięczny gdyby p. czarg szerzej przedstawisz ramy pojęcia "chrześcijańska kultura - fundament ducha narodowego". Sądzę, że nie ja jeden...

#35 filip

filip
  • Użytkownik
  • 198 postów

Napisano 14 styczeń 2017 - 21:13

Gwoli wyjaśnienia, od początku piszę o chrześcijańskiej kulturze - fundamencie polskiego ducha narodowego,

naszej polskiej kulturze.

czarg   Napisano dziś, 00:21 w innym wątku  Budżet - dużo się o nim ostatnio mówi w kategoriach państwa  Polanka też ma swój budżet, pochodzący z naszych składek.Jak na chwilę obecną przedstawia się stan finansów Stowarzyszenia? Ile składek wpłynęło do kasy Stowarzyszenie w 2016 r i na jaką kwotę? Jak to się ma do roku 2015? Jest wyraźny progres?   Jak planowane są wydatki w r. 2017?

czy to jest przykład tej nowej kultury chrześcijańskiej i ducha narodowego, wygląda na to że  jej doktryna nie ma podstawy w biblii. Co do gen. Jaruzelskiego można iść dalej biorąc przykład z historii kościoła(papieży), ekshumować  i postawić przed sądem.

#36 Atena

Atena
  • Użytkownik
  • 1856 postów

Napisano 28 styczeń 2017 - 09:38

Czy nie czas zawrzeć, na tym portalu pokój boży na czas do  wyborów. Już starożytni potrafili uszanować jakiś szczególny czas i wykazać się wielkodusznością w stosunku do wrogów/przeciwników/oponentów. Zapisy mówią o takim postępowaniu  już VIII w. przed Chrystusem! 

A co moje oczęta widzą, dziś w XXI wieku, wśród ludzi światłych i wykształconych   na tym portalu? Jacyś Hunowie próbują narzucić ton dyskusji o tym którędy mają wieść drogi pszczelarstwa w kraju nad Wisłą. Argumenty merytoryczne? A po co? Wszak można przeciwnika, często posługując się kłamstwem czy domysłami opluć, oskarżyć, znieważyć...

Jak się bronić? Przemawiać do rozsądku? Ale uczciwy i rozsądny TU nie wpisze rzeczy niegodnych. Tłumaczyć się /popularnie mówiąc że się nie jest wielbłądem/ -szkoda czasu i atłasu jak mawiał król Poniatowski.

#37 czarg

czarg

konto wygaszane

• Użytkownik
  • 927 postów

Napisano 30 styczeń 2017 - 18:21

Pieśni dla naszego Gościa z Grodzieńszczyzny Nikołaja, który ostatnio uaktywnił się na głównym forum jako Nik:

po polsku

Pieśń do Ojczyzny zna swój szlak
wirując w niebie niby ptak
do kraju leci, gdzie jest ojców dom,
gdzie czeka na mnie miła i kochana,
co na zawsze mi oddana
tam gdzie polonezem każda księżycowa noc zaczarowana

i białorusku:

#38 Nik

Nik
  • Użytkownik
  • 50 postów

Napisano 30 styczeń 2017 - 19:23

Pieśni dla naszego Gościa z Grodzieńszczyzny Nikołaja, który ostatnio uaktywnił się na głównym forum jako Nik:

po polsku

Pieśń do Ojczyzny zna swój szlak
wirując w niebie niby ptak
do kraju leci, gdzie jest ojców dom,
gdzie czeka na mnie miła i kochana,
co na zawsze mi oddana
tam gdzie polonezem każda księżycowa noc zaczarowana

i białorusku:

Dzenkue.

Teraz est taka okazia rze karzdy z UE morze bez wizy pszczyehac w Bialorus na 5 dni ale tylko pszez lotnisko w Minsku.

A w Grodno I na kanal augustowski morzno pszyehac pszez Kuznicy terz bez wizy. Korustaice tym. Bo Moskwe to ne do spodoby I morzliwe to bende odmenione pszez jakisc czas/

#39 daro

daro
  • Użytkownik
  • 1657 postów

Napisano 31 styczeń 2017 - 16:55

Teraz est taka okazia rze karzdy z UE morze bez wizy pszczyehac w Bialorus na 5 dni ale tylko pszez lotnisko w Minsku.

A w Grodno I na kanal augustowski morzno pszyehac pszez Kuznicy terz bez wizy. Korustaice tym. Bo Moskwe to ne do spodoby I morzliwe to bende odmenione pszez jakisc czas/

Tylko że wizy zastąpiły przepustki , Jeden czort.Jedynie do Mińska ale koszt przelotu..... Lepiej kupić wizę .

p.S Koszt przepustki 90 pln + wykupić świadczenia.

#40 filip

filip
  • Użytkownik
  • 198 postów

Napisano 31 styczeń 2017 - 21:57

Dość aktywnie udzielał się na naszym forum kol "kolia" również z Białorusi i chyba również z Grodzieńszczyzny, ale od dłuższego czasu nie aktywny., szkoda bo zamieszczał ciekawe informacje.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych