Skocz do zawartości
Piotr_S

Przedstawiamy siebie i swoje pasieki

Rekomendowane odpowiedzi

Zacznę od siebie:

 

Piotr Skorupa, obecnie prezes zarządu Polanki. W poprzednich dwóch kadencjach skarbnik a ogóle jeden z założycieli, z czego - nie ukrywam - jestem dumny. Pszczelarz od 11 lat choć z pszczołami jakoś tam związany od dziecka. Od wielu lat pasieka w okolicach 40-60 rodzin z planami kilkukrotnego powiększenia w najbliższym czasie. Ostatnio mam z kim pracować, stąd te ambitne plany. Mieszkam w okolicach Radomia. Mam obecnie dostęp do pożytków tutaj, w Puszczy Jodłowej i Puszczy Świętokrzyskiej (dla nie miejscowych to 2 różne kompleksy leśne), oraz nad Wisłą koło Sandomierza (kompleks nawłociowy i niedaleko od tamtego miejsca kompleks rzepakowy). Póki co nie mam dobrego miejsca na grykę, co najwyżej jeśli sam zasieję (ok. 2 ha) to czuję smak i zapach gryki w miodzie lipowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej i Beata Cegiełko. Prowadzimy pasiekę liczącą 78 uli, posiadamy 4 typy uli WP, WZ, Wielkopolskie i Ostrowskiej. Pszczołami zajmuję się od 1977 roku. Moim pierwszym nauczycielem był Stanisław Przęda, Czesław Bojarczuk, pracownicy Instytutu Górna Niwa w Puławach i Jan Zięba Prezes Koła Pszczelarzy w Puławach. Nie mam tradycji rodzinnych. Potem to już z górki : kurs Mistrza Pszczelarza, Inseminacji Matek Pszczelich i Państwowe Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli PTP w latach 1985 - 1990. W pasiece pracujemy na pszczołach Buckfast KB i Włoszkach. Żona Beata zaczęła przygodę z pszczołami od 1983 roku. Obecnie właściciel pasieki. Ja jestem tylko Technikiem Pszczelarskim. Pasieka położona w miejscowości Władysławów na trasie Puławy - Radom. Główny cel produkcji to matki pszczele i odkłady. Nasze motto to "Uczciwość i Sumienność". Miody są naszą drugoplanową produkcją. e-mail beatapszczoly@wp.pl tel. 697206993

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesław Jung. To ten co na zdjęciu. Zaczynałem samodzielnie w Głogowie w roku 1960 ubiegłego wieku. W tym mieście doszedłem do funkcji prezesa koła. Kiedy Głogów  został w obrębie byłego województwa legnickiego od 1979 roku pełniłem funkcję prezesa wojewódzkiego tego związku. W marcu 1984 roku zostałem poproszony o podjęcie sie funkcji Instruktora Pszczelarskiego w otwrtym wtedy Domu Pszczelarza w Kamiannej.  Nastąpiła przeprowadzka wraz z rodziną na ziemie sądecką i praca na okrągły zegar. Przez trzy lata wszystkie wykłady i spotkania z grupami odwiedzającymi ten Dom. W tym też czasie prowadziłem pasiekę śp.ks. Ostacha. Po odejściu z Kamiannej zostałem przygarniety przez Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Nowym Sączu, gdzie przez 20 lat pełniłem Funkcję Wiceprezesa tego Związku. Od około 35 lat czynnie prowadzę wykłady na temat gospodarki pasiecznej tam gdzie mnie o to proszą. Jestem autorem kilkudziesięciu publikacji o tematyce pszczelarskiej, z których za najbardziej znaczące uważam wspólautorstwo Bibliografii Polskiego Piśmiennictwa Pszczelarskiego.  Więcej danych na mój temat na stronie internetowej www.berest.pl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witm.

Pszczołami interesuje się niedługi czas ale intensywnie nadrabiam braki w umiejętnościach. Nie przynależe do związków, kół czy innych organizaci pomocowych. Posiadam niedużą pasiekę i cały czas działam w kierunku natrualnych metod prowadzenia pszczół bez chemii. Mam to szczęście, że pszczoły traktuje jak bardzo fajne zajęcie czyli są moją pasją. Nie wymagam od nich spektakulanych osiągów miodowych i innych wyczynów a zadowolony jestem jak dadzą miodzik dla mnie i znajomych a czasami starczy na jakieś wczasy pod gruszą. Dzięki temu nie muszę martwić się o każde kg nieodebranego miodu bo nie mam noża na gardle. Bardzo lubię starą literaturę pszczelarską Webera, Cieśielskiego, Lubienieckiego i innych. Wszystko cały czas aktualne i jeszcze nieskażone reklamami różnego rodzaju dogadzaczami dla pszczół. Pasieki w różnych miejscach ale głównie to tereny spadziowe w lasach jodłowych i mieszanych na obszarach Natura 2000 czy Parku Nardowego.

Ule z pojedyneczej deski z osiatkowanymi dennicami. Posiadam pszczoły różnych ras i linii. Nie mam ulubionych, najlepszych super linni a już od jakiegoś czasu dochodze do wniosku, że przekżyżowane kundelki są najepsze. Mają swój charakter, dbają o swoje gniazdo, jak trzeba to pogonią pszczelarza, miodku zawsze coś przyniosą i wigorne jak żadne inne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Jestem posiadaczem 50 rodzinnej pasieki. Jestem dość młodym pszczelarzem w wieku 30 lat i 10 letnim doświadczeniem. Mieszkam w Małopolsce w rejonie Beskidu Wyspowego. Oprócz standardowej produkcji miodu zajmuję się również hodowlą matek pszczelich. Do Stowarzyszenia Polanki należę od stycznia bieżącego roku. Oczywiście pszczoły to moje największe, ale nie jedyne hobby, a teraz już nawet drugi zawód. Poza pszczołami druga moja największa pasja, którą ćwiczę od ponad roku to mieszane sztuki walki czyli MMA. Dość aktywne życie przydaje się podczas sezonu kiedy trzeba dźwigać korpusy z miodem :)

W pasiece posiadam pszczoły wielu ras, jednak trzon produkcyjny stanowią pszczoły Buckfast i Elgon, które wbrew panującej opinii bardzo dobrze spisują się w moim terenie spadziowym. Gospodaruję na ulach wielkopolskich, troszkę ciasne, ale przez tych ładnych parę lat nauczyłem się na nich gospodarować i raczej nie zamierzam ich zmieniać na inne. Pasieka ma zarejestrowaną sprzedaż bezpośrednią od września tego roku, no i oczywiście ciągle jest udoskonalana na tyle na ile pozwalają mi fundusze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin Kosior  obecnie 100 uli pasieka w ciągłym rozwoju dość intensywnym :)  cel to 300 uli pszczoły są moją ogromną pasją i sposobem na życie i do tego dążę ciągle się ucze nabywam wiedzę , człowiek uczy sie całe życie :)

Moja pasieka liczy 100 pni głównym porzytkiem jest rzepak, akacja ,lipa,wrzos pozatym sam sieje 5 ha gryki i na zmianę faceli.

Goszczą u mnie pszczoły rasy buckfast pod każdą postacią i odmianą bardzo jestem z nich zadowolony raczej nie zamienie ich na inne...

pozdrawiam i mam nadzieję że będzie mi sie tu miło spędzać czas

Specjalizuje się w hodowli matek Jestem pracownikiem Parzniew KRIR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daniel Trojanowski,zazimowałem 34 rodziny. Gospodaruje na ulach wielkopolskich o skróconej ramce h16. Pszczółki mam,a raczej one mnie mają,4lata. Gospodaruje na terenach spadziowych, pszczółki mam różne trochę krainki, trochę żółtkow i kundli. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojciech Rachwalik obecnie nie należe do stowarzyszenia Polanka, mam 22 lata i z pszczolami mam do czynienia od dziecka, od kilku lat zajmuje się tym bardziej na poważnie, pracuje razem z tatą który już zajmuje się tym ponad 30 lat. Obecnie nasze gospodarstwo posiada 160 rodzin i z roku na rok ta liczba rośnie, zajmujemy się głównie produkcją miodu oraz zbieraniem pyłku. Oprócz tego hodujemy matki oraz odkłady również na sprzedaż. W Pasiece bazujemy na matkach Marynkach i Buckfast. Stawiamy na jakość, świadczy o tym to że cały miód sprzedajemy detalicznie w domu raz w roku jeździmy pokazać się ze swoimi produktami.

Kontakt tel 662252353 i mailowo wojtulus94@gmail.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ! na nowym forum, na starym byłem gościem. Obecnie dwie pasieki stacjonarne łącznie od 50 do 80 rodzin ramka wielkopolska, ule korpusowe własnej konstrukcji.  Pszczelarze w  pobliżu granic Gorczańskiego Parku Narodowego. W roku wybuchu  stanu wojennego  poszukiwałem  po raz  pierwszy cukru dla pszczół. Pozdrawiam wszystkich Użytkowników ''Polanki '' .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

od przyszłego roku planuję zacząć pszczelarzenie. 

Od dłuższego czasu przeglądam te forum i to co pojawia się na FB.

Chciałbym też zapisać się do Stowarzyszenia Polanka, ale nie znalazłem żadnych informacji poza deklaracją.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

 

Nazywam się Marcin Sajnóg pszczelarstwem interesuję się od około 5 lat. Wcześniej była to fascynacja i zew teraz przerodził się w praktykę i wiedzę. Aktualnie posiadam swoją pasiekę w Dolnośląskim gospodaruje na ulach typu Warszawski Poszerzany Leżak, Warszawski zwykły Leżak, Wielkopolski Leżak i Wielkopolski Korpusowy docelowo chciałem w pasiece posiadać min 10 uli każdego typu. 

Zainteresowanie zrodziło się z przypadku (zakupiłem ule od pszczelarza który przeniósł się na wieczne łąki i pożytki - ule były pozostawione na pastwę losu na łące prze około 9 miesięcy, co się okazało na 7 uli 4 kryły w sobie przezimowane rodziny), ale jak zacząłem drążyć temat w rodzinie o pszczelarstwie okazało się że moi pradziadowie posiadali liczne pasieki w okolicy miejscowości Ciepielów koło Radomia. Z tego co się dowiedziałem relacje dziadka który w tamtym czasie był małym chłopcem moi pradziadowie posiadali około 50 pni.

Może i tak miało być żeby to ja został pszczelarzem :). Pozdrawiam Wszystkich serdecznie i jeszcze raz dziękuję za przyjęcie do forum, obiecuję korzystać z wiedzy przelanej w czcionkę :) Dasz Miód

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz Polak, Pasieka Facelia Błękitna, woj. podkarpackie, pszczelarstwo początkowo było moim hobby, teraz zmierzam w raz z żoną w kierunku pszczelarstwa zawodowego, taki pomysł na życie.. od roku sukcesywnie powiększamy naszą pasiekę, jednak sporym ograniczeniem są pieniążki. Aktualnie mamy w pełni wyposażoną pracownię pasieczną i jesteśmy na etapie budowy magazynu na miód oraz magazynu na ramki i pozostały sprzęt. Gospodarujemy na ulu wielkopolskim, od tego roku planujemy zająć się także hodowlą matek. Docelowo planujemy powiększyć gospodarstwo do około 600 rodzin pszczelich đ Pozdrawiam i Szczęśliwego Nowego 2019 Roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
Adam z Katowic. Pasieka założona w 2016 roku po wielu latach marzeń, kombinowania ale też i uczenia się i włóczenia po kursach czy szkoleniach, obecnie w trakcie R-04. Polankowicz.
Ule WLKP stojaki 10R, wyłącznie hobbystycznie, zaczęło się od 3 rodzin i silnego rozwoju po pomyślnej pierwszej zimowli i więcej niż 12 nie będzie.
Jednym z uli jest TBH - snozowy ul typu kenijskiego.
Lokalizacyjnie to Mikołów w kilku miejscach.
Współpracuję przy zajęciach edukacyjnych prowadzonych w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie oraz Muzeum Śląskim w Katowicach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Niemal rok temu założyłem pasiekę na Pomorzu Zachodnim. Jestem początkującym pszczelarzem, mam za sobą rok technikum pszczelarskiego w Pszczelej Woli i niewiele praktyki. W największym stopniu opieram się na książce dra Gerharda Liebiga "Łatwe pszczelarstwo". Staram się prowadzić pasiekę bez użycia chemii. Pierwszy tuzin uli to słomiaki od Sochy. Zazimowałem jedenaście rodzin, przetrwało zimę sześć. Częściowo to moja wina, nie podkarmiłem pakietów osadzonych w sierpniu.

W tej chwili pasiekę mam obok domu, co ogromnie ułatwia naukę, ale stopniowo część uli będzie lądować w lesie. Chciałbym w tym roku zazimować około dwudziestu pni. Nie planuję gospodarki wędrownej.

Więcej o pasiece można znaleźć na stronie mojej pasieki.

 

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prowadzę niewielką pasiekę w malowniczym woj. podlaskim. Pszczoły są moją pasją a nie zajęciem zawodowym, choć R17 mam zaliczone ;)

Gospodaruję na ulach wielkopolskich skróconych do 18cm tzw. górskich.

W tym roku dołączyłem do grona Polankowiczów, z czego się bardzo cieszę :)

Pozdrawiam wszystkich :D

Andrzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja przyjaźń z pszczołami nie trwa jeszcze 10 lat. Miało to być hobby na max. 25 uli a jest ok. 60. Jest to i tak pozostanie jako dodatkowe zajęcie. Pasieka zlokalizowana w pow. rzeszowskim w kilku miejscach "przyleśnych". Czasem przewożę kilka uli.

Gospodaruję na zwykłych ulach wielkopolskich "12ramek" i nadstawki 1/2.  Pszczółki własnego wychowu krainki. Polankowiczem również jestem krótko - 5 lat i wybór tej organizacji był bardzo trafny i dobry.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na imię mi Leszek.

Powróciłem do pszczelarstwa po ponad 40 latach przerwy, którą wykorzystałem na pracę zawodową z dala od mojego Heimatu :) Oprócz tego na emeryturze zajmuję się technologia związaną z Androidem, strzelectwem pneumatycznym oraz wędkarstwem lądowym. Nie dość tego - pracuję na 1i1/2 etatu. Do wszystkiego dochodzi para wnucząt. To tyle pokrótce.

Zapraszam do przedstawiania się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.10.2021 o 19:03, ldawid napisał:

Na imię mi Leszek.

Tytułem wątku jest "Przedstawiamy siebie i swoje pasieki" .  Jak myślę szanowny moderator , nie wykonał co najmniej połowy tego . Nie podał bowiem nic na temat własnej pasieki , ani swojego przygotowania w temacie pszczelarstwa. Pozdrawiam.   Jeśli o mnie chodzi to zapraszam na stronę www.berest.pl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za uwagę Szanownemu przedmówcy, kierującego w moim kierunku "zaczepnego". Nieśmiało jednak zauważę iż wg "miary Jego":  

16 godzin temu, Karpacki napisał:

nie wykonał co najmniej połowy tego

jednak tą że połowę literalnie wykonałem zważywszy, iż nigdzie nie wskazano  obowiązku/przymusu wykonania w całości i w trybie bezwarunkowym, dyspozycji zawartej nadanemu w obecnym kształcie przez autora - Tematowi Wątku. 

Tym bardziej jeśli chodzi o "nadmiarowe" już żądanie Kolegi:

16 godzin temu, Karpacki napisał:

ani swojego przygotowania w temacie pszczelarstwa

Z mojej strony dopełniłem grzecznościowego przywitania a chcąc być dalej takim - grzecznie Koledze odpowiedziałem. I niech tak pozostanie. A będę gotowy na dalsze zwierzenia - na pewno dam znać. 

Z pszczelarskim pozdrowieniem ... Leszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam wszystkich kochających pszczoły!

Kontakt z pszczołami miałem od dziecka. W tej chwili mam pasiekę liczącą około 40 rodzin. Pasieka znajduje się kilkanaście kilometrów od Koszalina. Jestem członkiem SPP Polanka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Warroza

Cześć. Otóż przyłączyłem się do Polanki. Próbowałem jakoś w lato, ale dokument nie dotarł podobno, tym razem udało się bez poczty z podpisem elektronicznym.

Mam małą pasiekę czysto hobbystyczną. Jestem przede wszystkim ciekawy jak działa świat, a zwłaszcza świat owadów, pszczół i ich pasożytów oraz szerzej stawonogów. Stąd zainteresowanie przed wszystkim naukami jak: ekologia pszczół społecznych i samotnych oraz innych owadów społecznych a także biologią i ekologią ewolucyjną. Mała pasieka pozwala mi obserwować te fascynujące zwierzęta i ich interakcje z innymi organizmami w stanie dość swobodnym. Utrzymuje pszczoły zwane pieszczotliwe kundelkami. Ale jestem także opiekunem pszczół samotnych i ich pasożytów. Czasem edukuję w tym temacie dzieci lub dorosłych z uniwersytetu każdego wieku (absolutnie świetni ludzie). Prowadzę na te tematy podkast "Radio Warroza", który zaczął się pszczelarsko ale później poszerzył swoje kręgi wiedzy, tak więc konkretnie w tematach pszczelarskich prowadzę podkast "Pszczele Wieści".  Oba dostępne na zasadzie otwartej (czyli darmowy dostęp) w internecie. :) Ponieważ zainteresowany jestem jak działa świat owadów i świat ogólnie, a wydaje się, że najlepsze odpowiedzi w tym temacie znajduje nauka więc upowszechniam wiedzę w tym temacie, a także konkretnie udaje mi się po dziennikarsku popularyzować naukę. Dzięki przychylnym i otwartym redakcjom miesięcznika "Pszczelarstwo" i dwumiesięcznika "Pasieka" mam przyjemność pisać do tego pierwszego od roku do stałej rubryki "Przegląd  badań naukowych", której jestem pomysłodawcą, oraz do tego drugiego od pół roku "Przegląd prasy światowej". Cóż..... fajna ta przygoda z pszczołami i nie tylko. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...